Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IRI BADEMCIKLI ÇOCUKLAR BÜYÜMÜYOR!

Bademcikler irilestiginde bogazin çapini daraltarak hem çocuklar, hem de yetiskinlerde horlamaya ve uykuda nefes tikanmasina neden olur. Ancak çocuklarda tehlikenin boyutlari daha büyüktür. Çünkü horlama, huzursuz uyku ve gece terlemeleri; çocuklarda büyüme ve gelisme bozukluklari, saldirganlik, huysuzluk ve ögrenme güçlüklerine sebep olabilmektedir.

Çagdas ve yeni yöntemlerle bademcik ameliyati ve sonrasi artik çok daha kolay. Memorial Hastanesi'nde bademcik ameliyatlarinda uygulanan ‘termal welding’ adli yöntemle, hem ameliyat süresi hem de sonrasinda olusabilecek komplikasyonlar en aza indirgenmektedir. Bu yöntemle operasyon esnasinda kanama kontrolü saglandigi için sonraki dönemde dokular da hizla iyilesir.

Memorial Hastanesi Kulak Burun Bogaz Bölümü'nden Doç. Dr. Burak Erdamar, toplumda sikça görülen bademcik enfeksiyonlari ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

- Bademcik enfeksiyonlari hakkinda bilgi verir misiniz?

Iri bademcikler çocuklarda büyüme ve gelisim bozukluguna neden olabilir!

Bademcikler irilestiginde bogazin çapini daraltir ve horlama ile birlikte uykuda nefes tikanmalarina neden olur. Bu durum çocuklar ve yetiskinler için geçerlidir. Çocuklar için ortaya çikan en önemli tehlikeler ise; horlama, huzursuz uyku ve gece terlemeleri gibi belirtileri olan bu sorunun büyüme ve gelismede geri kalmaya neden olmasidir. Bu durumdaki çocuklarda, saldirganlik, huysuzluk gibi kisilik degisiklikleri ile ögrenme güçlükleri ortaya çikabilmektedir.

Çocuklarda bademcik enfeksiyonlari kalp ve eklem romatizmasi tehlikesi yaratir!

Çocuklarda yapisal olarak zaten dar olan havayolunu tikayan en önemli sebep, geniz eti ve bademciklerdir. Çocuklarda uykuda nefes zorluklarinin tüm dünyaca kabul edilmis tedavisi de bademciklerin ve geniz etinin alinmasidir. Bademcikler ve geniz eti (büyük olmasa da) yüksek atesle seyreden sik iltihaplanma durumlarinda, çocuklari kalp ve eklem romatizmasi riski altinda birakir. Sik enfeksiyon geçiren çocuklarin da bademcik ve geniz etleri ameliyatla alinmaktadir.

- Tanida dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Tanida çocuk yas grubunda, aileden alinan bilgiler çok önemlidir. Ataklarin sikligi, siddeti, tikaniklik bulgulari, uykudaki solunum problemleri tani ve tedavi seçeneginin belirlenmesinde çok önemlidir. Buna ilave olarak muayene bulgulari ve kan tetkikleri de büyük önem tasimaktadir.

- Bademcik ameliyatlari hangi durumlarda gereklidir?

Tikayici belirtiler (bademcikler büyüyerek solunum yolunu tikayabilir), uyku ile ilgili solunum problemleri (horlama, uyku apne sendromu), bademcik apsesi, yilda ortalama 4-5 kez bademcik enfeksiyonu geçirme, romatizmal ates, kalp kapakçik hastaligi, böbrek rahatsizligi gibi komplikasyonlar sayilabilir.

- Bademcik ameliyati hakkinda bilgi verir misiniz?

Klasik bademcik ameliyati genel anestezi altinda, bademciklerin, kapsülüyle birlikte disseksiyon yöntemi ile çikarilmasi seklindedir. Bademcikler kan dolasimi fazla olan dokulardir. Bu yüzden ameliyat sirasinda ve sonrasinda kanama ihtimali vardir.

Memorial'da uygulanan yeni bir yöntem: Thermal welding

Memorial Hastanesi’nde, yepyeni bir yöntem olan thermal welding ile bademcik ameliyatlari çok daha rahat gerçeklestirilmektedir. Thermal welding, operasyon esnasinda isi enerjisi ile ameliyat alaninda kanama kontrolünü saglar ve daha sonraki dönemde doku iyilesmesini hizlandirir. Bu yöntem ameliyat esnasinda kanamayi engelledigi için, ameliyat süresini ve anestezi süresini önemli ölçüde azaltmaktadir. Thermal welding, ameliyat esnasinda önemli ölçüde rahatlik saglarken ameliyat sonrasi dönemde kanama riskini de ortadan kaldirarak ikinci bir uygulamayi ve bunun getirdigi zorluklari önlemektedir. Ayrica, ameliyat sonrasi dönemde yine çok önemli bir problem olan ve yaklasik 10 gün kadar süren agri sikayeti de önemli ölçüde azalmistir. Hasta açisindan thermal welding yöntemi, ameliyat sonrasi dönemde hastanin toleransini artirirken önemli derecede konfor saglar. Thermal welding; etkin, kolay ve tolere edilebilir, yepyeni bir tonsillektomi teknigidir.

DONDURMA BADEMCIK ENFEKSIYONLARINI ÖNLER MI?

Dondurma, çocuklarin saglikli büyümesi ve kemik erimesi sorunu olan kisiler için büyük önem tasiyan bir besindir. 4 mevsim tüketilmesi önerilse de en dondurma özellikle yaz aylarinda çocuklar tarafindan tüketilmektedir. Hijyenik kosullarda üretilmeyen dondurmanin sagligi tehdit edebilir. Çünkü dondurma tüketilirken, agizda erimeye baslar ve içindeki mikroorganizmalar önce bogaza (bademcige) yerlesir ve bu bölgede enfeksiyonlara neden olur. Açikta satilan dondurmalar kesinlikle satin alinmamalidir. Bogaz enfeksiyonunu artirdigi düsünülen dondurma çocuklar için önemli bir besin kaynagidir. Hijyenik ortamda üretilen dondurmanin dogal enfeksiyonu artirici etkisi bulunmamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası