Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri terlemeye son

Avuç içi ve koltukalti ter bezlerine terleme uyarisini götüren sempatik sinir dallarinin, gögüs kafesi içine girilerek kesilmesiyle yapilan ETS ameliyati, hem terlemeyi kalici olarak engelliyor hem de ameliyat süreci çok kisa oldugu için hastanede sadece 1 gün kaliniyor.

El ve ayak terlemesinin nedenleri nelerdir?

Vücudumuzun sürekli ayni isiyi koruyabilmesi için ter bezlerine önemli görev düsmektedir. Terleme, derinin islak hale gelmesi sonucunda hem fazla suyun atilmasi hem yükselmis vücut isisinin düsürülmesi için ortaya konmus bir reflekstir. Sinir sistemimizin baslattigi, ter bezlerinin meydana getirdigi, bizim kontrol edemedigimiz faydali bir aktivitedir. Fakat terleme her noktaya ayni oranda dagilmadigi ve bölgesel olarak farklilik gösterdigi zaman, örnegin avuç içleri, koltukalti ve ayaklar gibi, sosyal yasamda uyum sorunlarina yol açmaktadir. Yoksa terleme zarar verici bir durum degildir.

El ve ayak terlemesi ne siklikta ve hangi yas araliginda görülmektedir?

Toplumda görülme sikligi, Güneydogu Asya ülkelerinde daha fazla olmakla birlikte %1-2 civarindadir. Okul çagi itibariyle baslamakta, çogu zaman dönemsel bir farklilik oldugu zannedilmekte, fakat takiplerde hiç azalmadigi görülmektedir.

El ve ayak terlemesi olan hastalar ne yapmalidir?

Öncelikle bir Endokrinoloji uzmanina muayene olmali ve sistemik hastaliklar açisindan arastirilmalidir. Biliyoruz ki obezite, diyabet ve tiroid bezi hastaliklarinin seyrinde asiri terleme siklikla görülmektedir.

Tedavisinde hangi yöntemlere basvurulabilir?

Yapilan muayene ve tetkikler sonucunda altta yatan baska bir hastalik yoksa, Dermatoloji ve Gögüs Cerrahisi uzmanlari ile görüsülmelidir. En basit olarak geçici ama kolay olan pudrali krem ve deodorantlardan baslanarak, en zahmetli fakat kesin olan ETS ameliyatina kadar birçok alternatifin oldugunu hastamiza anlatmamiz gerekir. Hiç bir method “bu en iyisidir” denerek digerleri bir köseye atilmamalidir. Örnegin Iyontoforezi bilmeyen hastamiza direkt ameliyat olman gerekir denmemelidir.

Terlemeyi önlemek için yapilacak bir ameliyat var midir?

Kisaca “ETS - Endoskopik Torasik Sempatektomi” olarak tanimladigimiz bir ameliyat uzun yillardir basariyla uygulanmaktadir. Avuç içi ve koltukalti ter bezlerine “terleme” uyarisini götüren sempatik sinir dallari, gögüs kafesi içine kapali (endoskopik) yöntemle girilerek devre disi birakilarak yapilir. Günümüzde klipli, klipsiz gibi alt tiplere bile ayrilacak kadar farkli metotlar gelistirilmistir. Her alt tip genel anestezi altinda, cerrahin tercihine göre tek tarafli iki ayri seans veya çift tarafli ayni seansta uygulanmaktadir. Hedeflenen bölgedeki terlemeyi kalici ve tam olarak ortadan kaldirir. Sempatik sinirlerin devre disi birakilmasi felç gibi hareket bozukluklarina yol açmaz. Ayrica bu asiri terleyen bölgelerdeki ter bezlerinin vücuttan çikarilmasi veya bölgesel Botox uygulamasi gibi Dermatoloji/Plastik Cerrahi uzmanlarinca uygulanan yöntemlerde mevcuttur.

Cerrahi müdahaleden sonra yapilmasi gerekenler nelerdir?

ETS operasyonu sonrasinda bir gece hastanede yatmak dogru olan yaklasimdir. Ertesi gün agri, ates ve solunum zorlugu gibi istenmeyen durumlar yoksa hastamiz taburcu olmaktadir.

Bu ameliyatin yan etkileri veya istenmeyen sonuçlari var midir?

Ameliyat sirasinda açik cerrahi müdaheleye geçme olasiligi az da olsa vardir. Terleme sikayeti daha ameliyat sirasinda ortadan kalkar fakat orta-uzun vadede sirt, göbek çevresi ve ayaklarda terleme artabilmektedir. Besyüz hasta ve fazlasini kapsayan arastirma makaleleri incelendiginde bu olasiliginda %3-4 civarinda oldugu, fakat hasta memnuniyeti açisindan operasyon sonrasinda yeniden dogdum diyecek kadar mutlu olanlarin oranida %90 lari bulmaktadir. Gögüs cerrahisi uzmanlarindan daha ayrintili bilgi alabilirsiniz.

VKV Amerikan Hastanesi
Gögüs Cerrahisi Uzmani
Op.Dr.Yusuf Bayrak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası