Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“EVLENECEGIM KISI BU MU?”

Pek çok dügün öncesi, çiftler birbirleri için sunu düsünebilirler: ‘Olamaz, evlenecegim kisi bu mu!’. Medical Park Fatih Hastanesi’nden Uzman Psikolog Sinem Demir’e göre, bu soruyu sormak, evliligin gidisatiyla ilgili mutlak bir ipucu degil. Yani dügün sürecinin sancili geçmesi, evliligin de illa ki kötü gidecegini göstermez. Evlilige yüklenen anlam, ailelerin devreye girmesi, ailelerden gelen temel degerlerin çatismasi gibi sebepler, evlilik öncesinde sancili bir süreç yasanmasina sebep olabilir. Bu da, ‘birlikte oldugum insani acaba tanimamis miyim’ gibi bir hisse yol açabilir. Sinem Demir’e göre dügün sadece evliligin kutlanmasi, ailelerin bir arada eglenmesinden öte bir isleve sahip: “Çiftin geçmislerinden, ailelerinden, geleneklerinden getirdiklerini ortaya döktükleri ‘dügün’, bu ortaya dökülenlerin bazi durumlarda ‘bir dügüme’ dönüsebildigi bir süreç”.

Çocuk muyum, Yetiskin mi: Dügün Sürecinde Karisabilir

Ne oluyor da o duyarli insan dügün sürecinde birden ailesinin sözünden çikamayan, onlarin müdahalelerine tepki veremeyen, kararliligini ortaya koyamayan biri haline dönüsüyor? Herkesin ailesinden gelen, ailesine de daha önceki nesillerden gelen bazi aliskanliklari, gelenekleri, deger yargilari, davranis kaliplari vardir. Bu deger yargilarindan, aliskanliklardan hangilerini, ne düzeyde alacaklarina, çiftler birlikte karar vermelidir. Karar verebilmek, yetiskin düzeyinde olmayi, yani sorumluluk ve inisiyatif alabilmeyi gerektirir. Dügün ise bu sogukkanliligi saglayabilmek için en uygun zaman olmayabilir. Dügün sürecinde, yetiskin olmakla çocuk olmak arasinda gidip gelinir. Genç bir gelin veya damat, ailesinin “çocugu” ve ailesine has özelliklerin tasiyicisi olmak ile evlenecegi kisinin esi olarak bir “yetiskin” olmak arasinda sikisabilir. Kisi ailesine “ben çocuk degilim, bakin nasil da yetiskinim” mesaji vermek isterken, bu kararliligini es adayina sert tutumlar olarak gösterebilir. O zamana kadar ideallestirilmis es adayi, birden “ailesinin yaninda, bana karsi” algisiyla hayal kirikligi yasatabilir.

Dügündeki Hayal Kirikliklari, Evlilikte Firsata Dönüsebilir

Bu noktada çiftler, dügün sürecindeki hayal kirikliklarini degerlendirerek, iliskileriyle ilgili degerli adimlar atabilirler ve bu karmasa, ise yarar hale dönüsebilir. Evlenilecek kisinin “hata yapmayan, mutlak güçlü, mutlak kararli” olmasi beklentisi, gerçekçi degildir. ‘Es’ olmak da zamanla ögrenilen bir roldür. Diger yandan, kendisini ‘sadece’ anne-babasinin degerlerinin tasiyicisi ve onlarin ‘çocugu’ olarak gören birinin de bir ‘es’ olmasi zordur. Dügün süreci, evlilikte de sürebilecek bu egilimlerin fark edilmesi ve daha saglikli bir hale gelmesi için bir firsattir. Bir yandan dogdugu ailenin çocugu iken, diger yandan çekirdek ailede yetiskin olabilmek mümkündür. Bu rollerin dengesini oturtmak hem zaman alir hem de bu konular üzerinde emek sarf etmeyi gerektirir.

Evlilik Öncesi Danismanlik

Evlilik öncesi sürecin her zaman sancili, sorunlu olmasi gerekmez. Bununla birlikte, evlilik öncesinde ‘önemli konularin’ degerlendirilmesi, çiftler için faydali olabilir. Flört evresinde, her sey olumlu, heyecan verici, pembe bir gözlükle görünürken; konusulmasi gereken pek çok konu ise genellikle ihmal edilir. Para idaresi, çocuklarin yetistirilmesi, deger yargilari ve inanç sistemlerindeki benzerlik ve farkliliklarin degerlendirilmesi gibi konular, “evlilik öncesi danismanlik” görüsmelerinde ele alinir. Çiftin evlilige dair bakis açilari, beklentileri, olasi kaygilari da bu danismanlik görüsmelerinde degerlendirilir.

Sinem Demir
Medical Park Fatih Hastanesi, Klinik Psikolog
sinem.demir@medicalpark.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası