Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Apandisit çocuklarda daha sinsi seyreder

Genç kizlarda menstruasyon ortasi agrisi, gebelik, yumurta kisti; çocukluk çaginda barsak enfeksiyonlari, pankreatit, kabizlik, böbrek taslari, idrar yollari enfeksiyonlari, parazitler; daha küçük çocuklarda enfeksiyonlar, zatürre, barsak dügümlenmesi gibi rahatsizliklar apandisitle sik sik karistirilan agrilaridir.

Apandisit nedir, nasil olusur?

Apandisit, toplumumuzda “kör barsak” denilen, ince barsaklar ile kalin barsagin birlesme yerindeki solucan benzeri yapinin iltihaplanmasina denilmektedir. Bu kör yapinin açikliginin sert diski, yemek parçasi veya duvarindaki lenf adaciklarinin sismesi gibi sebepler sonucunda kapanmasiyla tikaniklik olusur. Normalde salgilanan olagan barsak sekresyonlari tikanmis agizdan disari çikamayacaklari için appendiks içerisinde birikmeye baslar ve böylece infeksiyon, inflamasyon süreci baslamis olur. Bu asamada çocugun hissedecegi sadece göbek çevresinde bir agri ve istahsizliktir. Appendiks’in yavas yavas infekte olmus salgilarla sismesiyle duvar beslenmesi bozulmaya baslar ve infeksiyon tüm duvar katlarina yayilir. Bu sirada agri karinin sag alt bölgesine yerlesmeye baslar, agriya ates, mide bulantisi ve kusma eklenir. Appendiks duvarinin tamamen hasar görmesiyle duvar delinir ve enfeksiyonlu barsak salgilari karin içerisine dökülür. Patlamis apandisit denilen bu dönemde, karnin bütün bölgelerinde siddetli agri ve ates ile kusma olur. Bu evreye kadar hala müdahale edilmemisse artik enfeksiyonun kana karismasi yani sepsis olusmasi kaçinilmaz olur.

Apandisit kimlerde olusur?

Apandisit her yas grubunda görülebilmekle beraber çocukluk çaginda bu oran biraz daha yüksektir. Çocukluk çaginda görülme sikligi %0.4, en sik görülen yas grubu ise 6-10 yaslari arasidir.

Apandisitin belirtileri nelerdir?

Akut apandisit siklikla göbek çevresinde agriyla baslar. Agriyi istah kaybi, mide bulantisi ve kusma takip eder. Bu arada agri yavas yavas sag alt karina dogru yerlesir ve çocugun rahat yürümesini engelleyerek iki büklüm duruma getirecek kadar siddetlenir. Çocuk yürümekten ve ayakta durmaktan kaçinmaya çalisir, atesi çikar. Apandisit agrisinin diger çogu karin agrisindan farki siddetinin azalmamasi, gelip geçici olmamasi hatta yavas yavas artmasidir. Appandiks’in patlamasiyla bütün karin duvarinda agri, sertlik yani “tahta karin” olusur. Çocugunuzun apandisiti varsa, yukarida sayilan bütün klasik belirtilerin olmayabilecegini unutmamak gerekir. Parmak seklinde bir çikintiyi andiran appendiksin çok farkli yerlere uzanabilmesi nedeniyle farkli bulgular olusturabilmekte, özellikle 3 yas altinda iletisim zorlugunun da eklenmesiyle tani ve tedavide gecikmeler olabilmektedir.

Tanisi nasil konulur?

Apandisitin günümüz ilerlemis teknolojisine ragmen en kesin tanisi fizik muayene ile konulur. Yardimci tetkikler olarak kan sayiminda beyaz hücre sayisinin yüksekligi, enfeksiyon oldugunu destekler. Yapilacak idrar tahlili ile, idrar yolu enfeksiyonu ve idrar yollarinda tas olasiliklari göz önünde bulundurulur. Süphede kalinan durumlarda karin ultrasonografisi ile appendiks’in çapinin 6 mm.’yi geçmesi, kalin barsagin son bölümü çevresinde serbest sivi bulunmasi, barsak duvar kalinliginin ve o bölgelerin enfekte görünmesi tanida yardimci olur.

Eriskinlerde çok etkin olan bilgisayarli tomografi, çocuklarin zayif olmasi nedeniyle küçük yas grubunda ayni önemi tasimaz. Ancak sisman çocuklarda, yagli dokularin daha iyi görüntü verebilmelerinden dolayi mevcut patolojiyi çok net gösterebilir.

Tedavi sekli nedir? Sonrasinda neler olabilir?

Kesin tedavi sekli enfekte olmus appendiksi çikarmak, olusan abseyi temizlemektir. Tiptaki ismi appendektomi olan bu ameliyatin günümüzde açik ve laparoskopi olmak üzere iki yöntemi mevcuttur. Açik apandisitte, sag alt karindan yapilacak bir kesiyle hastalikli doku çikarilir ve bölge iyice temizlenir. Laparoskopik yöntemde, göbekten yerlestirilen kamera ile sag ve soldan yerlestirilen iki alet yardimiyla apendektomi yapilir. Ameliyat sonrasi dönem, ameliyatin hangi dönemde yapildigiyla yakindan ilgilidir. Erken evrelerde yapilan apendektomilerde siklikla bir iki gün içerisinde hasta taburcu edilebilmekteyken, geç patlamis evrelerde bu dönem bir haftayi bulabilmektedir. Yine de her çocuk farkli tepkiler verebilmektedir.

Ameliyattan sonra ölüm orani son zamanlarda, antibiyotiklerin etkinliginin artmasi ve tani yöntemlerinin güçlenmesiyle %0.5 seviyelerine inmistir. Appendektomi sonrasi cilt enfeksiyonlari %3 gibi bir oranda görülmekte ve kolaylikla tedavi edilebilmektedir. Özellikle patlamis apandisit sonrasi görülebilen karin içi abseler de kolaylikla tomografi veya ultrason altinda bosaltilarak tedavi edilebilmektedir. Apendektomi sonrasi görülebilen ince barsak yapisikliklari da %1-3 arasinda görülebilmektedir.

Ayirici tanisi nedir? Ailelerin yapmasi gereken nelerdir?

Apandisit çocukluk çaginda sik görülmekle beraber, hastalarin yarisinda tani oldukça zor olabilmektedir. Özellikle 3 yasindan küçük olanlarda, zihinsel özürlülerde, baska bir hastalik nedeniyle hastaneye yatirilanlarda, jinekolojik nedenli karin agrilari olabilen genç kizlarda tani güçlesmektedir. Unutulmamalidir ki, patlamis apandisitli olgularin üçte bir ile yarisi gibi bir bölümü daha önce bir doktor tarafindan görülmüs çocuklardir.

Genç kizlarda menstruasyon ortasi agrisi, gebelik, yumurtanin kendi çevresinde dönmesi, yumurta kisti; çocukluk çaginda barsak enfeksiyonlari, pankreatit, kabizlik, böbrek taslari, idrar yollari enfeksiyonlari, parazitler; daha küçük çocuklarda enfeksiyonlar, zatüre, barsak dügümlenmesi (dügümlenme: ince barsagin kalin barsagin içerisine geçmesi) gibi rahatsizliklar apandisitle karisabilecek karin agrilari olusturabilirler.

Göbek çevresinde baslayip, sag alt karina yerlesen gerilemeyen agri, kusma (özellikle sari yesil renkli, safrali), ates, gaz ve diski yapamama, karinda sislik olmasi durumlarinda, doktorun muayenesini yaniltmamak amaciyla herhangi bir agri kesici verilmeden çocuk cerrahi ile görüsmek gerekmektedir.

VKV Amerikan Hastanesi
Çocuk Cerrahisi Bölümü
Dr. Egemen Eroglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası