Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik elçileri Afganistan’in yaralarini sardi

Symbiosis Saglik ve Doga Gönüllüleri Dernegi’nin, Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi destegiyle Afganistan’daki ihtiyaç sahiplerine genel saglik hizmeti vermeyi amaçlayarak düzenledigi saglik projesi basariyla tamamlandi.

VKV Amerikan Hastanesi’nden dokuz personelin katilimiyla Afganistan’a düzenlenen saglik projesi sona erdi. 11 günlük saglik projesinde, 800’ü çocuk olmak üzere, 1500 kisi muayene edildi. Kabil, Vardak, Mezar-i Serif ve Sibirgan sehirlerindeki çesitli hastanelerde, saglik ocaklarinda ve kirsal kesimde olabildigince çok hastaya ulasmaya çalisan uzmanlar, taramalar disinda üç ameliyat ve dört ufak cerrahi müdahale yapti. 405 kilogrami tibbi malzeme olmak üzere, 725 kilogram yardim malzemesi ile gittikleri Afganistan’da artik dünyada pek sik rastlanmayan hastaliklarla karsilastiklarini belirten uzmanlar, ‘Sark Çibani’ olarak bilinen Leishmania hastaliginin hemen hemen herkeste oldugunu vurguluyor. Çocuklarda daha çok bit, uyuz, cilt enfeksiyonlari, kellik, kil kurdu, tenya, mantar, ishal, hepatit A ve B, tüberküloz menenjit, toxoplasmosis, havadaki toz nedeni ile bronsit, beslenme bozukluguna bagli büyüme ve gelisme geriligi ve konjenital kalp hastaliklarina, büyük olasilikla kurak iklim ve kisitli su kaynaklari nedeni ile çok fazla böbrek tasina rastladiklarini söyleyen uzmanlar, hastanelerin çogunda yogun bakima ihtiyaci olan hastalarin bulasici hastalik ve enfeksiyon riski tasiyan hastalarla ayni ortamda kaldiklarini, hastane ve ameliyathanelerde hijyen sartlarinin iyilestirilmesi, alt yapinin düzeltilmesi, had safhada olan araç ve gereç ihtiyacinin karsilanmasi gerektigini iletiyor. Laboratuvar, röntgen gibi tetkik imkanlarinin fevkalade kisitli olduguna, pek çok ameliyatin malzeme eksikligi ve egitilmis eleman yetersizligi nedeni ile yapilamadigina, basit müdaheleler yapilamadigi için dogum sirasinda anne ölümlerinin çok fazla olduguna dikkat çeken ekip Afganistan’da saglik konusunda çok acil yardima ihtiyaç oldugunu belirtti.

Ekipte yer alan Odyoloji Uzmani Aysen Erdil, Afganistan’da yasadiklarini su cümlelerle ifade ediyor: “Afganistan’da bulundugumuz süreçte Afgan halkinin sagligi ile yakindan ilgilendik ve gördük ki TIKA destegi ile farkli bölgelerde hastane ve saglik ocaklari açilmis. Tarihimizde çok özel iliskilerimizin oldugu bu ülkenin zor günlerinde Türkiye onlara destek olmaya çalisiyor ancak altyapi yetersizligi ile gerekli hijyenin saglanamamasi ve yönetimdeki aksakliklar bu kurumlarin da yeterli hizmet vermesini engellemekte. Afganistan’da bulundugumuz süreçte artik dünyada yok olmaya baslamis bazi hastaliklarla karsilastik. Elimizdeki imkanlar çerçevesinde saglik hizmetlerini karsilamaya çalistik. Kabil’de özellikle kadinlarin derin bir elem içinde oldugunu gördük. Neseli tek bir kadin çehresi yok zihnimde. 33 yasinda ve 16 dogum yapmis bir kadin muayene ettik. Çocuklar ise gözümüzün önünden hiç gitmiyor. Dagittigimiz yüzlerce oyuncak, ayakkabi, bisküvi, çikolata onlari güldüremedi. Muayene olurken, igne vurulurken aglamadilar. Kabilin çocuklari yetiskinlere küsmüs. Bizi çok etkileyen bir baska sey ise doktor olmaktan çok, Türk oldugumuz için gördügümüz ilgi ve sevgi oldu. Kuzeyde Mezar - i Serif e Sibirgan’da bu sevgi daha fazla hissediliyor ve dile getiriliyordu. Konustuklari Türkçe’yi anlayabiliyorduk. Kureysi Kabilesi Baskani’nin söylediklerini de unutamiyoruz; “Bugün karnimiz tok olmayabilir ama ziyani yok, sizin albayraginiz dalgalandikça bizim basimiz dik” sözleri ile karsiladi bizi. O cografyada Amerikali, Avrupali olmak degil, Türk olmak önemli. Bunu açikça gördük. Bu bizim için çok etkileyiciydi. STK yardimlarinin uluslararasi degerlendirmeler sistemi ölçülerinde bizim Afganistan’a götürdügümüz yardimin toplami da 147.582 USD’dir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası