Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIKKAT! YAZIN KAVURUCU SICAGI HASTALIKLARI TETIKLIYOR...

Küresel isinmayla artan asiri sicaklar sagligi da tehdit ediyor. Özellikle hipertansiyon ve kalp hastalarinin sicaklardan dikkatli bir sekilde korunmasi gerekiyor.

Hava sicakligi yine yükselmeye basladi. Asiri sicak ve yüksek nem miktari bir araya geldiginde birçok kisi için de risk olusturuyor. Uzmanlar özellikle dört yasindan küçük çocuklar ile 65 yasin üstündeki kisileri, günesin etkili oldugu saatlerde disariya çikmamalari konusunda uyariyor Anadolu Saglik Merkezi Dahiliye Uzmani Dr. Sedef Altinisik, yaz sicagindan korunma korunma yollarini anlatti.

Asiri sicaklar hangi hastaliklari tetikler?

Hava sicakliginin artmasi kalp damar sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Dolasim sisteminde meydana gelen degisiklikler etkilenen bölgeye göre rahatsizliklarla kendini gösterecektir. Bu nedenle inme, kalp krizi, kalp yetersizligi, varisler, ayak bilegi ödemi (sislik) asiri sicaklarda daha sik karsilasilan saglik problemleridir. Kalp hastalari ve felçli hastalarda sicak havalar hastaliklarinin artmasina neden olur.

Aterosklerozu (damar sertligi) olanlarda veya diyabet (seker) hastaligi gibi damar hastaliklarina yol açan kronik hastaliklari olan kisilerde asiri sicaklar kalp ve beyin damarlari üzerinde olumsuz etkiye yol açar.

Sicak çarpmasi nedir?

Sicak çarpmasi hizla tibbi yardim alinmasi gereken acil bir durumdur. Normal sartlarda terleme ve terin vücut yüzeyinden buharlasmasi vücudumuzu soguk tutar. Ancak asiri sicak havalarda, hava sicakligi 35 dereceden 40’lara dogru artmaya basladiginda bu mekanizma yeterli olamamaya baslar, vücut iç sicakligi da artar, bas agrisi, sersemlik hissi, kaslarda kramplar görülebilir. Sicak çarpmasi olarak tanimlanan bu durum belirtilerin sinsice baslamasi ve tablonun hizla ilerlemesi nedeni ile tehlikelidir. Asiri sicaklara kusma ve ishal gibi su kaybini arttiran hastaliklarin eslik etmesi sivi kaybini (dehidratasyon) ciddilestirir, sicak çarpmasi bu durumda daha çabuk gelisir. Eslik eden kalp, damar, böbrek hastaliklari veya diyabet bu tabloyu daha da çabuklastiracak ve agirlastiracaktir.

Sicak çarpmasinin belirtileri nelerdir?

Sicak çarpmasinin üç ana belirtisi, çok yüksek ates (41ºC'tan fazla), terleyememe ve komaya kadar giden sinir sistemi bozukluklaridir. Kuvvetli ve hizlanmis nabiz, ruhsal durum bozukluklari, uyumsuzluk ve bas agrisi, sersemlik ve yürümede zorlanma, konfüzyon veya bilinç kaybi, zonklayici tarzda basagrisi, bulanti ve kusma görülebilir. Ileri evrelerde bilinç yitimi de olabilir. Ilerlemis sicak çarpmasi çok tehlikelidir, tedavi edilse bile hastalarin yüzde 20'si ölür. Iyilesenlerin sinir sistemlerinde kalici hasarlar olusabilir; denge ve hareket uyumlarinin normale dönmesi ise aylar alir. Ama ilk belirtide tani konur ve tedaviye bilinç kaybindan önce baslanirsa, iyilesme sansi yüksektir.

Sicak çarpmasindan korunmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Günde en az 8-10 bardak su içmek, alkol ve kafein tüketimini kisitlamak, sicak havada agir is yapmaktan mümkün oldugunca kaçinmak, anti histaminik içeren alerji ilaçlari ve idrar söktürücü ilaçlari sicak çarpmasina yatkinligi arttiracagi için mutlaka doktora sorarak kontrollü bir sekilde kullanmak önemlidir. Vücudun kendisini soguk tutabilmesini kolaylastirabilmek için keten gibi gevsek dokumali, hafif kumaslar ile üretilmis bol ve açik renk giysiler tercih edilmeli, açik havada bulunanlar mutlaka sapka ve gözlük kullanmali, günesten korunabilmek için yüksek koruma faktörlü kremler mutlaka disariya çikmadan 20-30 dakika önce sürülmelidir.

Kalp hastalari serin ortamlarda bulunmali!

Hipertansiyon hastalarinin nelere dikkat etmesi gerekir?

Asiri sicaklarda olusabilecek sivi kaybi kan basincini da arttirabilen bir faktördür. Bu nedenle sivi kaybina bagli olarak yatkinligi olan kisilerde hipertansiyon ortaya çikabilir veya mevcut yüksek tansiyon daha da yükselebilir. Asiri sicak havalarda hipertansiyon hastalarinin gündüz tansiyonlarinin düsük seyrettigi gözlemlenmistir. Bu kisilerin özellikle 65 yas ve üzerinde olanlarinda sicak havalarda gece tansiyonlarinda artis olmaktadir. Bu nedenle sicak havalarda tansiyon ilaçlarinin kullanimina ara vermemek, kisinin tansiyonunu ideal aralik arasinda tutmaya yarayan ilaç tedavisine ayni sekilde devam etmek gerekir.

Kalp hastalari nelere dikkat etmeli?

Asiri sicaklar kani tüm vücutta dolastiran bir pompa görevi gören kalp için bir yüktür. Özellikle sivi kaybi kalbin görevini yaparken daha çok zorlanmasina neden olur. Kalp yetersizligi olanlarda yetersizligin derecesi artabilir. Koroner (kalbi besleyen) damarlarin hastaligi veya hipertansiyon gibi kalbi zorlayan baska faktörler ile beraber yetersizlik gelismemis bir kalpte bile yetmezlige gidisi çabuklasir. Kalp hastalari özellikle sicak saatlerde sogutulmus ortamlarda kalmayi tercih etmeli, doktor kontrollerini siklastirmali, sivi kaybini önleyebilmek için günde en az 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmemelidirler.

KUTU:

Günes çarpmasi durumunda sunlari yapin:

Hasta gölge bir yere götürülmeli.

Hasta çok hizli bir sekilde sogutulmali.

Vücut sicakligini takip edilmeli, sicaklik 38 – 39 oC ‘a düsünceye kadar sogutmaya devam edilmeli.

Alkollü içecekler kesinlikle verilmemeli.

Bilinci ve davranislari normalse içecek bir sey verilmeli.

Eger bilinci yerinde degilse içecek bir sey verilmemeli, bogulmasina neden olabilirsiniz.

Kusuyorsa yan yüzükoyun yatirilmali.

Çok acele tibbi yardim çagirilmali.

Kalp hastalari sunlara dikkat!

Günün sicak saatlerini sogutulmus iç mekanlarda geçirmeye çalisin

Sicak havalarda egzersiz yapmayin

Sicaklarda doktor kontrollerinizi daha sik yaptirin

Doktorunuzun ilaçlarinizi sicak havalara göre yeniden gözden geçirmesini isteyin

Sicak veya agir yiyeceklerden kaçinin,

Günde en az 8-10 bardak su için
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası