Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP KRIZI SIZI KANDIRMASIN ! BELIRTILERE DIKKAT!

Kalp krizinin en tipik belirtisi gögüs agrisidir. Kalp krizi geçiren hastalar baski tarzinda, beraberinde terlemenin de oldugu, bazen kusmanin eklendigi, çok siddetli, sanki gögüs kafesi bir mengene ile sikistiriliyormus gibi bir agriyi tarif ediyorlar.

Yürürken ya da son birkaç haftadir kisa süreli dinlenme esnasinda agrisi olan hastalar agrinin karakterini zaten tanidigina ve bu kisilerin agrinin çok daha siddetlendigini fark edebildigini belirten Kalp Sagligi Bölümü Direktörü ani gelen kalp krizinin belirtilerine dikkat çekiyor.

Agriyi Tanimayan Gençler Tehlikede!

Ancak gizli kalp krizinde asil önemli olan olayin farkinda olmayan daha genç ya da öncesinde yürürken ya da istirahat aninda kisa süreli agrilar yasamamis hastalar. Bunlar agriyi bilmiyorlar, bu yüzden de o gelen agriyi bazen kas agrisi olarak yorumlayabiliyorlar. Bu da bu kisilerin hastaneye basvurma süresini uzatiyor. Ayrica sirt, sol kol agrisi ve bazende mide ve hatta çene agrisi seklinde agrilarin altinda kalp krizinin bulunabilecegini atlamamak gerek.

Yaslilarda Agrisiz Kalp Krizi...

Diabetiklerde ve yaslilarda hiç agri yakinmasi olmadan sadece ani baslayan nefes darliginin nedeninin kal krizi olabilecegini unutmamak gerekiyor.

Sikayetler 20 dakikada geçmezse, doktora basvurun.

Kalp krizi sirasinda agri basladiktan sonra ilk 20 dakikadan itibaren hücre ölümü baslar. Eger hemen müdahale edilemezse, ilk saatlerde o dokunun önemli bir kismi kaybedilir. 6. saate geldiginiz zaman kaybettiginiz canli doku miktari yaklasik yüzde 90’in üzerine çikiyor. Dolayisiyla agrinin baslangici ile damarin açilmasi arasinda geçen süre çok kritik bir süre. Önemli olan bu sürede en kisa zamanda müdahale etmek. Dolayisiyla hastanin bahsedilen yakinmalari basladiktan sonra 20 dk da geçmediyse en kisa zamanda hastaneye gelmesini ve bir kalp elektrokardiyografisi (EKG) çektirmesini tavsiye ediyoruz.

Kriz aninda hemen hastaneye gidilmeli.

Kalp krizinin baslangiç dönemi en riskli dönem olup ölümlerin yaklasik yarisi hastaneye ulasmadan oldugu için kalp krizi geçirdigini düsündügümüz birini en kisa zamanda rahat hava alabilecegi bir pozisyonda hastaneye yetistirmek en uygun olacak yaklasimdir. Çünkü kalp krizi esnasinda yapilmasi gereken müdahaleler ancak deneyimli saglikli personeli tarafindan gerçeklestirilebilecek islemlerdir.

Yaninizda biri kalp krizi geçiriyorsa, bir asprin çignetin. Eger kalp krizi geçirdiginden süpheleniyorsaniz, hastayi rahat edecegi bir pozisyona aliniz ve varsa siki giysilerini (kravat vb) gevseterek rahat etmesini saglayiniz ve sakinlestiriniz. Daha önce gögüs agrisi olup olmadigini ve bu nedenle ilaç kullanip kullanmadigini sorunuz. Hasta eger kullaniyorsa dil altina nitrogliserin tableti yerlestirmesine yardimci olunuz. Eger varsa bir tablet aspirin çignetmenin faydasi olacaktir. Bu esnada acil yardim isteyiniz. Hasta suursuz ise önce ilkyardim numarasini arayip daha sonra kalp akciger masajina baslayiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası