Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KLIMANIN KARSISINA GEÇEREK SERINLEMEKTEN KAÇININ

Çöl sicaklariyla tanistigimiz son yillarda serinleyebilmek için is yerlerinde, trafikte ve evlerde klimalara gereksinim duyuyoruz. Klimalar temelde “sogutma çevrimi” kullanarak, yani ortamdan isi çekerek o ortamin sicakligini azaltmak için tasarlanmis sistemlerdir.

Etiler Memorial Poliklinigi KBB Bölümü’nden Uz. Dr. Atilla Sengör “Klimalarin neden oldugu KBB hastaliklari ve korunma yollari” hakkinda bilgi verdi.

Dogrudan klima esintisine maruz kalanlarda, zatürree ve diger alt solunum yolu infeksiyonlari görülebilir

Sicak havalarda konforlu olabilmek ve verimli çalisabilmek için üretilen bu cihazlar, eger uygunsuz sekilde kullanilirlarsa bazi saglik problemlerine yol açabilirler. Klimanin hava üfleme kanatlarinin, üzerimize dogrudan yönlendirilmemesi gerekir. Klima rüzgarinin karsisinda bulunmaktan kaçinilmalidir. Uzun süreli ve dogrudan klima esintisine maruz kalanlarda, zatürree ve diger alt solunum yolu infeksiyonlari görülebilir. Buna neden olan bakteriler klimalarin filtrelerinde bulunabilirler. Ayrica bazi akar tipleri ve hatta küf mantarlari gibi bazi etkenler bu filtrelerde bulunabilir ve alerjik nezlesi olan hastalarin sikayetlerinin sebebi olabilirler. Bu nedenle klimalarin iç ünitelerinde bulunan filtrelerin sik sik temizlenmesi gerekir. Ev ve bazi kullanim alanlarinda ilkbahar ve sonbahar aylarinda yilda 2 defa olmak üzere; ofis ve isyerleri gibi kalabalik ortamlarda ise 3 ayda bir filtrelerin temizlenmesi veya degistirilmesi gerekir.

Burun tikanikligi ile basliyor

Klima donanimina elektrostatik veya hepa filtreler eklenmesi havadaki alerjenlerin temizlenmesine yardimci olabilir. Ancak bununla birlikte alerjik nezleli hastalarin sikintisini tetikleyen faktörler arasinda ani isi ve nem degisimleri de bulunmaktadir. Burun mukozasi ortamin isisina ve nemine göre çesitli yanitlar verir. Burun içinde konka adini verdigimiz yapilar, bu ani klimatik degisimler sirasinda, alt solunum yolarini korumak amaciyla siserler ve direnç olusturarak burun hava akimini azaltirlar. Bu durum aslinda alinan havayi isitmayi amaçlar. Ancak bu durum kiside burun tikanikligi olarak belirti verir ve agiz solunumuna yol açabilir. Saglik için ideal olan burun solunumu yerine agiz solunumu yapmak çesitli bogaz ve alt solunum yolu problemlerine yol açabilir.

Burun akintisi veya gözlerde yanma ve kasinti gibi sikayetler bas gösteriyorsa;

Alerjik nezleli hastalar klimali ortama girdiklerinde, yani ani isi ve nem degisimine maruz kaldiklarinda, hasta olmayan bireylere oranla daha fazla burun tikanikligi, burun akintisi veya gözlerde yanma ve kasinti gibi belirtiler gösterirler. Kronik sinüzitli hastalarda da benzer mekanizmalarla belirtilerde artma görülebilir. Insan sagligi için sicakligin 20-25ºC ve nemin %45-60 olmasi idealdir. Bu degerleri saglayabilmek için veya konforlu bir ortam için klimanin yazin 20-21°C, kis aylarinda ise 27-28 °C olarak ayarlanmasi uygundur.

Günümüzde klimasiz bir hayat düsünülemez. Bununla birlikte özellikle burun, sinüs ve akciger hastalari çok uzun süre klimali ortamda kalmamali ve klima bakimlarini ihmal etmemelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası