Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelik Döneminde Günes Isigi Faydali mi, Zararli mi?

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Remzi Aydin, “Hamilelik Döneminde Günesin Yararli ve Zararli Etkileri” hakkinda bilgi verdi

Sicak ve nemli günler, hamileligin özellikle son aylarinda anne adayina sikintili günler yasatsa da yapilan arastirmalar, günes isiginin hamile kadinlar için çok yararli oldugunu gösteriyor.

HAMILELIKTE GÜNES ISIGI FAYDALI MIDIR?

Günes isigi içerdigi ultraviyole isinlari sayesinde cilt alti yag dokusunda aktif D vitamini olusmasini saglar. D vitamini esas olarak bagirsaklardan kalsiyum emilimini arttirarak, hamilelikte artan kalsiyum ihtiyacinin karsilanmasini saglar. Bu sayede bebek için gereken kalsiyum, anne adayinin kemiklerindeki depolar yerine, yiyeceklerden karsilanmis olur. Bu da annenin, ileri yaslarda kemik erimesi riskini azaltan bir faktördür.

GEBELIK DÖNEMINDE GÜNESLENMEK, BEBEKTE SEKER HASTALIGINI ENGELLER MI?

Kalsiyum eksikligini önlemeyerek ‘Autoimmun’ denilen, bagisiklik sistemi hastaliklarinin da (Çocukluk dönemi seker hastaligi, tiroid yetmezligi gibi) engellendigi öne sürülmüstür. Her ne kadar teorik olarak dogru olabilecegi düsünülse de, ileriye dönük çalismalar ile gerçekligi kanitlanmis degildir.

“GÜNESLENMEK” HAMILELIK DÖNEMINDE NE KADAR GÜVENLIDIR?

Son yillarda günes isiginin cilt kanserine yol açma riskini gösteren bilimsel arastirmalar ile birlikte ‘bronz ten’ artik saglik ve güzellik göstergesi olmaktan çikmistir. Üstelik hamilelikte, hormonlarin etkisi ile günes lekelerinin arttigi, gebeligin son aylarinda alin, burun ve elmacik kemiklerinin üstünde ortaya çikan kirmiziligin (yani gebelik maskesi) belirginlestigi bilinmektedir.

Gebelik dönemlerinde güneslenmenin bir diger sakincasi da anne adayinin su kaybina duyarliliginin artmasidir. Yazin asiri sicaklar ve günes, bol miktarda sivi kaybina, bu durumun da ‘günes çarpmasi’ denilen hastaliga yol açmasi ihtimali daha siktir. Fazla sivi kaybi, bebege giden kan miktarini azaltmaya yol açmasi nedeniyle oldukça önemlidir. Bu nedenle hamilelerin, bu günlerde sivi alimini normalin en az iki katina çikarmasi gerekmektedir.

GÜNESLENMENIN SAKINCALARI VARSA, D VITAMINI IHTIYACI NEREDEN KARSILANMALIDIR?

Eger mevsimlerden kissa veya ev disina hiç çikilmiyorsa, kalsiyum tabletleri ile beraber az bir miktar D vitamini takviyesi uygundur. Yoksa günde 2 defa 15 dakikalik yüz ve kollarin açikta oldugu sekilde günes banyosu yapmak yeterlidir.

GÜNESTEN KORUNMAK IÇIN KULLANILAN KREMLER, HAMILELIKTE ZARARLI MIDIR?

Bu tür kremlerde kullanilan kimyasallarin hepsinin, gebelerde kullanim için güvenli oldugu kanitlanmis degildir. Bunun için prensip olarak, mümkün oldugunca günes koruyucu kremler kullanmaktan (özellikle ilk 3 ay) kaçinmak gereklidir. Fakat her seye ragmen, eger günes altinda uzun süre kalinmasi gerekli ise, yüksek koruma faktörlü kremleri kullanmak hiç kullanmamaktan daha iyidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası