Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hemofili Hastalarina “Türkiye Modeli” ile Sünnet

Türkiye Hemofili Dernegi Baskanis Prof. Dr. Bülent Zülfikar, “hemofili hastalarinda ilk defa bizim uyguladigimiz pille çalisan ‘termokoter’ adli aletle, hem risk ortadan kalkiyor, hem de hasta çok daha çabuk iyilesiyor” dedi.

Dogustan baslayip ömür boyu süren bir “kanama ve pihtilasamama” hastaligi olan Hemofili’ye yakalanan erkeklerin korkulu rüyasi sünnet, “Türkiye modeli” ile fobi olmaktan çikiyor.

Türkiye Hemofili Dernegi Baskani ve Istanbul Üniversitesi (IÜ) Onkoloji Enstitüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Zülfikar, yaptigi açiklamada, kromozomlardan dolayi sadece erkeklerde görülen hastaligin en önemli nedeninin kanda pihtilasmayi saglayan faktör 8 veya 9 proteinlerinin dogustan bulunmamasi veya eksikligi oldugunu söyledi. Bu nedenle hastalara yapilacak her türlü cerrahi müdahalenin, içinde hematologun da bulundugu özel bir ekibin kontrolü altinda gerçeklesmesi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Zülfikar, bunlardan birinin de sünnet oldugunu kaydetti.

Prof. Dr. Zülfikar, sunlari söyledi: “Hastaligin yüzde 75’i genetik. Bu nedenle hemofili hastasi bulunan her 3 aileden birinde mutlaka sünnetten dolayi ölen vardir. Aileler bu deneyimi yasadiklari için sünnet onlar için korkulu rüyadir.

Normalde kullanilan ancak hemofili hastalarinda ilk defa bizim uyguladigimiz pille çalisan ‘termokoter’ adli aletle, hem bu risk ortadan kalkiyor, hem de hasta çok daha çabuk iyilesiyor. Bu modeli dünyada ilk defa biz uyguladik. Isi enerjisi kullanilarak hem doku kesisi yapiliyor, hem de kesilen bölümdeki dokular kaynastiriliyor. Lokal anestezi ile yapilan bu uygulama 10-15 dakika sürüyor. Ve müdahale sirasinda mutlaka hematolog ve ürologun yani sira bir de hematoloji hemsiresi bulunuyor.”

Haydarpasa Numune ve Sisli Etfal hastanelerinde uygulanan bu yöntemin yurtdisinda da ilgi gördügünü anlatan Prof. Dr. Bülent Zülfikar, “Türkiye modeli dedigimiz bu yöntem için Azerbaycan, Tunus ve Suriye’den de talep geldi” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası