Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KLIMANIN KARSISINA GEÇEREK SERINLEMEKTEN KAÇININ

Çöl sicaklariyla tanistigimiz son yillarda serinleyebilmek için is yerlerinde, trafikte ve evlerde klimalara gereksinim duyuyoruz. Klimalar temelde “sogutma çevrimi” kullanarak, yani ortamdan isi çekerek o ortamin sicakligini azaltmak için tasarlanmis sistemlerdir.

Etiler Memorial Poliklinigi KBB Bölümü’nden Uz. Dr. Atilla Sengör “Klimalarin neden oldugu KBB hastaliklari ve korunma yollari” hakkinda bilgi verdi.

Dogrudan klima esintisine maruz kalanlarda, zatürree ve diger alt solunum yolu infeksiyonlari görülebilir

Sicak havalarda konforlu olabilmek ve verimli çalisabilmek için üretilen bu cihazlar, eger uygunsuz sekilde kullanilirlarsa bazi saglik problemlerine yol açabilirler. Klimanin hava üfleme kanatlarinin, üzerimize dogrudan yönlendirilmemesi gerekir. Klima rüzgarinin karsisinda bulunmaktan kaçinilmalidir. Uzun süreli ve dogrudan klima esintisine maruz kalanlarda, zatürree ve diger alt solunum yolu infeksiyonlari görülebilir. Buna neden olan bakteriler klimalarin filtrelerinde bulunabilirler. Ayrica bazi akar tipleri ve hatta küf mantarlari gibi bazi etkenler bu filtrelerde bulunabilir ve alerjik nezlesi olan hastalarin sikayetlerinin sebebi olabilirler. Bu nedenle klimalarin iç ünitelerinde bulunan filtrelerin sik sik temizlenmesi gerekir. Ev ve bazi kullanim alanlarinda ilkbahar ve sonbahar aylarinda yilda 2 defa olmak üzere; ofis ve isyerleri gibi kalabalik ortamlarda ise 3 ayda bir filtrelerin temizlenmesi veya degistirilmesi gerekir.

Burun tikanikligi ile basliyor

Klima donanimina elektrostatik veya hepa filtreler eklenmesi havadaki alerjenlerin temizlenmesine yardimci olabilir. Ancak bununla birlikte alerjik nezleli hastalarin sikintisini tetikleyen faktörler arasinda ani isi ve nem degisimleri de bulunmaktadir. Burun mukozasi ortamin isisina ve nemine göre çesitli yanitlar verir. Burun içinde konka adini verdigimiz yapilar, bu ani klimatik degisimler sirasinda, alt solunum yolarini korumak amaciyla siserler ve direnç olusturarak burun hava akimini azaltirlar. Bu durum aslinda alinan havayi isitmayi amaçlar. Ancak bu durum kiside burun tikanikligi olarak belirti verir ve agiz solunumuna yol açabilir. Saglik için ideal olan burun solunumu yerine agiz solunumu yapmak çesitli bogaz ve alt solunum yolu problemlerine yol açabilir.

Burun akintisi veya gözlerde yanma ve kasinti gibi sikayetler bas gösteriyorsa;

Alerjik nezleli hastalar klimali ortama girdiklerinde, yani ani isi ve nem degisimine maruz kaldiklarinda, hasta olmayan bireylere oranla daha fazla burun tikanikligi, burun akintisi veya gözlerde yanma ve kasinti gibi belirtiler gösterirler. Kronik sinüzitli hastalarda da benzer mekanizmalarla belirtilerde artma görülebilir. Insan sagligi için sicakligin 20-25ºC ve nemin %45-60 olmasi idealdir. Bu degerleri saglayabilmek için veya konforlu bir ortam için klimanin yazin 20-21°C, kis aylarinda ise 27-28 °C olarak ayarlanmasi uygundur.

Günümüzde klimasiz bir hayat düsünülemez. Bununla birlikte özellikle burun, sinüs ve akciger hastalari çok uzun süre klimali ortamda kalmamali ve klima bakimlarini ihmal etmemelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası