Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MIGREN’DE YIYECEK VE IÇECEKLERE DIKKAT!

Uzmanlar, bazi yiyecek ve içeceklerin Migreni tetikledigini, bu hastaligi yasayanlarin hangi gidalara karsi duyarli olduklarini ise

‘Gida Intoleransi Testi’ ile ögrenebileceklerini belirtiyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Dr. Erem Tokus; ‘Migren’ ataklarini hangi yiyecek ve içeceklerin tetiklediginin bilinmesi ve buna uygun beslenme düzeni sayesinde ataklarin sikliginda azalma saglanabilecegi ifade ediyor. Dr. Erem Tokus; hastalarin Gida Intoleransi Testi’ni yaptirarak uzak durmalari gereken gidalari ögrenebileceklerini belirtiyor.

Nöroloji Uzmani Erem Tokus; genel olarak yiyeceklerden; eski peynir, kuruyemis, çikolata, yogurt, koruyucu madde eklenmis gidalar, sosis, sucuk, salam gibi sarküteri ürünleri, kirmizi erik, muz, incir, bezelye, sogan, içeceklerden ise; kahve, çay, diyet içecekler ve alkollü içecekler (kirmizi sarap, bira, viski) ‘Migren ataklarini’ tetiklediginin altini çiziyor.

Saglikli oldugu bilinen gidalara, bazi kisilerin reaksiyon gösterdigini söyleyen Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Nöroloji Uzmani Erem Tokus;5 ml kan örnegi ile çalisilan Gida Intoleransi testi ile, 272 farkli gida maddesine karsi vücudun duyarlilik yanitinin arastirildigini belirtiyor.

‘Migren’ tedavisinin atak sikligina bagli olarak planlandigini ifade eden Nöroloji Uzmani Erem Tokus; ‘Ayda ikiden daha sik atak geçiren hastalarda atak önleyici tedaviye baslanirken, daha seyrek bas agrisi yasayan hastalarda sadece atak tedavisi uyguluyoruz ve migren tetikleyicilerinden uzak durulmasini öneriyoruz’ diyor.

‘Migren’ agrisinin nedeni tam olarak bilinmese de ataklari tetikleyen faktörlerin iyi bilindigini açiklayan Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Dr. Erem Tokus; basta gidalar olmak üzere çevresel faktörler, yorgunluk ve stresin ataklari tetikledigini ifade ediyor.

Migren Daha Çok Kadinlarin Düsmani

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Erem Tokus; ‘Migren’in kadinlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldügünü ifade ederken, bunun en önemli nedeninin hormonal farklilik oldugunu belirtiyor. Migren agrilarinin, kadinlarin hormonal aktif oldugu dönemlerinde; bir baska deyisle en çok 20 – 55 yaslari arasinda görüldügünü ifade ediyor.

‘Migren’in tekrarlayici, siddetli bas agrisi ataklari ile karakterize bir hastalik oldugunu açiklayan Nöroloji Uzmani Erem Tokus; atak süresince hastanin is veya sosyal performansinin olumsuz yönde etkilendigini, yasam kalitesinin önemli ölçüde bozuldugunu söylüyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu Nöroloji Uzmani Erem Tokus; kadinlarda özellikle regl dönemi gibi hormonal degisikliklerin ‘Migren’i tetikledigini belirterek; ‘Ayrica az sivi tüketimi, ögün atlamak, kafein alimini ani olarak kesmek, asiri egzersiz, fiziksel veya zihinsel yorgunluk, çok az ya da asiri uyuma, stres, üzüntü ve heyecan migren ataklarini tetikleyen faktörler arasinda yer aliyor’ açiklamasini yapiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası