Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tatil dönüsü depresyona dikkat

Yaz aylari çogu insan için tatil aylaridir. Kisiler deniz ve günesin tadina varmak, is stresi ve sehir hayatinin getirdigi yorgunlugu atmak adina yaz aylari ile birlikte tatil programlarini yapmaya baslarlar. Tatil çogu için günlük yasamin getirdigi stres, sikinti ve sorumluluktan uzaklasmaktir. Kisiler tatil planlariyla eglenmeyi, dinlenmeyi ve en önemlisi “gerçeklikten kaçmayi” hedeflerler. Çogu zaman da tatil bu hedeflerine ulasmalarini saglar. Ancak bu tatillerin dönüslerinin kisiyi depresif duygulanima hatta depresyona kadar sürükleyebilecek sonuçlari olabilir. Bu riskli durumlari iki ana baslik altinda toplayabiliriz:

Tatilin beklenen kadar hatta kimi zaman daha iyi geçmesi

Tatili iyi ve istedigi gibi yasayan kisi bu tatil bittiginde gerçekligine dönecegini fark etmedigi veya kabullenmedigi takdirde sinirlilik, yorgunluk, tahammülsüzlük, konsantrasyon güçlügü, uyku ve istah düzensizligi gibi depresif duygudurum belirtileri gösterebilir. Arastirmalar özellikle lüks (kendi günlük hayat standardinin üstünde) tatiller sonrasi bu tip belirtilerin daha fazla görüldügünü; kisilerin bu tatiller dönüsünde yogun adaptasyon sorunlari yasadigini göstermektedir. Tatil süresi uzadikça kisinin kendi gerçekliginden uzaklasmasi da o kadar köklendiginden, bu belirtilerin uzun tatillerle birlikte daha yogunlastigi gözlemlenmistir. Bu belirtilerin olusma riskini azaltmak için kisiler tatilin “yeni bir gerçeklik” degil sadece bir “ara” oldugunu bastan fark etmelidirler. Ayrica, döndükleri zaman is ve sorumluluklari disinda kendileri için yapacaklari aktiviteler hazirlamalari (konser bileti almak, yeni bir yemek kursuna baslamak, bir davet organize etmek vs.) ve is yüklerini mümkün oldugunca tatil öncesinden azaltip sonrasina rahat bir program birakmaya çalismalari önerilebilir.

Tatilin beklendiginden kötü ve/veya beklentileri karsilamayarak geçmesi

Bu durum özellikle kontrolde olma inanci, ve mükemmeliyetçi yapisi yogun olan kisilerin tatilleri sonrasinda depresif duygulanim içine girmelerine yol açabilir. Bu kisiler için “kötü” geçen tatil onlarin basarisizligi ve eksikligidir. Bu da kabulü oldukça zor bir durum olup depresif duygulara yol açma olasiligindadir. Bu tip kisilerin bastan beklentilerini yüksek tutmamaya çalismalari, bekledikleri gibi geçmeyen tatilin kendi hatalarinin olmadigini görmeye çalismalari, basarili olduklari alanlari kendilerine hatirlatip bu durumun genel geçer bir gerçeklik olmadigini fark etmeye çalismalari, mümkünse yeni bir kisa kaçamak tatil planlamalari önerilebilir. Bu baslik altindaki depresif duygulanim ilkine göre daha derin ve yogun olabilir çünkü bir kök salmis bir kisilik ve düsünce yapisinin ürünüdür. Bir uzman yardimi bu durumda hem o andaki sorun hem de kisinin genel anlamdaki hayat kalitesinin artmasina fayda saglayacaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
Uzman Psikolog Asli AKKAN
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası