Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hemofili Hastalarina “Türkiye Modeli” ile Sünnet

Türkiye Hemofili Dernegi Baskanis Prof. Dr. Bülent Zülfikar, “hemofili hastalarinda ilk defa bizim uyguladigimiz pille çalisan ‘termokoter’ adli aletle, hem risk ortadan kalkiyor, hem de hasta çok daha çabuk iyilesiyor” dedi.

Dogustan baslayip ömür boyu süren bir “kanama ve pihtilasamama” hastaligi olan Hemofili’ye yakalanan erkeklerin korkulu rüyasi sünnet, “Türkiye modeli” ile fobi olmaktan çikiyor.

Türkiye Hemofili Dernegi Baskani ve Istanbul Üniversitesi (IÜ) Onkoloji Enstitüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Zülfikar, yaptigi açiklamada, kromozomlardan dolayi sadece erkeklerde görülen hastaligin en önemli nedeninin kanda pihtilasmayi saglayan faktör 8 veya 9 proteinlerinin dogustan bulunmamasi veya eksikligi oldugunu söyledi. Bu nedenle hastalara yapilacak her türlü cerrahi müdahalenin, içinde hematologun da bulundugu özel bir ekibin kontrolü altinda gerçeklesmesi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Zülfikar, bunlardan birinin de sünnet oldugunu kaydetti.

Prof. Dr. Zülfikar, sunlari söyledi: “Hastaligin yüzde 75’i genetik. Bu nedenle hemofili hastasi bulunan her 3 aileden birinde mutlaka sünnetten dolayi ölen vardir. Aileler bu deneyimi yasadiklari için sünnet onlar için korkulu rüyadir.

Normalde kullanilan ancak hemofili hastalarinda ilk defa bizim uyguladigimiz pille çalisan ‘termokoter’ adli aletle, hem bu risk ortadan kalkiyor, hem de hasta çok daha çabuk iyilesiyor. Bu modeli dünyada ilk defa biz uyguladik. Isi enerjisi kullanilarak hem doku kesisi yapiliyor, hem de kesilen bölümdeki dokular kaynastiriliyor. Lokal anestezi ile yapilan bu uygulama 10-15 dakika sürüyor. Ve müdahale sirasinda mutlaka hematolog ve ürologun yani sira bir de hematoloji hemsiresi bulunuyor.”

Haydarpasa Numune ve Sisli Etfal hastanelerinde uygulanan bu yöntemin yurtdisinda da ilgi gördügünü anlatan Prof. Dr. Bülent Zülfikar, “Türkiye modeli dedigimiz bu yöntem için Azerbaycan, Tunus ve Suriye’den de talep geldi” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası