Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MIGREN’DE YIYECEK VE IÇECEKLERE DIKKAT!

Uzmanlar, bazi yiyecek ve içeceklerin Migreni tetikledigini, bu hastaligi yasayanlarin hangi gidalara karsi duyarli olduklarini ise

‘Gida Intoleransi Testi’ ile ögrenebileceklerini belirtiyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Dr. Erem Tokus; ‘Migren’ ataklarini hangi yiyecek ve içeceklerin tetiklediginin bilinmesi ve buna uygun beslenme düzeni sayesinde ataklarin sikliginda azalma saglanabilecegi ifade ediyor. Dr. Erem Tokus; hastalarin Gida Intoleransi Testi’ni yaptirarak uzak durmalari gereken gidalari ögrenebileceklerini belirtiyor.

Nöroloji Uzmani Erem Tokus; genel olarak yiyeceklerden; eski peynir, kuruyemis, çikolata, yogurt, koruyucu madde eklenmis gidalar, sosis, sucuk, salam gibi sarküteri ürünleri, kirmizi erik, muz, incir, bezelye, sogan, içeceklerden ise; kahve, çay, diyet içecekler ve alkollü içecekler (kirmizi sarap, bira, viski) ‘Migren ataklarini’ tetiklediginin altini çiziyor.

Saglikli oldugu bilinen gidalara, bazi kisilerin reaksiyon gösterdigini söyleyen Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Nöroloji Uzmani Erem Tokus;5 ml kan örnegi ile çalisilan Gida Intoleransi testi ile, 272 farkli gida maddesine karsi vücudun duyarlilik yanitinin arastirildigini belirtiyor.

‘Migren’ tedavisinin atak sikligina bagli olarak planlandigini ifade eden Nöroloji Uzmani Erem Tokus; ‘Ayda ikiden daha sik atak geçiren hastalarda atak önleyici tedaviye baslanirken, daha seyrek bas agrisi yasayan hastalarda sadece atak tedavisi uyguluyoruz ve migren tetikleyicilerinden uzak durulmasini öneriyoruz’ diyor.

‘Migren’ agrisinin nedeni tam olarak bilinmese de ataklari tetikleyen faktörlerin iyi bilindigini açiklayan Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Dr. Erem Tokus; basta gidalar olmak üzere çevresel faktörler, yorgunluk ve stresin ataklari tetikledigini ifade ediyor.

Migren Daha Çok Kadinlarin Düsmani

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Erem Tokus; ‘Migren’in kadinlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldügünü ifade ederken, bunun en önemli nedeninin hormonal farklilik oldugunu belirtiyor. Migren agrilarinin, kadinlarin hormonal aktif oldugu dönemlerinde; bir baska deyisle en çok 20 – 55 yaslari arasinda görüldügünü ifade ediyor.

‘Migren’in tekrarlayici, siddetli bas agrisi ataklari ile karakterize bir hastalik oldugunu açiklayan Nöroloji Uzmani Erem Tokus; atak süresince hastanin is veya sosyal performansinin olumsuz yönde etkilendigini, yasam kalitesinin önemli ölçüde bozuldugunu söylüyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Erem Tokus; kadinlarda özellikle regl dönemi gibi hormonal degisikliklerin ‘Migren’i tetikledigini belirterek; ‘Ayrica az sivi tüketimi, ögün atlamak, kafein alimini ani olarak kesmek, asiri egzersiz, fiziksel veya zihinsel yorgunluk, çok az ya da asiri uyuma, stres, üzüntü ve heyecan migren ataklarini tetikleyen faktörler arasinda yer aliyor’ açiklamasini yapiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası