Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Siz hangi meslek hastaligina yakalandiniz?

Is yerinde mevcut insan sagligina zararli olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdigi hastaliklara meslek hastaligi denir. Bu hastaliklar, diger hastaliklardan farkli olarak, isin niteligi veya is yeri kosullari nedeniyle ortaya çikan hastaliklardir.

Is yerinde kapmis oldugumuz veya yaptigimiz isin ortaya çikardigi bir hastalik, her zaman “meslek hastaligi” sayilmamaktadir. Ülkemizde SSK Yüksek Saglik Kurulu’nun bir hastaligi “meslek hastaligi” olarak niteleme gücü vardir. “Meslek hastaligi” tanisi, SSK Meslek Hastaliklari Hastanesi’nde konulabilmektedir.

Is yerinde en yogun olarak üst düzey yöneticilerde, asiri strese bagli olarak:

Sindirim sistemi hastaliklari (akut gastrit, ülser, kolit, kabizlik)
Psiko sosyal bozukluklar(panik atak, depresyon)
Uyku bozukluklari
Cilt hastaliklari(egzema, sedef, saç dökülmeleri vb.)
Kardiovasküler hastaliklar(hipertansiyon) ortaya çikmaktadir.

Stres, her türlü hastaligin ortaya çikmasini kolaylastirabilir ama tek basina bir hastalik nedeni degildir. Stresle bas etmek için fiziksel aktivite(spor, yoga), düzenli ve saglikli beslenme, sosyal aktivitelere(sinema, konser) katilma önerilebilir. Sürekli olarak çalisan insanlarda(bankacilar, borsacilar vb.), agir kaldiranlarda(kameramanlar, gazeteciler), kas iskelet sistemini tutan hastaliklara(fibromiyolji – bel fitigi, durus bozukluklari) sik rastlamaktayiz.

Özellikle is yerindeki çalisma ortami ergonomik hale getirilmeli, masa ve sandalye ayarlanabilmeli, ara ara hareket ederek kaslar çalistirilmali, öglen tatilinde yürüyüse çikilmali, spor ile kaslar kuvvetlendirilmeli. Meslekleri geregi sürekli ayakta duran insanlarda (ögretmenler, cerrahlar) varislere sik rastlamaktayiz. Varis çorabi giymek, aksamlari evde istirahat ederken bacaklari eleve etmek(kalp seviyesinin üzerine kaldirmak) yürüyüs ile bacak kaslarini kuvvetlendirmek varis olusumunu geciktirebilir.

Is yeri ortaminda sürekli gürültü varsa, o ortamda çalisan insanlarda isitme bozukluklari(örnek: sagirlik) görülebilir. Makinelerin sürekli çalistigi bir ortamda gürültü ölçümü yapilabilir ve insan sagligina aykiri bir düzeyde ise kulaklari korumak için kulaklik takilabilir. Düzenli odiyografik ölçümlerle kulakta isitme kaybi olup olmadigi kontrol edilebilir(is yeri hekiminin bunu yapmasi gerekir). Sürekli olarak sesini kullanan insanlarda, örnegin ögretmenlerde ses tellerinde nodül olusabilir(buna sarkici nodülü de denilmektedir). Ses kisikligi, seste çatallanma ile kendini gösterir. KBB muayenesi sarttir. Gerekirse nodül cerrahi olarak çikartilir. Isleri nedeniyle sürekli bilgisayarda çalisan insanlarda, göz ile ilgili problemler(görme bozukluklari, yanma, gözde kuruluk) ortaya çikmaktadir. Ekran koruyucu ve gerekiyorsa gözlük kullanmak, göz hastaliklarindan korunmak için önemlidir. Sikayetler ilerliyorsa bir göz hastaliklari uzmanina basvurmali.

Sag el ile sürekli mouse kullananlarda, el bileginde tendinit ve çarpal tünel sendromuna rastlanmaktadir. Ellerde uyusma veya agri varsa istirahat, buz tatbiki, agri kesici kullanimi sonrasi sikayetler azalmiyorsa bir ortopedi uzmanina tani ve tedavi için basvurmali.Doktorlar ve saglik personeli, muayene ve tedavi ettikleri hastalardan çesitli enfeksiyon hastaliklari kapabilirler. Özellikle enfekte ignenin batmasi sonucu Hepatit veya havadan damlacik yoluyla Tbc. gibi bir çok hastalik bulasabilir.

Is yeri ortaminin havasi – havalandirmasi, asiri soguk veya sicak olmasi, sigara içilmesinde, o ortamda çalisan kisilerde bir çok akciger hastaligina(astim, KOAH ve benzerleri) neden olabilmektedir. Meslek hastaliklarinin en aza indirilebilmesi için is yerlerinde insanlara uygun çalisma ortamlari, ergonomik araç – gereçler saglanmali. Is yerindeki havalandirma, ses düzeyi ayarlanmali. Periyodik muayeneler, is yeri hekimi tarafindan mutlaka yapilmalidir. Yas grubuna göre kisiler, yillik check – up’larini yaptirmalilar. Çalisma saatlerinin düzenlenmesi, insanlarin spor, tatil ve sosyal aktivitelere vakit ayirmasinda, stresle basa çikmasinda önemlidir.

Hangi meslek grubunda, hangi hastaliklar daha sik görülür? Bu hastaliklarin görülme nedeni? Bu meslek grubundakilere önerileriniz?

Meslek gruplarindan üst düzey yöneticiler, borsacilar, bankacilar, gazeteciler, avukat, doktor ve ögretmenler yüksek stres altinda çalisan gruba girerler. Öncelikle bu gruplarda anksiyete bozuklugu, depresyon gibi hastaliklarin sikliginin biraz daha fazla oldugunu görürüz. Ayrica mide barsak hastaliklarinin sikligi da artmistir. Strese ek olarak yogun çalisma temposundan dolayi düzensiz beslenme, gastrit, ülser, spastik kolon gibi hastaliklarin daha sik görülmesine neden olurlar.

Saydigimiz tüm çalisma gruplarinda tempo yogunlugu daha çok zihinsel düzeydedir. Fizik gücüne dayanmayan daha masa basi isler oldugundan hareketsizlik, beraberinde riskleri getirmektedir. Kilo fazlaligi, kalp damar hastaliklari, kan yaglari yüksekligi, seker metabolizmasi bozuklugu orani bu grupta artma egilimindedir.

Meslek gruplarinin çalistigi ortam da önemlidir. Ögretmenler kalabalik ortamlarda çalistiklari için solunum yolu ile bulasan infeksiyon hastaliklari açisindan risk altindadirlar. Sürekli konusmak zorunda olduklarindan ses telleri ve bogazla ilgili hastalik oranlari yüksektir.

Sizce Türk is dünyasinda üst düzey yöneticiler sagliklarina ne kadar özen gösteriyor? Ortalama olarak ne kadar siklikla doktora geliyorlar, genellikle hangi durumda ve hangi nedenlerle geliyorlar?

Türk is dünyasindaki üst düzey yöneticilerin yurt disindakiler kadar sagliklarina özen gösterdiklerini düsünmüyorum. Çogunlukla hastalik belirtilerini önemsemiyorlar veya doktora gitmeyi erteliyorlar. Sürekli ve yogun çalisiyorlar. Büyük ve ciddi firmalar belirli araliklarla saglik kontrol programlariyla ( Check-up vs )yöneticileri doktora yönlendiriyorlar. Bunun akilli bir yaklasim oldugunu düsünüyorum.

Hangi yas grubundaki yöneticiler saglik konularina daha bilinçli yaklasiyorlar?

Yöneticilerin 30’lu, 40’li yas grubundakiler saglik konusunda daha az özenliler. Ortalamalari 50 yas ve üzeri olanlar doktora basvurma konusunda daha hassas ve özenli davraniyorlar.

Son zamanlarda saglikli yasam trendinin etkisiyle bu konularda size gelen üst düzey yönetici ve beyaz yakali çalisan sayisinda bir artis oldu mu?

Saglikli yasam trendi eskiye göre daha çok doktora basvurmaya neden olmakla birlikte bu oranin halen istenilen düzeyde olmadigini düsünüyorum.

VKV Amerikan Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası