Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MIGREN’DE YIYECEK VE IÇECEKLERE DIKKAT!

Uzmanlar, bazi yiyecek ve içeceklerin Migreni tetikledigini, bu hastaligi yasayanlarin hangi gidalara karsi duyarli olduklarini ise

‘Gida Intoleransi Testi’ ile ögrenebileceklerini belirtiyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Dr. Erem Tokus; ‘Migren’ ataklarini hangi yiyecek ve içeceklerin tetiklediginin bilinmesi ve buna uygun beslenme düzeni sayesinde ataklarin sikliginda azalma saglanabilecegi ifade ediyor. Dr. Erem Tokus; hastalarin Gida Intoleransi Testi’ni yaptirarak uzak durmalari gereken gidalari ögrenebileceklerini belirtiyor.

Nöroloji Uzmani Erem Tokus; genel olarak yiyeceklerden; eski peynir, kuruyemis, çikolata, yogurt, koruyucu madde eklenmis gidalar, sosis, sucuk, salam gibi sarküteri ürünleri, kirmizi erik, muz, incir, bezelye, sogan, içeceklerden ise; kahve, çay, diyet içecekler ve alkollü içecekler (kirmizi sarap, bira, viski) ‘Migren ataklarini’ tetiklediginin altini çiziyor.

Saglikli oldugu bilinen gidalara, bazi kisilerin reaksiyon gösterdigini söyleyen Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Nöroloji Uzmani Erem Tokus;5 ml kan örnegi ile çalisilan Gida Intoleransi testi ile, 272 farkli gida maddesine karsi vücudun duyarlilik yanitinin arastirildigini belirtiyor.

‘Migren’ tedavisinin atak sikligina bagli olarak planlandigini ifade eden Nöroloji Uzmani Erem Tokus; ‘Ayda ikiden daha sik atak geçiren hastalarda atak önleyici tedaviye baslanirken, daha seyrek bas agrisi yasayan hastalarda sadece atak tedavisi uyguluyoruz ve migren tetikleyicilerinden uzak durulmasini öneriyoruz’ diyor.

‘Migren’ agrisinin nedeni tam olarak bilinmese de ataklari tetikleyen faktörlerin iyi bilindigini açiklayan Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Dr. Erem Tokus; basta gidalar olmak üzere çevresel faktörler, yorgunluk ve stresin ataklari tetikledigini ifade ediyor.

Migren Daha Çok Kadinlarin Düsmani

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Erem Tokus; ‘Migren’in kadinlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldügünü ifade ederken, bunun en önemli nedeninin hormonal farklilik oldugunu belirtiyor. Migren agrilarinin, kadinlarin hormonal aktif oldugu dönemlerinde; bir baska deyisle en çok 20 – 55 yaslari arasinda görüldügünü ifade ediyor.

‘Migren’in tekrarlayici, siddetli bas agrisi ataklari ile karakterize bir hastalik oldugunu açiklayan Nöroloji Uzmani Erem Tokus; atak süresince hastanin is veya sosyal performansinin olumsuz yönde etkilendigini, yasam kalitesinin önemli ölçüde bozuldugunu söylüyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Erem Tokus; kadinlarda özellikle regl dönemi gibi hormonal degisikliklerin ‘Migren’i tetikledigini belirterek; ‘Ayrica az sivi tüketimi, ögün atlamak, kafein alimini ani olarak kesmek, asiri egzersiz, fiziksel veya zihinsel yorgunluk, çok az ya da asiri uyuma, stres, üzüntü ve heyecan migren ataklarini tetikleyen faktörler arasinda yer aliyor’ açiklamasini yapiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası