Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelik Döneminde Günes Isigi Faydali mi, Zararli mi?

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Remzi Aydin, “Hamilelik Döneminde Günesin Yararli ve Zararli Etkileri” hakkinda bilgi verdi

Sicak ve nemli günler, hamileligin özellikle son aylarinda anne adayina sikintili günler yasatsa da yapilan arastirmalar, günes isiginin hamile kadinlar için çok yararli oldugunu gösteriyor.

HAMILELIKTE GÜNES ISIGI FAYDALI MIDIR?

Günes isigi içerdigi ultraviyole isinlari sayesinde cilt alti yag dokusunda aktif D vitamini olusmasini saglar. D vitamini esas olarak bagirsaklardan kalsiyum emilimini arttirarak, hamilelikte artan kalsiyum ihtiyacinin karsilanmasini saglar. Bu sayede bebek için gereken kalsiyum, anne adayinin kemiklerindeki depolar yerine, yiyeceklerden karsilanmis olur. Bu da annenin, ileri yaslarda kemik erimesi riskini azaltan bir faktördür.

GEBELIK DÖNEMINDE GÜNESLENMEK, BEBEKTE SEKER HASTALIGINI ENGELLER MI?

Kalsiyum eksikligini önlemeyerek ‘Autoimmun’ denilen, bagisiklik sistemi hastaliklarinin da (Çocukluk dönemi seker hastaligi, tiroid yetmezligi gibi) engellendigi öne sürülmüstür. Her ne kadar teorik olarak dogru olabilecegi düsünülse de, ileriye dönük çalismalar ile gerçekligi kanitlanmis degildir.

“GÜNESLENMEK” HAMILELIK DÖNEMINDE NE KADAR GÜVENLIDIR?

Son yillarda günes isiginin cilt kanserine yol açma riskini gösteren bilimsel arastirmalar ile birlikte ‘bronz ten’ artik saglik ve güzellik göstergesi olmaktan çikmistir. Üstelik hamilelikte, hormonlarin etkisi ile günes lekelerinin arttigi, gebeligin son aylarinda alin, burun ve elmacik kemiklerinin üstünde ortaya çikan kirmiziligin (yani gebelik maskesi) belirginlestigi bilinmektedir.

Gebelik dönemlerinde güneslenmenin bir diger sakincasi da anne adayinin su kaybina duyarliliginin artmasidir. Yazin asiri sicaklar ve günes, bol miktarda sivi kaybina, bu durumun da ‘günes çarpmasi’ denilen hastaliga yol açmasi ihtimali daha siktir. Fazla sivi kaybi, bebege giden kan miktarini azaltmaya yol açmasi nedeniyle oldukça önemlidir. Bu nedenle hamilelerin, bu günlerde sivi alimini normalin en az iki katina çikarmasi gerekmektedir.

GÜNESLENMENIN SAKINCALARI VARSA, D VITAMINI IHTIYACI NEREDEN KARSILANMALIDIR?

Eger mevsimlerden kissa veya ev disina hiç çikilmiyorsa, kalsiyum tabletleri ile beraber az bir miktar D vitamini takviyesi uygundur. Yoksa günde 2 defa 15 dakikalik yüz ve kollarin açikta oldugu sekilde günes banyosu yapmak yeterlidir.

GÜNESTEN KORUNMAK IÇIN KULLANILAN KREMLER, HAMILELIKTE ZARARLI MIDIR?

Bu tür kremlerde kullanilan kimyasallarin hepsinin, gebelerde kullanim için güvenli oldugu kanitlanmis degildir. Bunun için prensip olarak, mümkün oldugunca günes koruyucu kremler kullanmaktan (özellikle ilk 3 ay) kaçinmak gereklidir. Fakat her seye ragmen, eger günes altinda uzun süre kalinmasi gerekli ise, yüksek koruma faktörlü kremleri kullanmak hiç kullanmamaktan daha iyidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası