Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜRÜLTÜLÜ ORTAMLAR KALICI ISITME KAYIPLARINA NEDEN OLUYOR

Memorial Kulak Burun Bogaz Bölümü uzmanlarindan Doç. Dr. Erkan Tarhan, “Kalici isitme kaybinin nedenleri” hakkinda bilgi verdi.

Kalici isitme kaybinin en sik nedeni gürültüdür

Metal ve agaç isçileri, gemi, uçak, otomobil sanayi çalisanlari, is makinelerini kullananlar, havaalani çalisanlari gibi birçok is kolunda uzun süreli yogun gürültüye maruz kalinmaktadir.

Teknolojinin bas döndürücü gelismeler gösterdigi günümüzde, yasam alanlarinin iç içe girmesi, yogun kent trafigi, is makineleri, gece kulüpleri, diskolar, konserler, walkmanlar, ev sinema ve ses sistemleri sayesinde gürültü sadece bu meslek kollarinda çalisanlarin ötesinde hepimizi ilgilendiren toplum ve çevre sagligi sorunu haline gelmistir.

Sesin siddeti dogrudan kulak zarina ulasan mekanik basinçla iliskilidir ve desibel (dB) (ses siddeti ölçüm birimi) olarak ölçülür. Kulagimiz 0-140 dB arasi sesleri algilar. 140 dB kulakta agri, kulak zarinda yirtilma gibi etkiler yapar. Gürültüye bagli isitme kaybi 90 desibel üzerindeki siddette ses gürültüsüne maruz kalma sonucunda ortaya çikabilmektedir.

Gürültü kaynaklari ve ses düzeyleri:
Uçak 150 dB
Tüfek 140 dB
Rock konseri 110 dB
Sinema 90 dB
Yogun trafik 80 dB
Normal konusma 60 dB

Gece kulüplerinde yüksek sesle müzik dinlerken dikkat!

Etkilenmenin boyutu, gürültüye maruz kalma süresi, gürültünün frekansi, siddeti, kesikli ya da sabit olmasi ile dogrudan iliskilidir. Gürültü maruziyeti sonucunda isitme sisteminde baslica üç etki görülür: Akustik travma ve geçici esik kaymasinda isitme kaybi ve çinlama geri dönüsümlü iken kalici esik kaymasinda ise maalesef isitme kaybi kalici olmaktadir. Gürültülü ortamda bulunan biri, eger isitmede azlik, çinlama gibi bir rahatsizlik fark ederse derhal o ortamdan uzaklasmali ve kulagini ve isitme sinirini bu travmadan korumalidir. Eger gürültü yeterli siddet ve sürede etkilememisse isitme esigindeki degisim saatler boyunca giderek normale dönmektedir. Gürültü düzeyi arttikça olusan isitme kaybi ve buna bagli olarak iyilesme süresi de uzamaktadir. Kalici esik kaymasinda iç kulak hücreleri harap olmakta ve isitme kaybi kalici hale gelmektedir. Gürültü ile olusan isitme kayiplari genellikle yüksek seslerde olusur ve her iki kulagi etkilemektedir. Ilk isitme kaybi 4 kHz frekansinda izlenir ve daha sonra konusma frekanslarini etkilemeye baslar.

Diskolar ve gece kulüpleri gibi eglence yerlerinde aralikli ve ani gürültüye maruz kalan kiside kulaklarda isitme kaybi, çinlamaya ek olarak ortaya çikan ani adrenalin desarji kalp hizini, solunum sayisini ve tansiyonu artirmakta, dikkat azalmasi, uyku düzeninde bozulmalara neden olabilmektedir.

Müzikçalarin sesini baskasi duymamali

Toplu tasima aracinda veya sokakta yaninizdan geçmekte olan walkmanli birinden müzik sesi size kadar ulasiyorsa, o müzigin ruha gida vermedigi, ancak iç kulak yapilarina ve isitme siniri ve hücrelerine aktif olarak zarar vermekte oldugu bilinmelidir. Bu nedenle müzikçalariniz, TV, radyo gibi sesler size keyif verirken gürültü kaynagi olma özelligi tasimamalidir. 19 yasinda üniversite 1. sinifa gitmekte olan bir hastam otomobilinde süper bir ses sistemine sahip oldugunu ve müzigi çok yüksek sesle dinledigini gururla söylemis, yapilan isitme testlerinde ise maalesef 30 dB düzeyinde kalici isitme kaybi saptanmisti.

Isitme kaybina karsi erken önlem alin

Ani yüksek sese maruz kalanlar veya uzun süreli gürültülü ortamlarda bulunanlarda olasi isitme kayiplarinin erken teshisi için KBB Uzmanina basvurup, muayeneleri yapilmali ve isitme testleriyle gürültünün olasi etkileri ortaya konmalidir. Akustik travmaya bagli gelisen ani isitme kayiplarinda kortizon tedavisi basta olmak üzere birçok tedavi seçenegi olup, bu tedavilerle maalesef yüksek basarilara ulasilamamaktadir.

Bu nedenle gürültü limit degerlerine dikkatle uyulmali, etkin denetim ve kontroller yapilmali, okullarda ve isyerlerinde gürültü konusunda saglik egitimi çalismalarina yer verilerek bu konuda toplumsal duyarlilik olusturulmali ve bu yolla gürültüden korunma saglanmalidir.

Isyerlerindeki 8 saatlik bir çalisma periyodu boyunca maruz kalinan gürültü düzeyi 85 desibel ve üzerinde ise isitmenin korunmasina yönelik önlemler alinmali, gürültüden koruyucu kulakliklar kullanilmalidir.

Gürültüye bagli kalici isitme kaybi gelisen hastalarin ilaçla tedavisinin mümkün olmadigini hatirlatir ve her türlü gürültüden korunmanin geregini önemle vurgularim.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası