Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tatil dönüsü depresyona dikkat

Yaz aylari çogu insan için tatil aylaridir. Kisiler deniz ve günesin tadina varmak, is stresi ve sehir hayatinin getirdigi yorgunlugu atmak adina yaz aylari ile birlikte tatil programlarini yapmaya baslarlar. Tatil çogu için günlük yasamin getirdigi stres, sikinti ve sorumluluktan uzaklasmaktir. Kisiler tatil planlariyla eglenmeyi, dinlenmeyi ve en önemlisi “gerçeklikten kaçmayi” hedeflerler. Çogu zaman da tatil bu hedeflerine ulasmalarini saglar. Ancak bu tatillerin dönüslerinin kisiyi depresif duygulanima hatta depresyona kadar sürükleyebilecek sonuçlari olabilir. Bu riskli durumlari iki ana baslik altinda toplayabiliriz:

Tatilin beklenen kadar hatta kimi zaman daha iyi geçmesi

Tatili iyi ve istedigi gibi yasayan kisi bu tatil bittiginde gerçekligine dönecegini fark etmedigi veya kabullenmedigi takdirde sinirlilik, yorgunluk, tahammülsüzlük, konsantrasyon güçlügü, uyku ve istah düzensizligi gibi depresif duygudurum belirtileri gösterebilir. Arastirmalar özellikle lüks (kendi günlük hayat standardinin üstünde) tatiller sonrasi bu tip belirtilerin daha fazla görüldügünü; kisilerin bu tatiller dönüsünde yogun adaptasyon sorunlari yasadigini göstermektedir. Tatil süresi uzadikça kisinin kendi gerçekliginden uzaklasmasi da o kadar köklendiginden, bu belirtilerin uzun tatillerle birlikte daha yogunlastigi gözlemlenmistir. Bu belirtilerin olusma riskini azaltmak için kisiler tatilin “yeni bir gerçeklik” degil sadece bir “ara” oldugunu bastan fark etmelidirler. Ayrica, döndükleri zaman is ve sorumluluklari disinda kendileri için yapacaklari aktiviteler hazirlamalari (konser bileti almak, yeni bir yemek kursuna baslamak, bir davet organize etmek vs.) ve is yüklerini mümkün oldugunca tatil öncesinden azaltip sonrasina rahat bir program birakmaya çalismalari önerilebilir.

Tatilin beklendiginden kötü ve/veya beklentileri karsilamayarak geçmesi

Bu durum özellikle kontrolde olma inanci, ve mükemmeliyetçi yapisi yogun olan kisilerin tatilleri sonrasinda depresif duygulanim içine girmelerine yol açabilir. Bu kisiler için “kötü” geçen tatil onlarin basarisizligi ve eksikligidir. Bu da kabulü oldukça zor bir durum olup depresif duygulara yol açma olasiligindadir. Bu tip kisilerin bastan beklentilerini yüksek tutmamaya çalismalari, bekledikleri gibi geçmeyen tatilin kendi hatalarinin olmadigini görmeye çalismalari, basarili olduklari alanlari kendilerine hatirlatip bu durumun genel geçer bir gerçeklik olmadigini fark etmeye çalismalari, mümkünse yeni bir kisa kaçamak tatil planlamalari önerilebilir. Bu baslik altindaki depresif duygulanim ilkine göre daha derin ve yogun olabilir çünkü bir kök salmis bir kisilik ve düsünce yapisinin ürünüdür. Bir uzman yardimi bu durumda hem o andaki sorun hem de kisinin genel anlamdaki hayat kalitesinin artmasina fayda saglayacaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
Uzman Psikolog Asli AKKAN
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası