Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnettin çocuk psikoljisi üzerindeki etkileri

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü uzmani Dr. Egemen Eroglu, sünnettin lomplikasyonlari, sünnet yöntemleri ve sünnette çocuklarin ruhsal yönden zarar görmemesi ve gelecekte cinsel sorunlar yasamamasi için sünnet zamanlamasinda yasin büyük önem tasidigini vurguluyor.

Sünnet nedir?

Sünnet, konumuzdaki anlamiyla erkeklerde penis uç kismini (basini) örten ve koruyan üstderinin (prepusyum) kesilip alinmasidir.

Sünnet neden yapilmaktadir?

Dünyanin degisik bölgelerinde, gerek sosyal sebeblerden, gerek dini nedenlerden gerekse tibbi açidan daha saglikli oldugu düsünüldügü için degisik nedenlerle bu cerrahi islem uygulanmaktadir. Tarihte köleleri belirlemek, yeniden dogus ve uzun yasam için adak, sembolik kastrasyon amaçli sebeblerden yapilmis olmakla beraber günümüzde bazi kabile ve toplumlarda karsi cinse çekici olmak, hijyen, ana kuzusu olmaktan kurtulmak, cesaret gösterisi, eriskinlige geçis ve menstruasyonu taklit amaçlariyla yapilmaktadir.

Ülkemizde sünnetin yapilma sebebi nedir?

Çogunlugunu müslümanlarin olusturdugu ülkemizde genel olarak baktigimizda ilk neden dini gereklilik ve geleneksel olarak toplumda sosyal bir yükümlülük olarak görülmesidir. Son zamanlarda artan yenidogan sünneti yaptiran ailelerede ise durum biraz farklidir. Iki yillik bir sürede hastanemizde yenidogan sünneti yaptirmis çocuklarin ailelerine doldurttugumuz anket formlarinda hijyen ve daha saglikli oldugunun düsünülmesinin ön plana çiktigini gözlemledik.

Sünnet yararli bir cerrahi islemdir diyebilir miyiz?

Son günlerde erkek sünnetinin HIV virüsü tasiyiciligina karsi oldukça etkin bir korunma yöntemi oldugu tartismasi siddetle büyümektedir. Bu konuyla ilgi olarak biz çocuk cerrahlarina gerek telefon, gerekse faks ve e-mail yollari ile türlü sorular gelmekte, aileler “sünnetin tibbi anlamda gerekliligini” sorgulamaktadirlar.

Bizler geçmisten günümüze sünnetin tarihine baktigimizda çok net bir cevap verememekteydik. Evet sünnetin kesinlikle gerekli oldugu tibbi durumlar mevcuttu ama her erkek çocugu sünnet edilmeli miydi? En son Amerikan Çocuk Akademisi bildirgesine göre hareket ettigimizde, sadece potansiyel yararlari oldugunu söylüyorduk.

Bu tartisma bir çig gibi büyümeye devam etti ve sonunda türlü merkezlerden birçok bilim adami sünnetin cinsel yolla bulasan hastaliklara karsi koruyuculugu hakkinda arastirmalar yapmaya basladilar. Sonuç, asagida özetledigim, Pediatrics Dergisinin Nisan 2007 sayisinda yayinlanan Amerika’dan sekiz merkezin ortak açiklamasi seklindeki makalede net olarak ortaya konulmustur:

Sünnet hangi yaslarda ve nasil yapilmalidir? Sizin uygulamaniz nedir?

Hekim olarak en sik karsilastigimiz soru sünnetin gerekli olup olmadigindan ziyade, eninde sonunda sebebi ne olursa olsun sünnet yaptirilacagi durumda karar verilemeyen noktanin zamanlama meselesi olmasidir. Hastane deneyimlerimiz ve literatürler isiginda yaptigimiz degerlendirmede, yenidogan döneminde (dogumdan ilk bir aya kadar geçen süre), çok yüksek oranda yenidogan sünneti yönünden memnuniyet belirtilmis ve bu deneyimi yasayanlar islem sonrasini çok rahat geçirdikleri için tüm ailelere önermislerdir.

Yenidogan döneminde sünnet islemden 45 dakika kadar önce sürülen anestezik bir kremden (EMLA) sonra, halk arasinda "çan" adi verilen (Gomco Clamp) bir alet yardimiyla yapilmaktadir. Sünnet derisinin iki metal parça arasinda sikistirilmasi sonucunda bu islem yapildigi için siklikla ek dikis konulmasina gerek kalmamaktadir.

Yenidogan döneminde sünnet yapilmamasi durumunda önerdigimiz yas 1.5 sonrasidir. Bu dönemde önermememizin sebebi, bebeklerin oldukça kilo aldiklari sütçocuklugu döneminde, iyilesme sürecinde pubis önündeki yag dokusu içerisine gömülebilen peniste yapisiklik gibi problemlerin ortaya çikabilmesidir. Hernekadar düzgün bakimla bu problem en aza indirgenebilse de, medikal gerekliligi olmadikça bu dönemde sünnet yapmama tarafindayiz.Bebekler 1 yaslarinda yürümeye basladiktan sonra yag dokusu azalmaya baslayacak, dolayli olarak bu komplikasyon riski de ortadan kalkacaktir. Psikologlar, üç ile alti yaslari arasinda, erkek çocugunun psikolojik gelisim süreci içerisinde babayla yaris içerisinde oldugu dönem olmasindan dolayi sünnet önerilmemektedir. Ancak bunlar daha çok lokal anestezi altinda yapilan sünnetler için geçerlidir. Çocukluk yas gruplarindaki sünnetler genel anestezi altinda yapilmakta, böylece bu zarar en az düzeye indirgenmis bulunmaktadir. Biz ön muayene esnasinda hem çocugun sünnet olmasini engelleyecek bir problem olup olmadigini kontrol ediyoruz, hem de çocuga sünnet günü ve sonrasinda neler yasayacagini asama asama anlatiyoruz. Daha sonra anestezi muayenesi için ameliyathaneye gönderiyor, anestezist ile tanismasini, gidecegi yeri görmesini sagliyoruz. Sünnet tarihi belirlendikten sonra, yarim saat öncesinde hastanemize aç olarak gelindiginde uygulanacak bir ilaç yardimiyla, çocuk rahatlayacak ve sünnet stresininden uzaklasacaktir. Bu ilacin kisa bir hafiza haybi özelligi sayesinde, sünnetten sonra da girerken hissettigi korkulari hatirlamayacaktir. Sünnetten önce, yapilacak penis sinirlerinin uyusturulmasi sayesinde, islem sonrasinda 12-14 saat agrisi olmayacaktir.

Sünnet sonrasi sadece üç gün süreyle, penisin iç çamasir ya da alt bezine yapismasini önlemek amaçli verecegimiz kremi sürmek yeterli olacaktir. Hiçbir hareket kisitlamasinda bulunulmayacaktir.

Genel anestezi hakkinda bilgi verebilir misiniz?

Gelismis medeni ülkelerde sünnet genel anestezi altinda yapilmaktadir. Genel anestezi, bir gaz yardimiyla çocugun islem esnasinda uyumasini saglamakta, ve bu sayede çocuk korkmadan, hiçbirsey hissetmeden sünnet olabilmekte, cerrah da isini daha rahat yapabilmektedir. Unutulmamalidir ki lokal anestezi altinda çocuk aci hissetmese bile dokunmalari hissetmektedir. Bu da korkmus bir çocukta yine aci gibi algilamaya neden olabilir. Nedense ebeveynler tarafindan en sik sorulan soru anesteziye alerji olup olmamasi konusudur. Halbuki ameliyathane ortami gelisebilecek her türlü allerjik reaksiyona karsi müdahelenin en rahat yapilabilecegi yerdir. Bu açidan rahat olunabilinir. Biz yine de her türlü olasi sorulari için islem öncesi anestezistlerimizle mutlaka görüsülmesini sagliyoruz.

Lazerle yapilan sünnetlerin zararlari var midir?

Lazerle sünnet yapilmasi pratikte yaygin degildir. Halk arasinda “lazer” diye bilinen ise elektrik ile çalisan bir alettie ve tiptaki uygulanan lazerden farklidir. “Koter” diye adlandirilan bu cihaz daha çok damarlarin pihtilasmasi amaçli ameliuyatlarda kullanilmaktadir. Biz de sünnet esnasinda kanayan damarlari koter ile yakiyoruz. Isin ehli olmayan kisilerce, özellikle Gomco Clamp tekniginde uygulanmasi durumlarda tam nekroz, yanik gibi çok ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Toplu sünnetlerin riskleri nelerdir?

Toplu sünnetlerin en sik olabilecek komplikasyonu, az zamanda çok is yapabilme endisesiyle cerrahin dikkatinin dagilabilmesidir. Düzgün bir programlamayla bu risk en aza indirgenebilir.

Sünnetin komplikasyonlari nelerdir?

Oldukça sik yapilan bu cerrahi islemin komplikasyon orani yüzde 2'ye kadar çikabilmektedir ve rapor edilenler arasinda kanama, infeksiyon, frenulum ülseri, penil yapisikliklar, uzun kalmis sünnet derisi, uretral fistül, tetanoz, ve anestezi amaçli lignocaine/prilocaine içeren krem kullanilmasi durumunda methemoglobinemi bulunmaktadir. Bu kadar çok komplikasyonun bulunmasi bu islemin basit bir islem olmadiginin, ciddiye alinmasi gereken cerrahi bir girisim oldugunun göstergesidir.

Sünnet dönemi çocuklarin ruh sagliginda önemli rol oynuyor

Türk toplumunun önemli geleneklerinden biri olan sünnet, tüm dünyada da dinsel, kültürel, tibbi ya da ailevi seçimlerle gerçeklestiriliyor. Saglik açisindan yararlari sikça vurgulanan sünnette, zamanlama büyük önem tasiyor. Dogru zamanda yapilmayan sünnet, ileriki yillarda çocugun kisiligi ve cinsel yasami üzerinde derin izler birakabiliyor.

VKV Amerikan Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümünden Dr. Egemen Eroglu, çocuklarin ruhsal ve cinsel yönden saglikli gelisimleri için en uygun sünnet zamaninin yenidogan dönemi oldugunu vurguluyor. Dr. Eroglu, bu dönem disinda sünnetin yapilabilmesi için uygun yas araliginin 1,5-3 yas arasi ya da 6 yas sonrasi oldugunu belirtiyor.

Dr. Egemen Eroglu sünnet ile ilgili yapilacak yanlislarin, çocugun ileriki hayatinda cinsel yasami ve kisiliginin gelisiminde travma etkisi yaratabileceginin altini çiziyor. 3-6 yas arasindaki erkek çocuklarin, psikolojik gelisim sürecinde ve babayla yaris döneminde olduguna dikkat çeken Op. Dr. Eroglu, bu dönemde yapilan sünnetin çocugun gelecegi için risk tasidigina da deginiyor.

Dr. Eroglu sünnet öncesi ve sonrasi için sunlari dile getiriyor; “Çocuk yas gruplarindaki sünnetlerin genel anestezi altinda yapilmasi gereklidir. Ön muayene esnasinda, hem çocugun sünnet olmasini engelleyecek bir problem olup olmadigi kontrol edilmeli, hem de çocuga sünnet günü ve sonrasinda neler yasayacagi asama asama anlatilmalidir. Daha sonra çocuk, anestezi muayenesi için ameliyathaneye gönderilerek, bu islem ile tanismasi ve gidecegi yeri görmesi saglanmalidir. Sünnet isleminden yarim saat önce uygulanacak bir ilaç yardimiyla çocugun rahatlatilmasi ve sünnet stresinden uzaklastirilmasi gerekir. Bu ilacin kisa hafiza kaybi özelligi sayesinde çocuk, sünnet öncesinde ve sonrasinda hissettigi korkulari hatirlamayacaktir.”

Sünnet sonrasinda, penisin çamasira yapismasini önlemek için doktorun verdigi kremin üç gün boyunca kullanilmasinin yeterli olacagini söyleyen Op. Dr. Egemen Eroglu, bu dönemde herhangi bir hareket kisitlamasinin olmayacagini da dile getiriyor.

Dr. Egemen Eroglu
Çocuk Cerrahisi Uzmani
VKV Amerikan Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası