Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tatil dönüsü depresyona dikkat

Yaz aylari çogu insan için tatil aylaridir. Kisiler deniz ve günesin tadina varmak, is stresi ve sehir hayatinin getirdigi yorgunlugu atmak adina yaz aylari ile birlikte tatil programlarini yapmaya baslarlar. Tatil çogu için günlük yasamin getirdigi stres, sikinti ve sorumluluktan uzaklasmaktir. Kisiler tatil planlariyla eglenmeyi, dinlenmeyi ve en önemlisi “gerçeklikten kaçmayi” hedeflerler. Çogu zaman da tatil bu hedeflerine ulasmalarini saglar. Ancak bu tatillerin dönüslerinin kisiyi depresif duygulanima hatta depresyona kadar sürükleyebilecek sonuçlari olabilir. Bu riskli durumlari iki ana baslik altinda toplayabiliriz:

Tatilin beklenen kadar hatta kimi zaman daha iyi geçmesi

Tatili iyi ve istedigi gibi yasayan kisi bu tatil bittiginde gerçekligine dönecegini fark etmedigi veya kabullenmedigi takdirde sinirlilik, yorgunluk, tahammülsüzlük, konsantrasyon güçlügü, uyku ve istah düzensizligi gibi depresif duygudurum belirtileri gösterebilir. Arastirmalar özellikle lüks (kendi günlük hayat standardinin üstünde) tatiller sonrasi bu tip belirtilerin daha fazla görüldügünü; kisilerin bu tatiller dönüsünde yogun adaptasyon sorunlari yasadigini göstermektedir. Tatil süresi uzadikça kisinin kendi gerçekliginden uzaklasmasi da o kadar köklendiginden, bu belirtilerin uzun tatillerle birlikte daha yogunlastigi gözlemlenmistir. Bu belirtilerin olusma riskini azaltmak için kisiler tatilin “yeni bir gerçeklik” degil sadece bir “ara” oldugunu bastan fark etmelidirler. Ayrica, döndükleri zaman is ve sorumluluklari disinda kendileri için yapacaklari aktiviteler hazirlamalari (konser bileti almak, yeni bir yemek kursuna baslamak, bir davet organize etmek vs.) ve is yüklerini mümkün oldugunca tatil öncesinden azaltip sonrasina rahat bir program birakmaya çalismalari önerilebilir.

Tatilin beklendiginden kötü ve/veya beklentileri karsilamayarak geçmesi

Bu durum özellikle kontrolde olma inanci, ve mükemmeliyetçi yapisi yogun olan kisilerin tatilleri sonrasinda depresif duygulanim içine girmelerine yol açabilir. Bu kisiler için “kötü” geçen tatil onlarin basarisizligi ve eksikligidir. Bu da kabulü oldukça zor bir durum olup depresif duygulara yol açma olasiligindadir. Bu tip kisilerin bastan beklentilerini yüksek tutmamaya çalismalari, bekledikleri gibi geçmeyen tatilin kendi hatalarinin olmadigini görmeye çalismalari, basarili olduklari alanlari kendilerine hatirlatip bu durumun genel geçer bir gerçeklik olmadigini fark etmeye çalismalari, mümkünse yeni bir kisa kaçamak tatil planlamalari önerilebilir. Bu baslik altindaki depresif duygulanim ilkine göre daha derin ve yogun olabilir çünkü bir kök salmis bir kisilik ve düsünce yapisinin ürünüdür. Bir uzman yardimi bu durumda hem o andaki sorun hem de kisinin genel anlamdaki hayat kalitesinin artmasina fayda saglayacaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
Uzman Psikolog Asli AKKAN
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası