Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAKIN ILISKILERDE DUYGUSAL TACIZ

‘Kaçan kovalanir’ sözünün abartili oldugu iliskilerde ‘duygusal taciz’ olabilecegini söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir, duygusal tacizi söyle açikliyor: “Bir iliskide belirsizlik hissinin asiri düzeyde olmasi, karsinizdaki kisinin size karsi tutumunun asiri-sert çikislar ile asiri ilgi arasinda gidip gelmesi, zeminde ‘duygusal taciz’ oldugunu düsündürebilir”. Sinem Demir, belirsiz mesajlar vererek ‘bir kaçan bir yaklasan’ birine karsi ‘hoslanma’ benzeri duygular hissedilmesinin temelinde ise, belirsizligin yarattigi kaygi olabilecegini söylüyor: “Bir mesajin ardindan tam tersi mesajin verilmesi, kaygi ve duygusal karmasa yaratir. Kaygi, o kisiyi düsünme süresini uzatir çünkü ne olup ne bittigine anlam vermeye çalisirsiniz. Iliskideki belirsizligin yarattigi ‘kaygi, öfke’ benzeri hislerin ‘heyecan’ duygusuyla yanlis bir sekilde karistirilmasi, ‘hoslanma’ duygusu olarak yorumlanabilir”.

Yakin iliskilerdeki bu ‘belirsizlik yüklü’ haller gerçekten kendi kaygi düzeyinizle mi ilgili, yoksa karsinizdaki kisi duygusal olarak gerçekten mi ‘karsinizda’… Bunu daha kolay anlamak isteyenler için, ‘duygusal taciz’i düsündürebilecek durumlar sunlar:

Tutarsiz Tepkiler: Ya Çok Ilgili Ya Çok Ilgisiz!

* Sizin de ilgi duydugunuz ve size ilgisi oldugunu gösteren bir kisi, bir süre sonra tam tersi tepkiler verebilir. Bu durumda normal olarak, onun ilgisinin köreldigini düsünür ve geri çekilirsiniz. Duygusal taciz durumunda, karsinizdaki kisi asiri ilgi ile asiri ilgisizlik arasinda gidip gelir. Size ve iliskiye dair verdigi mesajlar tutarsizdir: uzun süreli iliski yasamak/evlenmek istiyorum-istemiyorum, seni çok begeniyorum-begendigim insan sana benzemiyor, evlilik olursa ancak seninle olur-evlensem bile bu seninle olmaz…

*Duygusal taciz durumunda, (hayali veya gerçek) ‘digerleri’ siklikla gündeme gelir: Sürekli olarak (size benzemeyen) begendigi fiziksel özelliklerden söz etmesi, daha önceki iliskilerine dair duygu/anilarini siklikla gündeme getirmesi (özellikle olumlu olanlari), sizin daha önceki iliskilerinizden sürekli olarak ‘bir suçlama’ sebebi olarak söz etmesi.

Asagilama Temali Sakalar da Duygusal Taciz Olabilir!

*Kimi iliskilerde saka yollu elestiriler bir ilgi ifadesi olabilir, bu da bir iletisim seklidir. Duygusal tacizde ise, elestiri ve sakalarin ‘asagilama’ ile iliskili oldugu fark edilir. (Yalnizken veya baskalarinin yaninda) Igneleyici ve asagilayici laflar söylemek, sözel olarak veya bakislarla azarlamak, tamamen görmezden gelmek, sürekli elestirmek... Birlikte gittiginiz arkadas veya aile toplantilari sonrasinda genellikle ‘dayak yemis gibi’ ve yalniz hissedersiniz. Bu konudaki sikintinizi ifade etmeniz de durumun tekrarlanmasina engel olmaz.

Iliski, Sadece Onun Duygu ve Ihtiyaçlarina Göre Sekillenir!

*Duygusal tacizin yasandigi iliskilerde, iliskideki ‘keyif, haz’ benzeri (kisa vadeli) olumlu hisler, tamamen karsidaki kisinin duygu-durumuna göre belirlenir. O keyifliyse, hemen hiç yapmadigi kadar güzel laflar sarf edebilir, ayaklarinizi yerden kesecek jestler yapabilir. Sizin keyifli veya keyifsiz olmaniz ise, onun duygu-durumunda ‘sikinti yaratip yaratmama’ anlaminda önemli olur. Siz keyifsiz iseniz, onun da canini sikmis olursunuz. Keyifli olmaniz, eger o da keyifli ise anlamlidir.

*Sizin iliskideki konumunuz ‘hiç memnun olamayan’ iken, karsinizdaki ‘sürekli sizin tarafinizdan bunaltilan’ taraf olur. Ona ‘gerçekte ve duygusal olarak’ sadece o ‘izin verdiginde’ ulasmak, ‘yalniz hissetmek’ gibi hislerinizin tek sorumlulugu, sizin ‘evhamli’ olmaniza, ‘yanlis yorumlamaniza’ baglanir. Iliskideki sorunlarla ilgili kaygilarinizda hep kendinizi suçlar ve olumsuz hislerinizi sürekli kendi kendinize dindirirsiniz.

Fark Etmek ve Fark Ettikten Sonrasi

Duygusal taciz, kolaylikla fark edilmez. ‘Heyecan’ yüklü olumsuz duygularin arasinda ‘kisa süren ve yogun’ olumlu duygularin yasanmasi, bir tür ‘kosullanma’ yaratir ve iliski ‘körü körüne baglilik’ boyutunda devam eder. Size düsen rol ‘ondan ilgi bekleyen, onu memnun etmesi gereken uslu bir çocuk’ olmaya baslar. Karsinizdaki ise ne zaman azarlayacagi, elestirecegi, ulasilabilecegi belli olmayan bir ‘otorite’ oluverir. Iliskinin temelinde duygusal taciz oldugunu fark etmek, genellikle ‘sok edici’ bir olayla gerçeklesir. Nispeten ciddi bir hastalik durumunda en ufak düzeyde alaka göstermemek bile ‘sok edici’ bir fark edise sebep olabilir. Bir duygusal tacize maruz kalma durumu, ‘kurban, magdur’ olmanin ötesinde degerlendirilmelidir: Bu tür bir iliski örüntüsü daha önceki yakin iliskilerde (ve aile iliskilerinde) tekrarlandi mi, hangi kosullarda böyle bir iliski yasandi... Duygusal tacizin fark edilmesi, geçmiste yasananlarin yeniden yorumlanmasi, duygusal yaralarin en az hasarla iyilestirilmesi ve yeni ‘duygusal iliskilere’ olumsuz ön yargili bir sekilde yaklasilmamasi için, içsel kaynaklarin yetersiz kaldigi noktada bireysel psikoterapiden destek alinabilir.

Sinem Demir, Klinik Psikolog
Medical Park Fatih Hastanesi
sinem.demir@medicalpark.com.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası