Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik elçileri Afganistan’in yaralarini sardi

Symbiosis Saglik ve Doga Gönüllüleri Dernegi’nin, Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi destegiyle Afganistan’daki ihtiyaç sahiplerine genel saglik hizmeti vermeyi amaçlayarak düzenledigi saglik projesi basariyla tamamlandi.

VKV Amerikan Hastanesi’nden dokuz personelin katilimiyla Afganistan’a düzenlenen saglik projesi sona erdi. 11 günlük saglik projesinde, 800’ü çocuk olmak üzere, 1500 kisi muayene edildi. Kabil, Vardak, Mezar-i Serif ve Sibirgan sehirlerindeki çesitli hastanelerde, saglik ocaklarinda ve kirsal kesimde olabildigince çok hastaya ulasmaya çalisan uzmanlar, taramalar disinda üç ameliyat ve dört ufak cerrahi müdahale yapti. 405 kilogrami tibbi malzeme olmak üzere, 725 kilogram yardim malzemesi ile gittikleri Afganistan’da artik dünyada pek sik rastlanmayan hastaliklarla karsilastiklarini belirten uzmanlar, ‘Sark Çibani’ olarak bilinen Leishmania hastaliginin hemen hemen herkeste oldugunu vurguluyor. Çocuklarda daha çok bit, uyuz, cilt enfeksiyonlari, kellik, kil kurdu, tenya, mantar, ishal, hepatit A ve B, tüberküloz menenjit, toxoplasmosis, havadaki toz nedeni ile bronsit, beslenme bozukluguna bagli büyüme ve gelisme geriligi ve konjenital kalp hastaliklarina, büyük olasilikla kurak iklim ve kisitli su kaynaklari nedeni ile çok fazla böbrek tasina rastladiklarini söyleyen uzmanlar, hastanelerin çogunda yogun bakima ihtiyaci olan hastalarin bulasici hastalik ve enfeksiyon riski tasiyan hastalarla ayni ortamda kaldiklarini, hastane ve ameliyathanelerde hijyen sartlarinin iyilestirilmesi, alt yapinin düzeltilmesi, had safhada olan araç ve gereç ihtiyacinin karsilanmasi gerektigini iletiyor. Laboratuvar, röntgen gibi tetkik imkanlarinin fevkalade kisitli olduguna, pek çok ameliyatin malzeme eksikligi ve egitilmis eleman yetersizligi nedeni ile yapilamadigina, basit müdaheleler yapilamadigi için dogum sirasinda anne ölümlerinin çok fazla olduguna dikkat çeken ekip Afganistan’da saglik konusunda çok acil yardima ihtiyaç oldugunu belirtti.

Ekipte yer alan Odyoloji Uzmani Aysen Erdil, Afganistan’da yasadiklarini su cümlelerle ifade ediyor: “Afganistan’da bulundugumuz süreçte Afgan halkinin sagligi ile yakindan ilgilendik ve gördük ki TIKA destegi ile farkli bölgelerde hastane ve saglik ocaklari açilmis. Tarihimizde çok özel iliskilerimizin oldugu bu ülkenin zor günlerinde Türkiye onlara destek olmaya çalisiyor ancak altyapi yetersizligi ile gerekli hijyenin saglanamamasi ve yönetimdeki aksakliklar bu kurumlarin da yeterli hizmet vermesini engellemekte. Afganistan’da bulundugumuz süreçte artik dünyada yok olmaya baslamis bazi hastaliklarla karsilastik. Elimizdeki imkanlar çerçevesinde saglik hizmetlerini karsilamaya çalistik. Kabil’de özellikle kadinlarin derin bir elem içinde oldugunu gördük. Neseli tek bir kadin çehresi yok zihnimde. 33 yasinda ve 16 dogum yapmis bir kadin muayene ettik. Çocuklar ise gözümüzün önünden hiç gitmiyor. Dagittigimiz yüzlerce oyuncak, ayakkabi, bisküvi, çikolata onlari güldüremedi. Muayene olurken, igne vurulurken aglamadilar. Kabilin çocuklari yetiskinlere küsmüs. Bizi çok etkileyen bir baska sey ise doktor olmaktan çok, Türk oldugumuz için gördügümüz ilgi ve sevgi oldu. Kuzeyde Mezar - i Serif e Sibirgan’da bu sevgi daha fazla hissediliyor ve dile getiriliyordu. Konustuklari Türkçe’yi anlayabiliyorduk. Kureysi Kabilesi Baskani’nin söylediklerini de unutamiyoruz; “Bugün karnimiz tok olmayabilir ama ziyani yok, sizin albayraginiz dalgalandikça bizim basimiz dik” sözleri ile karsiladi bizi. O cografyada Amerikali, Avrupali olmak degil, Türk olmak önemli. Bunu açikça gördük. Bu bizim için çok etkileyiciydi. STK yardimlarinin uluslararasi degerlendirmeler sistemi ölçülerinde bizim Afganistan’a götürdügümüz yardimin toplami da 147.582 USD’dir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası