Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EVINIZDEKI RADON GAZI TEHLIKESINDEN KORUNUN

Suadiye Memorial Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, “ evdeki radon tehlikesi ve korunma yollari”hakkinda bilgi verdi.

Akciger kanserinde, sigaradan sonra ikinci önemli etken

Sigaradan sonra en önemli ikinci akciger kanseri nedeni olarak kabul edilen radon, renksiz ve kokusuz radyoaktif bir gazdir. Toprakta, kayalarda ve sulardaki uranyumdan köken alir. Topraktaki radon, yukari dogru hareket eder ve evlerin tabanlarindaki ya da duvarlarindaki çatlaklardan ve bosluklardan içeri sizar. Özellikle bodrum katlarda ve madenlerde radon gazi yogun olarak birikebilir.

Daha az düzeyde olmak üzere, radon evlere, kullanilan kuyu suyu ile de girebilir. Radon gazi, baslica zararli etkilerini solundugu zaman gösterir; radon içeren suyu içmekle mide kanseri olma olasiligi, radonu soluyarak akciger kanseri olma olasiligina göre çok azdir. Ancak, sudaki radon, dus yaparken havaya karisabilir ve solunabilir.

Evlerdeki radonun bir diger kaynagi da, yapi malzemeleridir

Nefes yoluyla alinan radon gazi, radyoaktif parçaciklara bölünür ve akcigerde tutulur. Bu parçaciklar yikilmaya devam eder. Yayilan alfa parçaciklari, bir yüzeye çarptiginda, enerjileri yüzey tarafindan emilir. Insan derisi, bundan etkilenmeyecek kadar kalindir, ancak alfa parçaciklari, akciger hücrelerini etkileyebilir. Bunun sonucunda hücre hasari ve ileri dönemde de akciger kanseri gelisebilir. Ancak, bu, radon gazina maruz kalan herkesin akciger kanserine yakalanacagi anlamina gelmez. Akciger kanseri riski, özellikle sigara içenlerde çok daha fazladir. Radon ile sigara “sinerjistik” etki gösterirler; yani, ikisine birden maruz kalindiginda olacak zarar, ikisinin ayri ayri meydana getirecegi zarardan daha büyüktür. Radon maruziyetinin, tüm akciger kanserlerinin yaklasik %10-15 kadarindan sorumlu oldugu tahmin edilmektedir.

Eviniz 3. kattan asagidaysa dikkat edin

Amerikan Çevre Koruma Dairesi, özellikle üçüncü kattan daha asagidaki evlerin radon gazi yönünden arastirilmasini önermektedir. Radonun kanser yapici etkisi, evdeki radon düzeyinin disinda, kisinin evde ne kadar zaman geçirdigi ve sigara içip içmedigi ile de iliskilidir.

Evinizi sik sik havalandirin

Radondan korunmak için evler sik sik havalandirilmali; özellikle bodrum katlardaki taban ve duvar çatlaklari kapatilmali ve yeni yapilan binalarin radona dirençli olmasina dikkat edilmelidir. Evin altindaki radonu çekerek disari veren havalandirma sistemleri de ise yaramaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası