Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbiniz çok hizli mi atiyor?

Görüldügü kisilerin kalp krizi geçirme orani normal insanlara göre çok daha yüksek olan, kalbin atim sayisinin 100'ün üstünde olmasina tasikardi denilmektedir. Sigara, alkol, kafein tükemi, uykusuzluk veya stres tasikardinin olusmasina neden olan sebeplerin basinda gelmektedir.

Tasikardi nedir?Kalbin atim sayisinin artarak, normal degerlerin üzerine çikmasi haline tasikardi diyoruz. Kalbin hizi, bir dakika içindeki atim sayisiyla belirlenmektedir. Bu hizin normal degerleri, yasa bagli olarak degismektedir. Yeni dogan bir çocuk için bu degerler 100 ile 140; yetiskinlerdeki normal degerlerse 60 ile 100 arasindadir. Kalbin atim sayisinin 60'in altinda olmasina bradikardi, 100'ün üstünde atmasina ise tasikardi denilmektedir. Kalbin içinde uyari üreten kalbin kendi pili diyebilecegimiz sinüs dügümü adli bir merkez vardir. Normal atan kalpte kalp normal de atsa, tasikardik yada bradikardik de atsa ilk elektrik uyarisi bu noktadan çikar. Bu noktadan uyari çikmayip kalp içerisinde baska noktalardan elektrik uyarisi çikmasi haline aritmi denir.

Bir de çarpinti (tip dilindeki ismi palpitasyon) terimi vardir ki bunu tasikardi terimiyle karistirmamalidir. Çarpinti, kalp atislarinin hastanin kendisi tarafindan hissedilmesi demektir. Çarpinti sirasinda kalbin atim sayisi düsük(bradikardi), normal veya fazla (tasikardi) olabilir. Tasikardisi olan kisiler genellikle çarpintidan da sikayet ederler. Yani her tasikardiye çarpinti, her çarpintiya tasikardi eslik etmeyebilir. Bazan, kalbin anormal atimlari, terleme hissi veya çarpinti seklinde tarif edilebilir.

Tasikardinin sebepleri nelerdir?

Tasikardi, herhangi bir hastaliga veya sebebe bagli olarak ortaya çikabildigi gibi, dogrudan sadece kalple ilgili olarak da ortaya çikabilir. Vücudun kan ve oksijen gereksiniminin arttigi egzersiz durumunda kalp normal olarak hizlanir ve fizyolojik bir tasikardi meydana gelir. Hatta vücutta, yine kan ve oksijen gereksinimini arttiran korku, kansizlik, ates (Atesin 1°C artmasi, kalbin dakikadaki hizini 20 artirir), troid bezinin asiri çalismasi gibi hastaliklar nedeni ile de tasikardi olusur ve burda yine fizyolojik tasikardi söz konusudur. Çünkü ortada kalpten kaynaklanan bir hastalik yoktur. Vücudun ihtiyaci artmistir ve kalbin sinüs dügümüde kalbi hizli çalistirmaktadir.

Bir de dogrudan kalple ilgili olarak ortaya çikan tasikardiler vardir ki, bunlar genellikle kalp hastaliklariyla ilgilidirler (damar sertligine bagli koroner yetersizlikleri, kalp yetersizlikleri, kalp iltihaplari ve sebebi bulunmayan haller).

Kalpten kaynaklanan ritm bozukluklarini kabaca kalbin kulakçiklarindan ve karinciklarindan kaynaklanan aritmileri olarak ikiye ayirabiliriz.

Bir kaç istisnai durum disinda kalbin karinciklarindan kaynaklanan aritmiler daha tehlikelidir ve daha hizli tedavi gerektirir.

Tasikardi 30 saniyeden uzun sürüyorsa kendiliginden düzelse bile “sürekli tasikardi”, 30 saniyeden kisa sürüyorsa ve arada normale dönüyorsa -sik sik tekrarlasa bile- “süreksiz tasikardi” olarak isimlendirilir. Ritm bozuklugunun hayati tehdit etmesi açisindan bir göstergedir.

Kalpte ritm bozuklugu yapan kalbe ait hastaliklar ve kalp disi nedenler asagidaki gibidir:

Daha önce geçirilmis kalp krizi veya ateroskleroz

Kalp hasari veya dogumsal kalp hastaligi ( Uzun QT sendromu )

Kalp yapisinin veya fonksiyonlarinin bozulmasi, kardiomiyopati (kalp kasinin anormal olarak genislemesi, kalinlasmasi, sertlesmesi) veya kapak hastaligi

Ilaçlarin etkisi

Aritminin diger nedenleri kalple iliskili degildir. Bunlar;

Ciddi stres

Kafein tüketimi(çikolata da dahil)

Alkol tüketimi

Sigara

Öksürük, soguk alginligi, kilo vermek için reçetesiz satilan ilaçlar.

Bazi uyusturucular (Kokain gibi)

Uykusuzluk

Tasikardi hangi yaslarda sik görülür?

Anne karnindaki dönem de dahil olmak üzere aritmi hemen her yasta görülür. Ancak atriyal fibrilasyon gibi bazi aritmiler ileri yaslarda ventriküler tasikardi ve ventriküler tasikardi gibi aritmiler kalp krizi geçirenlerde daha sik görülür.

Aritminin belirtileri nelerdir?

Dogrudan kalple ilgili tasikardiler zaman zaman nöbetler halinde ortaya çikar. Birkaç saniye sürebildikleri gibi, saatlerce, hatta günlerce de sürebilirler. Bu tasikardilerin kalbin kulakçiklarindan veya karinciklarindan kaynaklanmalarina bagli olarak degisik tipleri vardir. Bunlarin tedavileri tiplerine göre degisiklik gösterir. En tehlikeli olani, Ventüküler tasikardi denilen karinciktan kaynaklanan bir tipi olup hemen müdahale edilmezse hasta ölebilir.

Aritminin belirtileri kisiden kisiye ve anormalligin kaynagina göre degisir.Bazi kisilerde hiç belirti görülmez. Yani hasta herhangi bir anormallik hissetmez ama aritmi vardir.

Ancak siklikla hissedilen belirtiler sunlardir;

Çarpinti

Göz kararmasi , yorgunluk, bayilma ( kalpten beyne ve vücuda yeterli kan gitmemesine bagli)

Özellikle yasli kisilerde nedeni anlasilamayan düsmeler

Angina (gögüs agrisi,baski hissi )

Nefes darligi (dispne )

Ciddi durumlarda kalp durmasi ve ani ölüm görülebilir.

Aritmi tanisi nasil konur ?

Aritmi tanisini koymak çok önemlidir. Çünkü uzun süreli tani konmamis artmiler zamanla kalpte geri dönüsümsüz hasara yol açarlar. Bundan dolayi eger bir kisi kalbinde çarpinti hissediyorsa zaman kaybetmeden bir kardiyologa basvurmalidir. Aritmi tanisi koymak için bir sürü degisik test vardir.

Elektrokardiogram: (EKG); Aritmi tanisinda çekildiginde en degerli test olmakla birlikte aritmi esnasinda çekilirse tani koydurucudur. Hasta hastaneye ulastiginda ritmi düzelmisse normal çikacaktir. Sadece 10-15 saniyelik bir kayit süresini gösterdiginden kisa süreli ve seyrek olan aritmileri bu testle tesbit etmek zordur. Bu yüzden aritmi hissedildigi zaman EKG çekilebilecek en yakin merkeze gitmek en dogrusudur. Ondan sonra tedavi için istenilen hastaneye gidilebilir.Holter testi:24 ile 72 saat süresince hasta gündelik hayatini yasarken kalp ritmini kaydeden bir cihazin verilerin bilgisayar ortaminda analizi ile yapilan bir testtir. Cihaz takili iken aritmi olursa tani konulabilir yoksa sonuç normal bulunacaktir.

Ancak cihaz takili iken hasta palpitasyon dedigimiz çarpintiyi hissetmis ama o esnada kalp ritmi normal bulunmussa, hastada aritmi saptanmamis olur ki buda hastada hastalik olmadigini sorunun psikolojik kaynakli oldugunu gösterir.Ekokardiogram: Kalbin yapisini ve fonksiyonlarini göstermek için ses dalgalarini kullanir.Hastanin atan kalbi video ekraninda görülür ve doktor bu görüntüden kalbin duvar kalinligini, boyutunu ve fonksiyonunu saptar.

Kalp Kateterizasyonu: Bunlardan biri Elektrofizyolojik tetkiktir.Aritminin tam kaynagini ve dogasini saptamak amaciyla kontrollü elektriksel uyarilar kullanilir.Elektriksel fonksiyon bozuklugu saptandigi zaman radiofrekans ablasyonu bunu tedavi etmek için kullanilir.

Tilt masa testi: Aritmiyle iliskisi olmayan bayilma ataklarinin nedenlerini saptamak amaciyla kullanilir.Test esnasinda hasta masaya yatar ve baglanir.Daha sonra masa ayaga kaldirilir ve kalp hizi ile kan basinci ölçülür.

Aritmi hastalarina ne tedavi verilir ?

Tedavi metodu aritminin cinsine ve ciddiyetine göre degisir. Kalp disi sebeplere bagli tasikardiler, altta yatan sebep düzelmedikçe devam ederler. Onun için bu tür tasikardilerin tedavisi, buna sebep olan hastaligin tedavisiyle mümkündür. Mesela, kansizliga bagli tasikardide kansizlik düzeltilmedikçe tasikardi de düzeltilemez. Öncelikle bir Kardiyoloji Uzmani degerlendirilmesi önerilir. Çünkü hayati tehdit edici çarpintilar kardiyak kökenli olanlardir. Kardiyak nedenler ekarte edilince diger nedenler tespit edilerek, ilgili uzmanlik tarafindan gerekli tedavisi yapilir.

Bir çok süreksiz aritmiler yasam seklini degistirmek disinda tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Bunlar;

Kahve alimini azaltmak veya kesmek

Alkol alimini azaltmak

Sigarayi birakmak

Belirli ilaçlardan kaçinmak ( grip ilaçlari gibi)

Stres kontrol etme teknikleri kullanmak

Betabloker, kalsiyum kanal blokerleri, veya digoksin adi verilen ilaçlar hastalara yazilabilir .

Ciddi durumlarda antiaritmik ilaçlar önerilebilir. Bu ilaçlar aritmiye yol açabilecek ciddi yan etkilerinden dolayi dikkatli kullanilmalidir. Bundan dolayi bu ilaçlari alan kisilere nasil almasi gerektigi dikkatli bir sekilde ögretilmelidir.

Aritmilerin genellikle kalbin çalisma düzenini bozdugu için kalp durmasi veya kalp yetersizligi yaparak hayati tehdit eder. Ancak atriyal fibrilasyon gibi bazi aritmiler sirasinda kalbin içinde pihti olusup daha sonra buradan kopan pihtilarin beyin ve kalp damarlarini tikama riski vardir. Bu riskin mevcut oldugu hastalar sürekli kan sulandirici ilaç almak zorundadir.

Atriyal fibrilasyon gibi bazi aritmilerin hayati tehlikesi düsük olup ayaktan tedavi edilebilirken ventriküler tasikardi gibi kalbin karinciklarindan kaynaklanan aritmiler hastaneye yatirilarak tedavi edilmelidir.

Bir çok aritmisi olan hasta normal bir hayat sürdürür. Bundan dolayi basdönmesi veya bayilma gibi belirtiler varsa zaman kaybetmeden doktora basvurmak gerekir.

Tasikardilerde elktrosok tedavisi ne zaman uygulanir?

Tasikardi ister kalbin kulakçik kismindan ister karincik kismindan kaynaklansin eger hastanin tansiyonun düsürmüsse veya hastanin nefes darligi, gögüs agrisi ve bayilma gibi belirtilere sebep oluyorsa vakit geçirilmeden elektrosokla düzeltmek gerekir. Yogun bakim veya acil servis sartlarinda tcrübeli doktorlarin nezaretinde gayet güvenli, hizli ve çogunlukla kesin bir tedavi seklidir.

Ameliyat tedavisi gerekir mi?

Bazen ameliyatla tedavi yöntemleri tercih edilebilir.
 
Kalp hizi çok yavasladiginda cildin altina yerlestirilen kalici kalp pilleri gerektiginde kalbe elektrik uyarilari verirlir. Kalp hizi çok arttiginda , hizini düzelten otomatik elektrosok cihazlari (ICD ) hastanin gögsüne ameliyatla yerlestirilir. Bu cihazlar ventriküler fibrilasyon veya ventriküler tasikardi için tedavi edici özelliktedir. Ayni zamanda kalp pili özellikleri de vardir. Elektrofizyolojik çalisma: Bacaktaki yada boyundaki kan damarlarindan kalbe kateter gönderilir ve radiofrekans enerji verilerek aritmi olusturan anormal alanlar yakilir. Bazi durumlarda bu yöntemle kesin tedavi saglanir.

Tedavi sonrasi nelere dikkat etmek gerekir?

Aritmilerin büyük çogunlugu tekrarlama egilimindedir. Bu yüzden tedavi sonrasi yillarca bazi ilaçlari kullanmak ve kardiyolog kontrolu altinda olmak gerekir. Tasikardi'yi önlemek için kiloya dikkat etmek, saglikli beslenmek, düzenli spor yapmak, çay, kahve tüketimini azaltmak, sigara ve benzeri keyif verici maddelerden uzak durmak gerekir. Hatta ilerde kalp ve ritm bozukluguna yol açabilecek yüksek tansiyon, yükek kolesterol ve seker hastaligi gibi hastaliklar bu günden tedavi edilmelidir ki ritm bozuklugu için zemin olusturmasinlar.

VKV Amerikan Hastanesi
Kardiyoloji Ve Kalp Kateterizasyonu Labaratuvari
Uzman Kardiyolog Alpaslan Eryilmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası