Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NEVRALJI
“Nevralji, erkeklere oranla kadinlarda daha sik görülen, özellikle yüzde ve basta hissedilen, çok keskin agrilardir. Bu hastaligin bazi dönemlerinde hassasiyet o kadar artar ki bazen en ufak bir temas bile çok siddetli aci duyulmasina neden olabilir. Hatta öksürme veya yemek yemek gibi hareketler bile spazm krizlerini tesvik edebilir.”

Nevralji nedir? En çok kimlerde görülür?

Nevralji sinir yollarinin biri boyunca duyulan siddetli agri spazmlarindan olusur. Sinir sisteminin herhangi bir yerindeki hastaliga baglidir(beyin, omurilik, çevresel sinirler). Bu bozuklugun baslattigi agri tablosunun genel ismidir. Ancak bir çok vakalarin nedeni bilinmemektedir. Hastalik, kadinlarda erkeklere oranla daha sik görülür. Genellikle de 50-70 yaslarinda ortaya çikar. Hastaligin temel nedenlerinin yani sira nöropatik agrili hastalarda uyku bozuklugu, sikinti, enerji azligi, dikkat azalmasi, depresyon, istahsizlik siktir.

Belirtileri nelerdir? Ne siklikta rastlanir?

Belirtileri yanma, karincalanma, temas ya da isiya duyarlilik, elektirik çarpmasi gibi agrilardir. Saniyeler ya da dakikalar süren kesik krizler halinde gelen agrilar günler hatta haftalar sürebilir.Nevraljiler çok sik rastlanan bir durumdur. En önemli örnekleri olan seker hastaligina bagli nöropati %50-60 hastanin (Türkiye’de diyabet nüfusunun %7’sinde vardir. Kronik bel agrisi (hastalarin %34-57’sinde nöropatik agri vardir.) Kanserli hastalarin %40’inda, zona sonrasi yasam boyu %10-20 görülme sikligi, karpal tünel genel nüfusta %1-6 gibi görülür.

Nevraljinin nedenleri nelerdir?

Temelinde çevresel agri yollarinin asiri duyarlilasmasi ve beyindeki agri merkezlerinde duyarlilasma ile denetim mekanizmalarinin kaybi yatmaktadir.Nevralji ya da nöropatik agri, sinir sisteminin herhangi bir yerinde olusan hasar nedeniyle olabilir. Sinir yaralanmalari, beyin omurilik travmalari, beyin damar hastaliklari, MS, zona sonrasi, diyabet, tümörler en belli basli nedenlerdir. Özellikle uyku bozukluklari, sikinti ve depresyon agriyi belirgin sekilde artirir.

Nevralji vücudumuzun hangi bölgesinde daha çok görülür?

Nedene bagli olarak vücudun degisik yerlerinde görülebilir, eger sistamik bir neden varsa (diyabet) bu daha siktir ama eger trigeminal nevralji gibi bir yere aitse baska yerde görülmez.

Tedavisi ne kadar sürer ve nasil yapilir?

Sinir agrisi çok hizli simsek gibi hissedilir, dakikalar sürmez. Tedavide genel agri kesiciler pek fazla ise yaramaz, özel agri kesiciler kullanilir tedavi süreleri haftalari içine alir, bazen aylar sürer. Ilaç tedavisi ile önemli oranda iyilesme olur, olmayan tedaviye dirençli olgularda algoloji uzmanlarinca girisimsel uygulamalar yapilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Nöroloji Bölümü
Dr. Bülent Kahyaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası