Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAKIN ILISKILERDE DUYGUSAL TACIZ

‘Kaçan kovalanir’ sözünün abartili oldugu iliskilerde ‘duygusal taciz’ olabilecegini söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir, duygusal tacizi söyle açikliyor: “Bir iliskide belirsizlik hissinin asiri düzeyde olmasi, karsinizdaki kisinin size karsi tutumunun asiri-sert çikislar ile asiri ilgi arasinda gidip gelmesi, zeminde ‘duygusal taciz’ oldugunu düsündürebilir”. Sinem Demir, belirsiz mesajlar vererek ‘bir kaçan bir yaklasan’ birine karsi ‘hoslanma’ benzeri duygular hissedilmesinin temelinde ise, belirsizligin yarattigi kaygi olabilecegini söylüyor: “Bir mesajin ardindan tam tersi mesajin verilmesi, kaygi ve duygusal karmasa yaratir. Kaygi, o kisiyi düsünme süresini uzatir çünkü ne olup ne bittigine anlam vermeye çalisirsiniz. Iliskideki belirsizligin yarattigi ‘kaygi, öfke’ benzeri hislerin ‘heyecan’ duygusuyla yanlis bir sekilde karistirilmasi, ‘hoslanma’ duygusu olarak yorumlanabilir”.

Yakin iliskilerdeki bu ‘belirsizlik yüklü’ haller gerçekten kendi kaygi düzeyinizle mi ilgili, yoksa karsinizdaki kisi duygusal olarak gerçekten mi ‘karsinizda’… Bunu daha kolay anlamak isteyenler için, ‘duygusal taciz’i düsündürebilecek durumlar sunlar:

Tutarsiz Tepkiler: Ya Çok Ilgili Ya Çok Ilgisiz!

* Sizin de ilgi duydugunuz ve size ilgisi oldugunu gösteren bir kisi, bir süre sonra tam tersi tepkiler verebilir. Bu durumda normal olarak, onun ilgisinin köreldigini düsünür ve geri çekilirsiniz. Duygusal taciz durumunda, karsinizdaki kisi asiri ilgi ile asiri ilgisizlik arasinda gidip gelir. Size ve iliskiye dair verdigi mesajlar tutarsizdir: uzun süreli iliski yasamak/evlenmek istiyorum-istemiyorum, seni çok begeniyorum-begendigim insan sana benzemiyor, evlilik olursa ancak seninle olur-evlensem bile bu seninle olmaz…

*Duygusal taciz durumunda, (hayali veya gerçek) ‘digerleri’ siklikla gündeme gelir: Sürekli olarak (size benzemeyen) begendigi fiziksel özelliklerden söz etmesi, daha önceki iliskilerine dair duygu/anilarini siklikla gündeme getirmesi (özellikle olumlu olanlari), sizin daha önceki iliskilerinizden sürekli olarak ‘bir suçlama’ sebebi olarak söz etmesi.

Asagilama Temali Sakalar da Duygusal Taciz Olabilir!

*Kimi iliskilerde saka yollu elestiriler bir ilgi ifadesi olabilir, bu da bir iletisim seklidir. Duygusal tacizde ise, elestiri ve sakalarin ‘asagilama’ ile iliskili oldugu fark edilir. (Yalnizken veya baskalarinin yaninda) Igneleyici ve asagilayici laflar söylemek, sözel olarak veya bakislarla azarlamak, tamamen görmezden gelmek, sürekli elestirmek... Birlikte gittiginiz arkadas veya aile toplantilari sonrasinda genellikle ‘dayak yemis gibi’ ve yalniz hissedersiniz. Bu konudaki sikintinizi ifade etmeniz de durumun tekrarlanmasina engel olmaz.

Iliski, Sadece Onun Duygu ve Ihtiyaçlarina Göre Sekillenir!

*Duygusal tacizin yasandigi iliskilerde, iliskideki ‘keyif, haz’ benzeri (kisa vadeli) olumlu hisler, tamamen karsidaki kisinin duygu-durumuna göre belirlenir. O keyifliyse, hemen hiç yapmadigi kadar güzel laflar sarf edebilir, ayaklarinizi yerden kesecek jestler yapabilir. Sizin keyifli veya keyifsiz olmaniz ise, onun duygu-durumunda ‘sikinti yaratip yaratmama’ anlaminda önemli olur. Siz keyifsiz iseniz, onun da canini sikmis olursunuz. Keyifli olmaniz, eger o da keyifli ise anlamlidir.

*Sizin iliskideki konumunuz ‘hiç memnun olamayan’ iken, karsinizdaki ‘sürekli sizin tarafinizdan bunaltilan’ taraf olur. Ona ‘gerçekte ve duygusal olarak’ sadece o ‘izin verdiginde’ ulasmak, ‘yalniz hissetmek’ gibi hislerinizin tek sorumlulugu, sizin ‘evhamli’ olmaniza, ‘yanlis yorumlamaniza’ baglanir. Iliskideki sorunlarla ilgili kaygilarinizda hep kendinizi suçlar ve olumsuz hislerinizi sürekli kendi kendinize dindirirsiniz.

Fark Etmek ve Fark Ettikten Sonrasi

Duygusal taciz, kolaylikla fark edilmez. ‘Heyecan’ yüklü olumsuz duygularin arasinda ‘kisa süren ve yogun’ olumlu duygularin yasanmasi, bir tür ‘kosullanma’ yaratir ve iliski ‘körü körüne baglilik’ boyutunda devam eder. Size düsen rol ‘ondan ilgi bekleyen, onu memnun etmesi gereken uslu bir çocuk’ olmaya baslar. Karsinizdaki ise ne zaman azarlayacagi, elestirecegi, ulasilabilecegi belli olmayan bir ‘otorite’ oluverir. Iliskinin temelinde duygusal taciz oldugunu fark etmek, genellikle ‘sok edici’ bir olayla gerçeklesir. Nispeten ciddi bir hastalik durumunda en ufak düzeyde alaka göstermemek bile ‘sok edici’ bir fark edise sebep olabilir. Bir duygusal tacize maruz kalma durumu, ‘kurban, magdur’ olmanin ötesinde degerlendirilmelidir: Bu tür bir iliski örüntüsü daha önceki yakin iliskilerde (ve aile iliskilerinde) tekrarlandi mi, hangi kosullarda böyle bir iliski yasandi... Duygusal tacizin fark edilmesi, geçmiste yasananlarin yeniden yorumlanmasi, duygusal yaralarin en az hasarla iyilestirilmesi ve yeni ‘duygusal iliskilere’ olumsuz ön yargili bir sekilde yaklasilmamasi için, içsel kaynaklarin yetersiz kaldigi noktada bireysel psikoterapiden destek alinabilir.

Sinem Demir, Klinik Psikolog
Medical Park Fatih Hastanesi
sinem.demir@medicalpark.com.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası