Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALSIYUM VE KALSIYUMUN KADIN BESLENMESINDEKI YERI

Kalsiyum kemiklerimizin olusumunu ve saglamligini saglayan vücudumuz için zorunlu minerallerden biridir. Kalsiyum pek çok hücresel fonksiyonun yani sira kemik yapiminda kullanilan temel elemandir. Eksikligi, kadinlarda özellikle menopoz döneminde daha çok ortaya çikan osteoporoza (kemik erimesi) neden olabilir.

Yasam süresince yetersiz kalsiyum aliminin, osteoporoz gelisiminde önemli bir rol oynadigi düsünülmektedir. Yayinlanan pek çok çalismada yetersiz kalsiyum aliminin düsük kemik kitlesi, hizli kemik kaybi ve yüksek kirik oranlari ile iliskili oldugu gösterilmistir. Ulusal beslenme arastirmalarinda, pek çok insanin saglikli kemik yapimi ve kemigin korunmasi için gerekli olan miktarin yarisindan daha az kalsiyum tükettigi saptanmistir. Günlük yiyeceklerle alinan kalsiyum miktarina bagli olarak kalsiyum destegi kullanimi gerekebilir.

Kalsiyum ihtiyaci yasam süreci içinde degiskenlik gösterir. Iskeletin hizla büyümekte oldugu çocukluk ve ergenlik döneminde, gebelik ve emzirme sirasinda vücudun kalsiyum ihtiyaci daha fazladir. Menopoz sonrasi dönemdeki kadinlar ve yasli erkeklerin de daha fazla kalsiyuma ihtiyaçlari vardir. Kalsiyumun bagirsaklardan emilimini saglayan D vitamini miktarinin yetersiz olmasi buna neden olabilir. Yaslandikça vücutta kalsiyum ve diger besinler eskisi kadar etkin bir sekilde emilemez.

GÜNLÜK NE KADAR KALSIYUMA IHTIYAÇ VARDIR?

Kadin ya da erkek, hamile ya da degil, tüm insanlarin günde 1000 mg. kalsiyum almalari gereklidir. 50 yasin üstündekilerde bu miktar 1200 mg’dir. Hamile kadinlarda ise günlük gereksinim normalden 500-1000 mg. daha fazladir. Buna göre hamile bir kadin günde 1.500-2.000 mg. kalsiyum almalidir.

Kisinin kalsiyum ihtiyaci daha dogmadan önce baslar. Anne karninda gelismekte olan bebegin de, güçlü kemiklere ve dislere sahip olmasi için kalsiyuma gereksinimi vardir. Ayrica saglikli sinir sitemi, kalp ve kas yapilari için de kalsiyum önemlidir. Tipki anne için oldugu gibi, gelisimini hizla devam ettiren bebegin kalp atim ritminin normal ve kan pihtilasma sisteminin düzgün sekilde gelismesi için yeterli kalsiyum almasi sarttir. Eger hamilelik sirasinda yeterli miktarda alinmazsa, bebegin gelisimi sirasinda gereksinim duydugu kalsiyum annenin vücudundan ve kemiklerinden saglanir.

Bu durum daha sonraki dönemlerde anne sagligini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kadinlarda östrojen seviyesinin düsmesi, kemik yikimini hizlandirir çünkü östrojen kemiklerdeki kalsiyumun azalmasini engelleyen bir hormondur. Menopozda östrojen seviyeleri düsünce kemik yikimi artar. Yeterli kalsiyum alinmasi, kemik yikiminin yavaslamasini saglayarak osteoporoz riskini azaltacaktir. Bu nedenle, bu dönemde kalsiyum ihtiyaci daha fazla olmaktadir. Kalsiyum ve D vitamini desteginin yani sira düzenli agirlik kaldirma egzersizleri yapilmasi, kemikleri güçlendirecektir. Kadinlarda egzersiz ve yeterli kalsiyum alimi ile kombine edilen östrojen tedavisi; kemik erimesi ve kirikliklara karsi en iyi savunmadir. Menopoz döneminde kalsiyum ihtiyaci 1200-1500 mg arasinda degismektedir. Birçok kadin özellikle menopoz döneminde kilo almamak için süt ve süt ürünlerinden kaçinir. Oysa kaymagi alinmis sütten yapilmis süt ürünleri, tam yagli sütten yapilmis ürünlerle ayni miktarda ya da biraz daha fazla kalsiyum içermektedir.

Kalsiyum Kaynaklari

En zengin kalsiyum kaynaklari sunlardir: süt, yogurt, peynir, brokoli, pazi ve ispanak gibi koyu yesil, yaprakli sebzeler; sardalye ve somon baligi; badem ve portakal suyu, tahillar ve ekmekler gibi kalsiyum bakimindan zenginlestirilmis yiyecekler.

VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölüm Sorumlusu
Dyt. Ayse Korkmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası