Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EVINIZDEKI RADON GAZI TEHLIKESINDEN KORUNUN

Suadiye Memorial Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, “ evdeki radon tehlikesi ve korunma yollari”hakkinda bilgi verdi.

Akciger kanserinde, sigaradan sonra ikinci önemli etken

Sigaradan sonra en önemli ikinci akciger kanseri nedeni olarak kabul edilen radon, renksiz ve kokusuz radyoaktif bir gazdir. Toprakta, kayalarda ve sulardaki uranyumdan köken alir. Topraktaki radon, yukari dogru hareket eder ve evlerin tabanlarindaki ya da duvarlarindaki çatlaklardan ve bosluklardan içeri sizar. Özellikle bodrum katlarda ve madenlerde radon gazi yogun olarak birikebilir.

Daha az düzeyde olmak üzere, radon evlere, kullanilan kuyu suyu ile de girebilir. Radon gazi, baslica zararli etkilerini solundugu zaman gösterir; radon içeren suyu içmekle mide kanseri olma olasiligi, radonu soluyarak akciger kanseri olma olasiligina göre çok azdir. Ancak, sudaki radon, dus yaparken havaya karisabilir ve solunabilir.

Evlerdeki radonun bir diger kaynagi da, yapi malzemeleridir

Nefes yoluyla alinan radon gazi, radyoaktif parçaciklara bölünür ve akcigerde tutulur. Bu parçaciklar yikilmaya devam eder. Yayilan alfa parçaciklari, bir yüzeye çarptiginda, enerjileri yüzey tarafindan emilir. Insan derisi, bundan etkilenmeyecek kadar kalindir, ancak alfa parçaciklari, akciger hücrelerini etkileyebilir. Bunun sonucunda hücre hasari ve ileri dönemde de akciger kanseri gelisebilir. Ancak, bu, radon gazina maruz kalan herkesin akciger kanserine yakalanacagi anlamina gelmez. Akciger kanseri riski, özellikle sigara içenlerde çok daha fazladir. Radon ile sigara “sinerjistik” etki gösterirler; yani, ikisine birden maruz kalindiginda olacak zarar, ikisinin ayri ayri meydana getirecegi zarardan daha büyüktür. Radon maruziyetinin, tüm akciger kanserlerinin yaklasik %10-15 kadarindan sorumlu oldugu tahmin edilmektedir.

Eviniz 3. kattan asagidaysa dikkat edin

Amerikan Çevre Koruma Dairesi, özellikle üçüncü kattan daha asagidaki evlerin radon gazi yönünden arastirilmasini önermektedir. Radonun kanser yapici etkisi, evdeki radon düzeyinin disinda, kisinin evde ne kadar zaman geçirdigi ve sigara içip içmedigi ile de iliskilidir.

Evinizi sik sik havalandirin

Radondan korunmak için evler sik sik havalandirilmali; özellikle bodrum katlardaki taban ve duvar çatlaklari kapatilmali ve yeni yapilan binalarin radona dirençli olmasina dikkat edilmelidir. Evin altindaki radonu çekerek disari veren havalandirma sistemleri de ise yaramaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası