Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RECEP IVEDIK’E BIR PSIKOLOG BAKISI

Son zamanlarin en çok tartisilan tiplemesi Recep Ivedik, artik bir film kahramanindan çok ‘aileden biri’ olup hayatimiza girdi. Bu kaba-saba maganda, hemen herkesin kalbini fethetmeyi basardi. Psikolog Sinem Demir’e göre; Recep Ivedik’in bu kadar sevilmesinin altinda bebek masumiyetini temsil etmesi yatiyor:

“Toplumun bekledigi gibi degil, içinden geldigi gibi davranarak, kurallardan sorumlu olmayan bebek yönümüze sesleniyor. Clinton’un burnunu sikan bebekle, görüntüden hoslanmadigi için iple birlikte komsusunu üst kattan çeken Recep Ivedik’e hissettiklerimiz ayni kaynaktan besleniyor. Ivedik, içimizdeki bebegi ferahlatiyor!..”

Bu yila damgasini vuran ve tartismalar yaratan ünlü film kahramani Recep Ivedik, bir film karakterinden öte, ‘yasayan biri’ muamelesi görmeye basladi. Kimileri onda yalnizca bir ‘maganda’ görüp nefret etse de; çogunluk bu kaba görünümünün ardinda, altin gibi bir kalp tasiyan romantik yattigini savunup ona tapiyor! Sonuç olarak nefret edeni de, seveni de Recep Ivedik’i konusuyor. Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir de son zamanlarin en çok tartisilan tiplemesi Recep Ivedik’i analiz etti:

Genel olarak insanlar, etraflarinda olumlu bir sosyal etki birakmak isterler. Özellikle iletisime geçtigimiz kiside (veya ortamda) bir ‘güç-otorite’ hissi algiladigimizda davranislarimizda degisiklikler olur; konusmamizi, jest ve mimiklerimizi daha kontrollü bir hale getiririz, nazik olmaya çalisiriz. Otorite figürlerine tepkili olan kisiler ise ‘tepkisel davranislar’ sergiler; meydan okuyan ve ‘senin otoriten umurumda degil’ der gibi bir üslupla davranirlar. Her iki durumda da ‘bir güç algisi’ ve ‘yakinlarimiza gösterdigimizden farkli davranislar’ vardir. ‘Güç’ algimiz ise herkesin ulasamadigi, ulasilmis olanin bir fayda getirdigine inanilan olgulara dayanir; mevki, para, bilgi, yetki, fiziksel güç...

Recep Ivedik’te, genellikle gözlenenin tam tersine, en ufak düzeyde bir ‘güç-otorite figürü’ algisi yok. Özellikle otorite figürlerine tepkisi de yok; herkese ayni! Otel sahibi, müdür, sef gibi ‘güç-otorite’yi animsatan biriyle muhatap olmak, onun klasik tutumlarini degistirmesi için bir sebep degil. Simdi yumusar, alttan alir dediginiz anda ‘heavy metalci’ gençlere nasil davrandiysa, otel sahibine ayni sekilde davraniyor. Kadinlara nazik olur, elbet bir kirilma noktasi vardir dediginizde; üst katta sepetten ip sarkitan komsusuna davranisiyla, otostop çeken kadinlara davranisi arasinda bir farklilik olmadigini görüyorsunuz. Her seferinde beklentilerimizi ters yüz eden ve ‘genelden farkli’ olan bu tutumlari ‘kendi içinde tutarlilik’ gösteriyor; cinsiyet, statü dinlemiyor. Kaybetme korkusu ve onay almama korkusu yok (sevdigi kiz hariç!).

Sosyal olarak kabul gören davranislar sergilememesi, kendi verdigi ‘ protest bir karar’ degil, dogrudan yikicilik amaci da içermiyor. O, sadece öyle, ‘filtreleri’ gevsek. ‘Davranisinin sonuçlarini düsün, davranmadan önce bekle, tart’ diyen mekanizmalar onda minimum düzeyde. Üst katta komsusu iple bakkala sepet sarkitiyor, o da pencere kenarinda bu görüntüden hazzetmiyor ve çözüm; sinirlenince ipi çek, adam asagi düssün! Bunu biliyoruz ama Recep Ivedik’in ‘kötü niyetli’ biri oldugunu düsünmüyoruz. Ivedik’in amaci adami öldürmek degil, o sikintisina aninda tepki vermek. Onun için, adama bagirmakla, ipi çekmek arasinda bir fark yok. Tabi bu bir film oldugu için, gerçek hayatta oldugundan farkli olarak, ‘komsu’ yasiyor. Bir de tersten yorumlayalim; Recep Ivedik, onda ‘kötü niyet’ olmadigina inanmamiza ragmen, bir cinayet isleyebilirdi. Çünkü davranislarinin sonuçlarini öngörmüyor.

MASALLARIN IYI KALPLI DEVI RECEP IVEDIK’I ÇOK SEVDIK

Peki ‘kötü biri’ olmasa da davranislarinin sonucu komsusunun ölümüne sebebiyet verme potansiyeli olan Recep Ivedik niye bu kadar seviliyor?

Agresif oldugunu zaten açik açik söylemisti; perdelerinin altinda bir kedi yattigina inandik, buna inanmak istedik. Iri kiyim görünen pek çok insanin ‘aslinda kocaman cüssesinin altinda yumusacik bir kalp tasidigina’ inanmak isteriz. Bunun temelinde, o kisiden zarar görme olasiligina yönelik korkumuzu telafi etme çabasi yatabilir. Iyi kalpli devler, masallarin da temel figürleridir…

Sosyal beklentileri karsilamamasi, statü-güç-otorite gibi kavramlara yönelik en ufak bir algisinin olmamasi, ‘içimizdeki çocuk’a bile degil; ‘içimizdeki bebek’e (–4 yas arasi olan ‘çok küçük çocukluk’, Ingilizce: toddler dönemi) hitap etti. Eski ABD Baskani Bill Clinton’un burnunu sikan Erkan bebek, otobüste bir sessizlik aninda annesine ‘anne bizim evdeki fareyi babam ilaçla mi öldürmüs’ deyiveren 3 yasindaki kiz, sinemadaki bir belgesel filmi izlerken hayvanlarin çiftlesmesinin gösterildigi anda ‘baba bunlar ne yapiyor’ diyen 2.5 yasindaki erkek çocuk…

Utandigimizda da güleriz, mahcup oldugumuzda da. Oysa bu utanci, sosyal kurallardan haberdar olma sorumlulugu olmayan bir bebek-çocuk olusturdugunda ise gülmek kaçinilmaz olur! Hatta sadece orada gülüp birakmayiz, bu olayi baskalariyla da paylasiriz. Bir de, bizim artik pek çok sorumluluklarimiz varken, bir bebegin umursamazligi, ‘içimizdeki bebek’i ferahlatir. Bebek için ABD Baskani Clinton yok, bir burun var. Çok küçük bir çocuk için, hayvanlarin çiftlesmesini izleme esnasinda suskun olmak (utanci maskelemeye çalismak) gibi ‘ögrenilmis bir davranis’ yok; gördügünü ve anlam veremedigini sormak var; tipki, görüntüden hoslanmadigi için ipi, iple birlikte komsusunu üst kattan çeken Recep Ivedik gibi!...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası