Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“EVLENECEGIM KISI BU MU?”

Pek çok dügün öncesi, çiftler birbirleri için sunu düsünebilirler: ‘Olamaz, evlenecegim kisi bu mu!’. Medical Park Fatih Hastanesi’nden Uzman Psikolog Sinem Demir’e göre, bu soruyu sormak, evliligin gidisatiyla ilgili mutlak bir ipucu degil. Yani dügün sürecinin sancili geçmesi, evliligin de illa ki kötü gidecegini göstermez. Evlilige yüklenen anlam, ailelerin devreye girmesi, ailelerden gelen temel degerlerin çatismasi gibi sebepler, evlilik öncesinde sancili bir süreç yasanmasina sebep olabilir. Bu da, ‘birlikte oldugum insani acaba tanimamis miyim’ gibi bir hisse yol açabilir. Sinem Demir’e göre dügün sadece evliligin kutlanmasi, ailelerin bir arada eglenmesinden öte bir isleve sahip: “Çiftin geçmislerinden, ailelerinden, geleneklerinden getirdiklerini ortaya döktükleri ‘dügün’, bu ortaya dökülenlerin bazi durumlarda ‘bir dügüme’ dönüsebildigi bir süreç”.

Çocuk muyum, Yetiskin mi: Dügün Sürecinde Karisabilir

Ne oluyor da o duyarli insan dügün sürecinde birden ailesinin sözünden çikamayan, onlarin müdahalelerine tepki veremeyen, kararliligini ortaya koyamayan biri haline dönüsüyor? Herkesin ailesinden gelen, ailesine de daha önceki nesillerden gelen bazi aliskanliklari, gelenekleri, deger yargilari, davranis kaliplari vardir. Bu deger yargilarindan, aliskanliklardan hangilerini, ne düzeyde alacaklarina, çiftler birlikte karar vermelidir. Karar verebilmek, yetiskin düzeyinde olmayi, yani sorumluluk ve inisiyatif alabilmeyi gerektirir. Dügün ise bu sogukkanliligi saglayabilmek için en uygun zaman olmayabilir. Dügün sürecinde, yetiskin olmakla çocuk olmak arasinda gidip gelinir. Genç bir gelin veya damat, ailesinin “çocugu” ve ailesine has özelliklerin tasiyicisi olmak ile evlenecegi kisinin esi olarak bir “yetiskin” olmak arasinda sikisabilir. Kisi ailesine “ben çocuk degilim, bakin nasil da yetiskinim” mesaji vermek isterken, bu kararliligini es adayina sert tutumlar olarak gösterebilir. O zamana kadar ideallestirilmis es adayi, birden “ailesinin yaninda, bana karsi” algisiyla hayal kirikligi yasatabilir.

Dügündeki Hayal Kirikliklari, Evlilikte Firsata Dönüsebilir

Bu noktada çiftler, dügün sürecindeki hayal kirikliklarini degerlendirerek, iliskileriyle ilgili degerli adimlar atabilirler ve bu karmasa, ise yarar hale dönüsebilir. Evlenilecek kisinin “hata yapmayan, mutlak güçlü, mutlak kararli” olmasi beklentisi, gerçekçi degildir. ‘Es’ olmak da zamanla ögrenilen bir roldür. Diger yandan, kendisini ‘sadece’ anne-babasinin degerlerinin tasiyicisi ve onlarin ‘çocugu’ olarak gören birinin de bir ‘es’ olmasi zordur. Dügün süreci, evlilikte de sürebilecek bu egilimlerin fark edilmesi ve daha saglikli bir hale gelmesi için bir firsattir. Bir yandan dogdugu ailenin çocugu iken, diger yandan çekirdek ailede yetiskin olabilmek mümkündür. Bu rollerin dengesini oturtmak hem zaman alir hem de bu konular üzerinde emek sarf etmeyi gerektirir.

Evlilik Öncesi Danismanlik

Evlilik öncesi sürecin her zaman sancili, sorunlu olmasi gerekmez. Bununla birlikte, evlilik öncesinde ‘önemli konularin’ degerlendirilmesi, çiftler için faydali olabilir. Flört evresinde, her sey olumlu, heyecan verici, pembe bir gözlükle görünürken; konusulmasi gereken pek çok konu ise genellikle ihmal edilir. Para idaresi, çocuklarin yetistirilmesi, deger yargilari ve inanç sistemlerindeki benzerlik ve farkliliklarin degerlendirilmesi gibi konular, “evlilik öncesi danismanlik” görüsmelerinde ele alinir. Çiftin evlilige dair bakis açilari, beklentileri, olasi kaygilari da bu danismanlik görüsmelerinde degerlendirilir.

Sinem Demir
Medical Park Fatih Hastanesi, Klinik Psikolog
sinem.demir@medicalpark.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası