Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soyanin agiz sagligina faydalari da kanitlandi!

Soyanin agiz ve dis sagligi üzerindeki faydalari için dünyada ilk arastirma Japonya’da yapildi. Japonya Fukuoka Üniversitesi’nde 4000 Japon ögrenci üzerinde gerçeklestirilen arastirmanin sonuçlari yayinlandi;

Soya ve içerigindeki izoflavonlar agiz ve dis eti hastaliklardan koruyor.

Agiz ve dis sagligi ile ilgili hastaliklar, dis etindeki veya üst ve alt çenelerdeki kronik enfeksiyonlardan kaynaklanir. Bu hastaliklar dis eti kanamalarina, dis kaybina ve hatta dis etinde büyük sorunlara sebep olabilir. Genellikle tüm bu rahatsizliklarin nedeni ise bakteri plaklaridir. Bu hastaliklari önlemedeki en önemli tedbirler ise düzenli dis firçalamak, dis ipligi kullanarak dislerin arasini temizlemek, sigara içmemek ve düzenli kontroldür. Ancak bagisiklik sisteminin de agiz ve dis rahatsizliklarindan korunmada önemi büyüktür. Soyadaki izoflavon maddesinin ise bagisiklik sistemi üzerinde çok olumlu etkileri vardir. Bu nedenle Japonyali arastirmacilar soyanin agiz ve dis sagligi üzerindeki etkilerini incelediler.

Japonya Fukuoka Üniversitesi’nde 18 ile 22 yas arasindaki 4000 Japon ögrenci üzerinde soyanin agiz ve dis sagligina faydalarini görebilmek için bir arastirma yapildi. Ögrencilere yemek aliskanliklari üzerine bir anket yaptirildi. %8 oraninda ögrencilerin agiz ve dis sagligi konusunda sikâyetleri bulunuyor. Yüksek oranda (günde 86.5 g) soya tüketen ögrenciler daha az soya tüketen (günde 13,1 g) ögrencilere oranla agiz ve dis sorunlari yasamiyorlar. Soyanin pozitif etkileri arastirilirken tabi ki düzenli dis firçalama aliskanligi, düzenli kontrole gitmeleri ve ögrencilerin sigara içmeleri gibi diger etkenler de göz önünde bulundurularak bu sonuçlara ulasilmistir.

Yapilan bu arastirma soya ve agiz sagligi üzerine yogunlasan ilk arastirma oldu. Sonuçlari oldukça pozitif olan bu arastirmanin devami olarak ayni arastirma grubu ile yapilacak.

Source: Tanaka K, Sasaki S, Murakami K, Okubo H, Takahashi Y, Miyake Y. Soya izoflavonlari ve agiz ve dis sagligi iliskisi, the Freshmen in Dietetic Courses Study II. BMC Public Health 2008;8:39.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası