Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖDEMDEN KURTULMA TÜYOLARI

Sabah giydiginiz ayakkabi ya da parmaginiza taktiginiz yüzük öglene dogru sikmaya basliyor ve yüzünüz gözünüz sisiyorsa beslenme aliskanliklarinizi gözden geçirin. Özellikle yaz aylarinda daha da artan kadinlarin korkulu rüyasi ödemi azaltmanin en etkili yolu asiri tuzlu beslenmemek. Az tuzlu pisirdiginiz yemeginize, sofrada tuz katmamakla ise baslayabilirsiniz!..

Kadinlarda daha sik rastlanan ödem (siskinlik) kimi zaman günlük hayatimizi çekilmez hale getirebiliyor. Medical Park Fatih Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Sevil Nas Can; bazen ciddi bir hastalik belirtisiyken, bazen de nedeni bilinmeyen ve hastaliklardan bagimsiz olusabilen ödemden kurtulmanin yollarini anlatti:

Ödem nedir ve belirtileri nelerdir?

Ödem; özellikle kadinlarda sikça ortaya çikan, vücutta sivi birikimi olarak tanimlanan, bazen de bazi ciddi hastaliklarin belirtisi olan klinik bir durumdur. Kisaca vücutta anormal miktarda su toplanmasi olarak da tanimlayabiliriz. Göz kapaklarinda, ellerde ve ayaklarda sismeler olur. Yüzük takilamaz, ayakkabi giyilemez hale gelinir.

Ödeme sebep olan hastaliklar nelerdir?

Böbrek hastaliklari
Kalp hastaliklari
Damar hastaliklari
Hormonal bozukluklar
Karaciger hastaliklari olarak siralanabilir.

Vücudumuzda ödem oldugunu nasil anlariz?

Deri alti dokusunda sislik belirginse, bastirdigimiz zaman içine çökme ve çukurlasma gözleniyorsa vücutta ödem oldugu düsünebilir. Bu durumda mutlaka doktora basvurulmali, gereken tahlil ve tetkikler yaptirilmali. Eger, tetkikler sonucunda ödem ciddi bir hastalik nedeni degilse, idiyopatik (nedeni bilinmeyen) ödem olarak adlandirilir.

Ödemin kaynagi hastalik degilse baska hangi nedenlerden olusabilir?

Fazla kilolu olmak
Stres
Asiri tuzlu yiyecekler tüketmek
Az su tüketimi
Yorgunluk, uzun süre ayakta durmak
Fazla karbonhidratli beslenmek
Asiri sicaklik
Adet öncesi (pre-menstural) dönem
Hamilelik sirasinda olusan ödem

ET-TAVUK SUYU TABLETLERINDEN

HAZIR ÇORBALARDAN UZAK DURUN

Ödem riskini azaltmak için beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Ideal kiloya inmek: Öncelikle fazla kilomuz varsa; bir diyet uzmaniyla birlikte, düzenli beslenme ve uygun aktivite programiyla ideal kilomuza inmeliyiz.

Düzenli su tüketimi: Kisiye göre degismekle beraber günde 8-12 bardak olmak üzere yaz aylarinda ve spor yapan kisilerde daha da artirilmali. Su içme aliskanligimiz yoksa gün içinde mutlaka bunu hatirlatici önlemler almaliyiz. Masanizda her zaman su bulundurmak, belli bir ölçü (1.5 litrelik pet sise gibi) edinip her sabah bunu su ile doldurmak, yatana kadar aralikli tüketmek, zorla birkaç bardagi birden içmek yerine yavas yavas su içmeye alismak gibi önlemler alabiliriz. Özellikle egzersiz ve seyahat sirasinda mutlaka yanimizda su bulundurmaliyiz.

Tuzu azaltmak: Herhangi bir saglik sorunu yoksa tamamen tuzsuz yemek zorunlulugu yok. Yemekleri az tuzlu tüketmek yeterli olacaktir. Örnegin az tuzlu pisirilmis saglikli bir yemege sofrada ayrica tuz katilmamali. Fakat bazi yiyeceklerin kendi yapisindan kaynaklanan görülmeyen tuza dikkat etmek gerekir. Bu yiyecekleri söyle siralayabiliriz:

* Çok tuzlu peynir ve zeytin çesitleri tüketmeyin. Orta yagli peynir alip, peynir ve zeytini aksamdan suya koyarak tuzunun azalmasini saglayabilirsiniz.

* Tursu, konserve, asiri soda tüketimi, hazir ayran, hazir çorbalar, çesniler ve et-tavuk suyu tabletleri gibi sodyum içerigi yüksek olan gidalarin tüketimine dikkat edilmeli.

Karbonhidrattan uzak durma: Karbonhidrat içeren yiyecekler asiri tüketilmemeli; pirinç, beyaz ekmek, makarna, hamur isleri, serbetli-hamurlu tatlilar, çikolata ve fazla seker gibi… Kompleks karbonhidrat içeren kepekli, tam tahilli, çavdarli gibi unlardan yapilan ekmek, kepekli pirinç veya makarna, kepekli unlardan yapilmis az yagli kekler, sütü tatlilar gibi daha saglikli alternatiflerle degistirilmeli.

Posali beslenme: Posa içerigi yüksek gidalar tercih edilmeli. Posali gidalar, bagirsak çalismasini da artirdigindan ödemin atilmasinda fayda saglar; kepekli tahillar, kabuklu sebze ve meyveler, salata gibi…

Alkol ve asitten uzak durma: Alkol, asitli içecekler, kahve, asiri ve demli çay, kafein içerigi yüksek içecekleri tüketiminden kaçinmak gerekir. Bunlarin yerine su, bitki ve meyve çaylari, taze meyve sulari, tuzsuz ayran, az yagli süt gibi içecekler tercih edilmeli.

HAMILELIKTEKI ÖDEME KARSI DÜZENLI VE YETERLI PROTEIN ALIN

Hamilelik döneminde, sivi ihtiyaci artar. Alinan bu sivinin bir kismi vücutta tutulup, siskinlige sebep olabilir. Hamilelikte kan basinci ve dolasim sistemi fazla çalisir. Son aylara kadar gittikçe artan ödem en fazla el, parmak, ayak ve ayak bileklerinde ortaya çikar. Kilo fazlasi olan, hizli veya asiri kilo alan hamilelerde siskinlikler daha fazla görülür. Hamilelikteki ödem; düzenli beslenmeye, düzenli sivi tüketimine ve dinlenmeye ragmen geçmiyorsa, yogun bas agrisi, görme bozukluklari, tansiyon yüksekligi gibi eslik eden durumlar varsa hemen doktora basvurulmalidir. Hamilelikte ödemi gidermek için yemek düzenine çok dikkat edilmeli, düzenli ve yeterli miktarlarda protein alinmali, tuz tüketimi azaltilmali, rahat kiyafetler tercih edilmeli, hafif yürüyüs ve egzersizler yapilmali, uzun süre ayakta durulmamali, günde 8-10 bardak su tüketilmeli ve doktor kontrolleri düzenli araliklarda yapilmalidir.

Adet öncesi dönemde de degisen hormonlarin etkisiyle vücutta fazla su birikimi gözlenebilir. Kisiye göre degismekle beraber 7 -10 gün öncesinden baslayabilir. Adet bitimine kadar devam eder. Bu süreçte kiside 500 gr- 2000 gr arasi ödem olusabilir. Bu nedenle adet dönemlerinde de dogru beslenmeye özen gösterilmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası