Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZDA ISITME KAYBI OLDUGUNU NASIL ANLARSINIZ?

“Çocugunuz derslerinde basarisiz, etrafina ilgisiz mi? Ya da televizyonu çok yüksek sesle dinliyor, onu çagirdiginizda size cevap vermiyor mu? DIKKAT! Çocugunuzda isitme kaybi olabilir.”

Isitme ve anlama diger insanlarla iliski kurma yoludur. Iletisim kurma da dil araciligi ile gerçeklesmektedir. Dilin gelismesinde isitme önemli bir etken olarak karsimiza çikmaktadir. Isitmenin gerçeklesebilmesi için sesin kulaga ulasmasi, dis, orta ve iç kulak bölümlerini asmasi ve beyindeki ilgili merkez tarafindan algilanip yorumlanmasi gereklidir. Bu islevlerin herhangi birisindeki aksaklik isitme engelini ortaya çikarmaktadir.

Çocuklarda isitme kaybinin nedenleri nelerdir?

Çocuklarda iletisimlerini bozacak 20 desibelden daha fazla olan isitme kayiplari bir isitme hastaligi olarak degerlendirilmelidir. Isitme kaybina sebep olacak bir çok rahatsizlik olmasina karsin, iki önemli hastalik grubuna çocukluk çaginda siklikla rastlanilmaktadir. Bunlardan ilki seröz otitis media olarak adlandirilan orta kulakta sivi toplanmasi digeri de isitme sinirinin fonksiyon kaybiyla giden rahatsizliklardir.

Çocugumuzda isitme kaybi oldugunu nasil anlariz?

Bu konuda çocugun aile ve ögretmenlerine önemli sorumluluklar düsmektedir. Çocugun etrafa olan ilgisinin azalmasi, seslenildiginde cevap vermemesi veya yanlis cevap vermesi ya da televizyonu yüksek sesle dinlemesi gibi kimi zaman çok da dikkati çekmeyen belirtiler çocukda var olan bir isitme kaybina isaret edebilmektedir.

Isitme kaybinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

Çocuklar gelisimleri boyunca taklit ederek ögrenmektedirler, bunu gerçeklestirmede görme ve isitme duyulari oldukça ön plandadir. Isitme güçlügü yasayan çocuklarda basta konusmayi ögrenmede gecikme olmak üzere bir çok konuda gelisme geriligi ortaya çikacaktir. En önemli noktalardan bir tanesi de sinif basarisinin giderek kötülesmesidir.

Çocuklarda isitme kaybi nasil derecelendirilir?

Çocuklarda ve eriskinlerde 20 desibelden daha fazla isitme kaybinin olmasi isitme problemi olarak degerlendirilir. Çok hafif isitme kayiplarindan tamamen isitme özürlü olmaya kadar giderek agirlasan derecelendirilmesi söz konusudur.

Çocuklarda isitme kaybinin doktora danisilmadan anlasilmasi mümkün müdür?

Bebek ve çocuklarda isitme problemi oldugunu farkedenler çogunlukla anneler olmakta ve süphelerinin dogrulanmasi amaciyla doktora basvurmaktadirlar.

Günlük hayatta tereddüte düsüldügünde çocuk veya bebegin arkasindan seslenerek cevap verip vermedigi veya beklenilenden daha yüksek sese reaksiyon gösterip göstermedigi test edilebilir.

Isitme kaybi olan bir çocuga uygulanacak tedavi yöntemleri nelerdir?

Isitme kaybina sebep olan hastaliklara bagli olarak tedavide farkliliklar arz etmektedir. En sik görülen hastaliklardan biri olan seröz otitis media hastaliginda ilk tedavi seçenegi antibiyotik ve dekonjestanlar olmakta, ilaçlarla kontrol altina alinmayan hastalarda tüp takmak gibi cerrahi metodlar gündeme gelmektedir. Isitme sinirinde olan sorunlara bagli isitme kayiplarinda ise hastanin isitme cihazi kullanmasi ya da biyonik kulak(koklear implant) takilmasi düsünülmelidir.

Koklear implant ameliyati kimlere ve hangi yas grubundaki hastalara uygulanir?

Koklear implantlar isitme sinirindeki bir sorundan dolayi gelisen ve isitme cihazlarindan yeterli oranda fayda görmeyen hastalara uygulanmaktadir. Dogustan isitme azligi olan çocuklarda 5 yasindan önce hatta mümkünse 3 yasindan önce koklear implantlarin uygulanmasi basari sansini artiran bir faktördür.

Isitme kaybi olan çocuklar zamaninda fark edilip gerekli önlemler alinmazsa ne olur?

Isitme kaybinin derecesine bagli olarak bu degismektedir. En önemli nokta çocuklarin ögrenmesinde olan gecikmedir ve ileri yaslarda yasitlariyla olan fark kapatilamaz hale gelebilir.

Çocuklarda isitme kaybinin önlenmesi kolay olmuyorsa, isitme kaybina erken tani konmasinin ne gibi avantajlari olabilir?

Isitme kaybina yol açan hastaligin engellenmesi halinde bile isitmenin cihazlarla rehabilite edilmesi mümkündür ve çocugun ögrenmesine, gelisimine ve sosyal uyumuna ciddi katkilarda bulunacaktir.

Türkiye’de isitme kaybi, diger ülkelere kiyasla daha farkli bir siklikta midir?

Bir çok hastalik hakkinda Türkiye’de saglikli ve genis istatistiki bilgilere ulasmak mümkün degildir. Ancak akraba evliliginden dogan çocuklarda görülen isitme kayiplarinin ülkemizde daha sik rastlandigida bilinen bir gerçektir.

Çocuklarinda isitme kaybi olan ailelere önerileriniz nelerdir?

Çocuklariyla ilgili her anne - baba isitmeyle ilgili bir sorunun hemen farkina varacaktir; herhangi bir süphe durumunda bir Kulak-Burun-Bogaz hekimine basvurulmasi uygun olacaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
Doç. Dr. Tan Ergin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası