Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tatil dönüsü depresyona dikkat

Yaz aylari çogu insan için tatil aylaridir. Kisiler deniz ve günesin tadina varmak, is stresi ve sehir hayatinin getirdigi yorgunlugu atmak adina yaz aylari ile birlikte tatil programlarini yapmaya baslarlar. Tatil çogu için günlük yasamin getirdigi stres, sikinti ve sorumluluktan uzaklasmaktir. Kisiler tatil planlariyla eglenmeyi, dinlenmeyi ve en önemlisi “gerçeklikten kaçmayi” hedeflerler. Çogu zaman da tatil bu hedeflerine ulasmalarini saglar. Ancak bu tatillerin dönüslerinin kisiyi depresif duygulanima hatta depresyona kadar sürükleyebilecek sonuçlari olabilir. Bu riskli durumlari iki ana baslik altinda toplayabiliriz:

Tatilin beklenen kadar hatta kimi zaman daha iyi geçmesi

Tatili iyi ve istedigi gibi yasayan kisi bu tatil bittiginde gerçekligine dönecegini fark etmedigi veya kabullenmedigi takdirde sinirlilik, yorgunluk, tahammülsüzlük, konsantrasyon güçlügü, uyku ve istah düzensizligi gibi depresif duygudurum belirtileri gösterebilir. Arastirmalar özellikle lüks (kendi günlük hayat standardinin üstünde) tatiller sonrasi bu tip belirtilerin daha fazla görüldügünü; kisilerin bu tatiller dönüsünde yogun adaptasyon sorunlari yasadigini göstermektedir. Tatil süresi uzadikça kisinin kendi gerçekliginden uzaklasmasi da o kadar köklendiginden, bu belirtilerin uzun tatillerle birlikte daha yogunlastigi gözlemlenmistir. Bu belirtilerin olusma riskini azaltmak için kisiler tatilin “yeni bir gerçeklik” degil sadece bir “ara” oldugunu bastan fark etmelidirler. Ayrica, döndükleri zaman is ve sorumluluklari disinda kendileri için yapacaklari aktiviteler hazirlamalari (konser bileti almak, yeni bir yemek kursuna baslamak, bir davet organize etmek vs.) ve is yüklerini mümkün oldugunca tatil öncesinden azaltip sonrasina rahat bir program birakmaya çalismalari önerilebilir.

Tatilin beklendiginden kötü ve/veya beklentileri karsilamayarak geçmesi

Bu durum özellikle kontrolde olma inanci, ve mükemmeliyetçi yapisi yogun olan kisilerin tatilleri sonrasinda depresif duygulanim içine girmelerine yol açabilir. Bu kisiler için “kötü” geçen tatil onlarin basarisizligi ve eksikligidir. Bu da kabulü oldukça zor bir durum olup depresif duygulara yol açma olasiligindadir. Bu tip kisilerin bastan beklentilerini yüksek tutmamaya çalismalari, bekledikleri gibi geçmeyen tatilin kendi hatalarinin olmadigini görmeye çalismalari, basarili olduklari alanlari kendilerine hatirlatip bu durumun genel geçer bir gerçeklik olmadigini fark etmeye çalismalari, mümkünse yeni bir kisa kaçamak tatil planlamalari önerilebilir. Bu baslik altindaki depresif duygulanim ilkine göre daha derin ve yogun olabilir çünkü bir kök salmis bir kisilik ve düsünce yapisinin ürünüdür. Bir uzman yardimi bu durumda hem o andaki sorun hem de kisinin genel anlamdaki hayat kalitesinin artmasina fayda saglayacaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
Uzman Psikolog Asli AKKAN
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası