Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ishal Bebeklerde En Sik Görülen Rahatsizlik

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Asuman Akça, ishalin bebeklerde en sik görülen rahatsizliklardan biri oldugun belirterek, "Gerekli önlemler alinmadigi takdirde bebek ölümüyle sonuçlanan bu rahatsizligi ciddiye almak gerekir" dedi.

Vücuttan asiri su ve mineral kaybina neden olan ishalin sulu diski ve kusma gibi temel belirtilerle ortaya çiktigina dikkat çeken Uzman Dr. Asuman Akça, "Bu durum da sivi kaybina sebep olur. Bu noktada yapilmasi gereken, kaybedilen sivi miktarini yeniden kazanmak için çocuga bol miktarda sivi verilmeli" seklinde konustu. Akça, anne sütünün bebegi ishale karsi koruyacagini belirterek, "Eger bebeginizi emziriyorsaniz, yapabileceginiz en iyi sey, daha sik emzirmektir. Ishal olan bebeginizi, az az ve sik sik besleyiniz. Bebeginizin ishali bitip sagligi normale dönünce eski gidalarina baslayabilirsiniz" açiklamasinda bulundu.

Dr. Akça, ishalin kisa bir süre içinde iyilesecegini söyledi. Ihtiyaca uygun kaliteli besinler ve özenli bir bakim ile bebegin sagliginin düzelebilecegini ifade eden Akça, "Ishal riskine karsi, hijyene önem vermek gerekir. Bebegin beslenmesinde kullanilan araç-gerecin mutlaka hijyenik kurallara uygun olarak muhafaza edilmesi önemli etkenlerden biridir. Bebegin mamasi hazirlanmadan ve bebegi beslemeden önce eller iyice yikanmalidir. Bebegin besinini hazirlarken, kaynatilip sogutulmus içme suyu kullanmayi da ihmal etmemek gerekir" seklinde konustu.

Doktora danismadan bebege ilaç vermeyin uyarisinda bulunan Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Asuman Akça, "Üç gün geçmesine ragmen bebekte hala ishal sorunu devam ediyorsa ve buna ek olarak bebekte asiri susama, sik olarak sulu diskilama, gözlerde çökme, ates, istah kaybi, diskida kan olmasi, gibi belirtiler görülüyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora basvurulmalidir" dedi


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası