Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik elçileri Afganistan’in yaralarini sardi

Symbiosis Saglik ve Doga Gönüllüleri Dernegi’nin, Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi destegiyle Afganistan’daki ihtiyaç sahiplerine genel saglik hizmeti vermeyi amaçlayarak düzenledigi saglik projesi basariyla tamamlandi.

VKV Amerikan Hastanesi’nden dokuz personelin katilimiyla Afganistan’a düzenlenen saglik projesi sona erdi. 11 günlük saglik projesinde, 800’ü çocuk olmak üzere, 1500 kisi muayene edildi. Kabil, Vardak, Mezar-i Serif ve Sibirgan sehirlerindeki çesitli hastanelerde, saglik ocaklarinda ve kirsal kesimde olabildigince çok hastaya ulasmaya çalisan uzmanlar, taramalar disinda üç ameliyat ve dört ufak cerrahi müdahale yapti. 405 kilogrami tibbi malzeme olmak üzere, 725 kilogram yardim malzemesi ile gittikleri Afganistan’da artik dünyada pek sik rastlanmayan hastaliklarla karsilastiklarini belirten uzmanlar, ‘Sark Çibani’ olarak bilinen Leishmania hastaliginin hemen hemen herkeste oldugunu vurguluyor. Çocuklarda daha çok bit, uyuz, cilt enfeksiyonlari, kellik, kil kurdu, tenya, mantar, ishal, hepatit A ve B, tüberküloz menenjit, toxoplasmosis, havadaki toz nedeni ile bronsit, beslenme bozukluguna bagli büyüme ve gelisme geriligi ve konjenital kalp hastaliklarina, büyük olasilikla kurak iklim ve kisitli su kaynaklari nedeni ile çok fazla böbrek tasina rastladiklarini söyleyen uzmanlar, hastanelerin çogunda yogun bakima ihtiyaci olan hastalarin bulasici hastalik ve enfeksiyon riski tasiyan hastalarla ayni ortamda kaldiklarini, hastane ve ameliyathanelerde hijyen sartlarinin iyilestirilmesi, alt yapinin düzeltilmesi, had safhada olan araç ve gereç ihtiyacinin karsilanmasi gerektigini iletiyor. Laboratuvar, röntgen gibi tetkik imkanlarinin fevkalade kisitli olduguna, pek çok ameliyatin malzeme eksikligi ve egitilmis eleman yetersizligi nedeni ile yapilamadigina, basit müdaheleler yapilamadigi için dogum sirasinda anne ölümlerinin çok fazla olduguna dikkat çeken ekip Afganistan’da saglik konusunda çok acil yardima ihtiyaç oldugunu belirtti.

Ekipte yer alan Odyoloji Uzmani Aysen Erdil, Afganistan’da yasadiklarini su cümlelerle ifade ediyor: “Afganistan’da bulundugumuz süreçte Afgan halkinin sagligi ile yakindan ilgilendik ve gördük ki TIKA destegi ile farkli bölgelerde hastane ve saglik ocaklari açilmis. Tarihimizde çok özel iliskilerimizin oldugu bu ülkenin zor günlerinde Türkiye onlara destek olmaya çalisiyor ancak altyapi yetersizligi ile gerekli hijyenin saglanamamasi ve yönetimdeki aksakliklar bu kurumlarin da yeterli hizmet vermesini engellemekte. Afganistan’da bulundugumuz süreçte artik dünyada yok olmaya baslamis bazi hastaliklarla karsilastik. Elimizdeki imkanlar çerçevesinde saglik hizmetlerini karsilamaya çalistik. Kabil’de özellikle kadinlarin derin bir elem içinde oldugunu gördük. Neseli tek bir kadin çehresi yok zihnimde. 33 yasinda ve 16 dogum yapmis bir kadin muayene ettik. Çocuklar ise gözümüzün önünden hiç gitmiyor. Dagittigimiz yüzlerce oyuncak, ayakkabi, bisküvi, çikolata onlari güldüremedi. Muayene olurken, igne vurulurken aglamadilar. Kabilin çocuklari yetiskinlere küsmüs. Bizi çok etkileyen bir baska sey ise doktor olmaktan çok, Türk oldugumuz için gördügümüz ilgi ve sevgi oldu. Kuzeyde Mezar - i Serif e Sibirgan’da bu sevgi daha fazla hissediliyor ve dile getiriliyordu. Konustuklari Türkçe’yi anlayabiliyorduk. Kureysi Kabilesi Baskani’nin söylediklerini de unutamiyoruz; “Bugün karnimiz tok olmayabilir ama ziyani yok, sizin albayraginiz dalgalandikça bizim basimiz dik” sözleri ile karsiladi bizi. O cografyada Amerikali, Avrupali olmak degil, Türk olmak önemli. Bunu açikça gördük. Bu bizim için çok etkileyiciydi. STK yardimlarinin uluslararasi degerlendirmeler sistemi ölçülerinde bizim Afganistan’a götürdügümüz yardimin toplami da 147.582 USD’dir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası