Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEK BÜYÜTÜRKEN YAPILAN 20 KLASIK HATA!

Hayatimizin en degerli varliklarini yetistirirken yillardir ayni hatalarin tuzagina düsüyoruz. Kilo iyidir deyip obeziteye zemin hazirliyoruz, anne sütü dururken mama veriyoruz, gürlessin diye saçlarini sifira vurduruyoruz. Oysa iyi niyetle de olsa yaptigimiz bu hatalar onlarin saglikli gelisimini sekteye ugratiyor

Medical Park Fatih Hastanesi Çocuk Hastaliklari ve Sagligi Uzmani Dr. Feyza Çivici Gümüs; çocuklarimizi büyütürken yaptigimiz ve birer sehir efsanesinden ibaret ‘geleneksel hatalari’ anlatti:

EYVAH SÜTÜM YETMIYOR, MAMA VERMELIYIM: Yeni annelerin en çok endise ettigi konulardan biri, bebegin aç kalma ihtimali. Bu nedenle de çogu zaman bebekler gereksiz yere mamayla besleniyor. Oysa anneler, sütünün yetip yetmedigini bebeginin çisini takip ederek anlayabilir. 24 saatte en az 5-6 kez bezini islatan bebek, anne sütüyle doyuyor demektir. Anne sütü yetersizligine ancak bir çocuk hastaliklari uzmani doktor karar verebilir ve onun tavsiyesi geregince mama takviyesine baslanabilir.

SEKERLI SU SARILIGA IYI GELIR: Ilk günlerde anne sütünün gelmesinde yasanabilecek bir sorun, bebegin zayiflamasina ve sarilik olusumuna yol açabilir. Halk arasinda, aç kalan ve az idrara çikan bebeklere sekerli su verilmesi önerilir. Oysa bebegin beslenmesinde sekerli suyun yeri yoktur.

ÇOCUGUM IKI YASINA GELDI ARTIK BEZI BIRAKMALI: Iki yas, çis egitimi vermek için baslangiç dönemidir. Ancak çocuk bu konuda asla zorlanmamali, altina kaçirdigi için kizilmamali, sik sik tuvalete tutularak egitime tabi tutulmamali.

DONDURMA HASTA EDER: Dondurma, tüm çocuklarin sevdigi ve faydali bir gidadir. Bogaz agrisina neden olmamasi için yalayarak yenmeli ve yaninda su içilmeli.

GÜRBÜZ ÇOCUK SAGLIKLI OLUR: Gürbüz çocuk, saglikli çocuk degildir! Dengeli beslenen çocuk, zayif da olsa saglikli kabul edilir. Çocuklari asla yemek yeme konusunda zorlamayin, yemedigi zaman beslenmeyi sonlandirin.

ÇOCUK SICAK HAVAYI SEVER: Çocuklar, her zaman terlemeyecegi sekilde giydirilmeli. Üsüyecegi korkusuyla çocuklari çok giydirmek ve sarip sarmalamak, terlemeye ve hasta olmaya yol açar. Pamuklu kiyafetler tercih edilmeli, içinde naylon karisimi olan ve özellikle polar tipinde olan kiyafetler giydirilmemeli.

FAZLA HAREKET EDERSE TERLER HASTA OLUR: Hasta olur endisesiyle çocugun hareket etmesini kisitlamak çok yanlis bir yaklasim. Her çocuk hareket edince terler; terleyince üstünü degistirebilirsiniz! ‘Çok terledin artik yerine otur’ demek, onu tembel, hantal ve mutsuz yapar. Zaman içinde metabolizma hizi azalan çocuk, hizla kilo almaya baslar. Hareket etmelerini kisitlamaktansa, spora (yüzme, basketbol vb) yönlendirin.

SASILIK BÜYÜYÜNCE GEÇER: Çocuklarda sasilik bir yasina kadar fizyolojik kabul edilir. Ancak bir yasindan sonra düzelmeyen sasiliklar için mutlaka göz doktoruna basvurulmali. Bir yasindan önce bebeklerde Nistagmus (göz küresinin istemsiz titremesi) görüldügünde de mutlaka bir göz doktoruna muayene ettirilmeli.

USLU DURDU HAMBURGERI HAKKETTI: Çocuklar mutlak suretle sagligi ciddi sekilde tehdit eden fast food gidalardan uzak tutulmali! Bu ödüllendirme sekli yerine baska yöntemler seçilmeli; sinema ya da tiyatro ya götürmek gibi…

AGLADI HEMEN KUCAGIMA ALAYIM: Bebegi avutmanin birçok yolu var; her agladiginda hemen kucaga almak çözüm degil. Agladiginda yanina yaklasip onunla konusmak, ten temasinda bulunmak, ona sarki ya da ninni söylemek ve karnini oksamak bebegi avutabilir. Ancak sirf kucaga alismasin diye çocugu hiç kucaga almamak da kendini güvende hissetmemesine ve mutsuz olmasina yol açar. Bu denge iyi kurulmali.

DAHA ÇOK KÜÇÜK YALNIZ YATARSA KORKAR: Genellikle 6 aydan sonra bebegin odasinin ayri olmasi uzmanlarca önerilir. Bu sinir en fazla 2 yasa kadar uzatilabilir.

BÜYÜKBABAN UZAGA GITTI GERI GELECEK: Çocuklara ölümü anlatmak zordur. Ancak ölen kisinin geri dönecegi söylenmemeli, çocuk bos bir beklentiye sokulmamali. Ölen kisinin bir daha dönmeyecegi, cennete gittigi ve orada mutlu oldugu söylenmeli.

ÇOK GAZ YAPIYOR FAZLA SÜT IÇMESIN: Çocuklarda 1 yasindan önce inek sütü kullanilmamali. Ancak bir yildan sonrada günlük süt tüketimi 400 CC’yi geçmemelir. Sütün içinde bulunan laktaz adli seker gaza yol açar. Fakat artik piyasada laktazsiz sütlerde bulunabiliyor. Gaz sorunu olan çocuklara bu tip sütleri içirilebilir; ancak çözüm kesinlikle süt vermemek olmamali!

AYAKTA SALLAYINCA HEMEN UYKUYA DALIYOR: Çocugu sallayarak uyutmak tibben önerilmiyor. Ancak halk arasinda ‘ayakta sallama’ en çok kullanilan yöntem. Çocuk; hafif tarzda ve sarsmayacak sekilde sallanirsa tahribatlara yol açmaz.

FAZLA BANYO YAPARSA ÜSÜTÜR: Çocuklar banyo yapmaktan hasta olmaz. Yazin her gün, kisin ise hafta üç kez banyo yapilmasi önerilir.

SIFIRA VURDURURSAK SAÇLARI GÜRLESIR: Bu inanisin tibben hiçbir geçerliligi yoktur!

PUDRA ISILIGE IYI GELIR: Pudranin isilige iyi geldigi yanlis bir düsünce degildir. Ancak toz pudralar yerine sulu pudralar seçilmeli. Isiligin en iyi tedavi sekli ise çocugu sik sik yikamaktir.

BOL BOL GÜNESLENIRSE KEMIKLERI GÜÇLENIR: ‘Çok fazla günese maruz kalmak kemikleri güçlendirir’ mantigi tam olarak dogru degil. Zararli isinlarindan etkilenmemek için günes isinlarinin dik geldigi saatlerde çocugunuzu günese çikarmayin. Günese çikarken de mutlaka yüksek koruma faktörlü günes losyonlari ve kremleri sürün.

BIBERON VE EMZIGI ÇOK SEVIYOR: Biberon ve emzik hiçbir çocuga önerilmiyor. Biberon; bebekte ‘meme basi saskinligi’na yol açiyor ve anne gögsünden sogutuyor. Mamayla beslenmek zorunda kalan bebeklerde, biberon en geç 2 yasinda birakilmali. Emzik de, damak yapisini bozabiliyor ve çocugun enfeksiyon kapmasina yol açabiliyor.

FITIL VEREYIM RAHATLASIN: Çok zorda kalmadan ve doktor tavsiyesi olmadan ne fitil ne de ilaç kullanilmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası