Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda kas iskelet yaralanmalari

Çocuklarin merakli ve heyecanli karakterleri, bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ve dikkatsizlikleri onlari travmaya yatkin hale getirir. Dolayisiyla, kas-iskelet sistemi travmalari çocuklarda sik görülür. Travmali hastalardaki tedavi prensiplerinin çogu, çocuklar için de geçerlidir. Ancak çocuk iskeletinin anatomik, mekanik ve fizyolojik yönlerden farkli olmasi nedeniyle çocuk kiriklarinda eriskin kiriklarindan farkli özellikler görülür.

Çocuklara özgü kiriklar:

Çocuk kemikleri, eriskin kemigine göre daha esnektir ve periost adi verilen kemik zari tabakasi eriskinlere göre çok daha kalindir. Bu nedenle eriskinde tam kiriga neden olabilecek bazi travmalar, çocuklarda kemikte bükülme ve özgün kiriklara yol açabilmektedir.

Kemik Bükülmesi (plastik deformasyon): Genellikle kol kemiklerinde görülür. Düz olmasi gereken kemik, travma sonucu bükülmüstür. Bu tip sorunu ancak ortopedi uzmanlari ayirt edebilir. Süpheli durumda karsi tarafin röntgeni çekilmeli ve karsilastirilmalidir.

Torus kirigi: Kemigin esnek ve yumusak olmasi nedeniyle, ekseni boyunca gelen yükler sonucunda akordeon gibi kendi içine katlanmasi ile olusur. Çogunlukla, el bilegi ve ayak bileginde olusur.

Yesil agaç kirigi: Yeni dikilmis bir fidanin dallarina benzeyen çocuk kemiklerinin kiriklari da yesil agacin kirigina benzeyebilir. Bu kirik tipinde kemigin bir tarafi kirilirken karsi tarafi saglam kalir ve bükülür. Tedavi sirasinda saglam kalan tarafta kirilmali ve kemigin sekli düzeltilmelidir. Aksi takdirde egilme nüksedebilir.

Tam kirik: Yüksek enerjili travmalar ile ortaya çikar. Kirilan kemik tam olarak ayrismistir. Daha çok bükülme veya rotasyon (döndürme) tipi travmalar ile ortaya çikar.

Büyüme plagi kiriklari ve kusurlu büyüme:

Büyüme plagi (fiz) uzun kemiklerin ekleme yakin uçlarinda yer alan ve kemigin büyümesini saglayan kikirdak yapilardir. Bu yapilar, yerine ve cinsiyete göre degisiklikler göstermekle birlikte 16-21 yaslarina kadar aktiftir. Büyüme plaklari, eklemlere yakin bölgede yer aldigi için, travmaya ugrama olasiligi yüksektir. Kemikten daha yumusak yapida oldugu için; ayrisma, zedelenme veya kirik olusmasi kemikten daha kolay olur. Tüm çocukluk çagi kiriklarinin %15-20’si fiz bölgesinde görülür. Ayrica, röntgen görüntüsü itibariyle, tecrübeli olmayan gözler, büyüme plagini kirik ile karistirabilirler veya tam tersi olarak kirigi, fiz zannedebilirler. Yine bu durumda ortopedi uzmaninin röntgeni degerlendirmesi gerektigini hatirlatmaliyiz. Büyüme plagi kiriklarinin tedavisinde anatomik redüksiyon, yani kirik öncesi duruma getirilmesi ve bu durumda sabit sarttir. Bu amaca ulasmak için gerekirse cerrahi tedavi uygulanir ve alçi ile tespit yapilir. Ancak tüm çabalara ragmen büyüme plagi bazen geri dönüsümsüz hasar görebilir. Bu durumda o kol veya bacakta kisalik ve/veya egrilik olusabilir.

Fiz kirigi olan çocuklar büyüme çagi tamamlanincaya kadar belli araliklarla iyilestikten sonra da röntgenle kontrol edilmelidir. Büyüme kusuru görüldügü takdirde gerkli müdahaleler yapilarak hastanin ileri yaslarda olusabilecek sakatligi önlenebilir.

Çocukluk çagi kiriklarinda kaynama özellikleri:

Çocuk kemiklerinin kanlanmasi iyi, hücresel aktivitesi yüksektir. Bu nedenle çocuk kiriklari çabuk kaynar. Kirigin yeri büyüme plagi bölgesine ne kadar yakinsa iyilesmesi o kadar hizlidir. Kiriklarin remodelasyon (yeniden sekillenme) kapasitesi yasla ters orantilidir. Küçük yastaki çocuklarin kiriklari röntgende kötü pozisyondaymis gibi görünse de zaman içinde sasirtici biçimde remodele olarak düzgün bir sekil alir. Ancak çocuk kiriklarinda hangi kusurlu kaynamanin düzelebilecegini bilmek önemlidir. Çünkü zamanla düzelme kapasitesini asacak tarzda bir sekil bozuklugu, baslangiçta gerekirse cerrahi olarak düzeltilmelidir. Diger taraftan, zamanla düzelecek bir kusur için ameliyat yapmak gereksiz cerrahi sorunlara kapi açmak anlamina gelir. Genel olarak, iyi remodele olan kusurlar sunlardir: Büyüme plagina yakin kusurlar, eklemin hareket düzlemindeki açilanmalar, pazi kemiginin (humerusun) üst ucu (omuza yakin kismi), uyluk kemiginin (femurun) dize yakin kismi, el bilegine yakin kiriklar. Kirik uçlarinin yan yana gelerek açisal bozulma olmaksizin kemik boyunu kisaltacak sekilde kaynamasi; veya kisalma ve açisal bozulma olmaksizin kirik uçlarinin tam karsi karsiya gelmemesi (translasyon) hallerinde zaman içinde hiç iz kalmadan düzelme (remodelasyon) saglanabilir. Açilanmanin oldugu durumlarda yasa ve kirigin yerine göre kemigin belirli remodelasyon kapasitesi vardir. Bu durumda en iyi karari ortopedi uzmaniniz verecektir. Rotasyon kusuru, yani kirigin alt ve üst ucunun farkli yönlere dönük olmasi hali ise zamanla düzelmez, bu nedenle baslangiçtan itibaren çok dikkatli olunmalidir. Kaynamama (psödoaratroz), çocuk kiriklarinda kemigin ve zarinin (periostun yüksek kendini yenileme kapasitelerinden dolayi hemen hiç görülmez.

Çocuk kiriklarinda tedavi:

Konservatif (ameliyatsiz) tedavi çogu kirikta uygundur. Uygun pozisyona alinan kirik uçlari alçi ile gerekli oldugu kadar, çogunlukla 4-6 hafta istirahate alinir ve vücudun müthis iyilestirme kapasitesi ile kemigin iyilesmesi saglanir. Bazi bölge kiriklari ise yüksek kötü kaynama riskleri yüzünden erken cerrahi gerektirir. Bunlarin baslicalari, humerusun (pazi kemigi) alt uç (dirsege yakin) kiriklari, femur boynu (uyluk kemiginin kalça eklem içi) kiriklari, remodelasyon kapasitesininin asaildigi ve alçi ile hakim olunamayan diger tüm bölge kiriklaridir.

Sonuç:

Çocukluk çaginda kiriklara sik rastlanilir. Iyilesme kapasiteleri yüksektir, sonuçlar yüz güldürücüdür. Dogru tedavi için, dogru tani sarttir. Çogunlukla tedavi konservatiftir ancak gereginde cerrahi müdahale yapilmasindan kaçinilmamalidir.

VKV Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü
Bölüm Sefi Prof. Dr. Mahmut Berkman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası