Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINLARIN KABUSU MEME KANSERINDE YANLIS BILINENLER

Kanser çesitleri arasinda en sik görülenlerin basinda gelen ve hakkinda en çok yorum yapilan hastaliklardan biri meme kanseri… Günümüz kosullarinda bilgiye ulasmanin kolayligi da meme kanseri hakkinda bazi önyargilarin olusmasina ve çeliskili bilgilerin kulaktan kulaga yayilmasina neden olabiliyor. Kadinlarin korkulu rüyasi meme kanseri konusunda birçok bilgi havada uçusuyor!

Ancak edinilen yanlis bilgiler, hastalarin eksik veya yanlis yönlendirilmesine yol açiyor. Meme kanseri konusunda mutlaka hekim tavsiyesi alinmasi gerektigini belirten Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Güven Atasoy, meme kanserinde dogru bilinen yanlislari anlatti:

YANLIS: Mememi ben kontrol ediyorum, hiç sikayetim yok, doktora gitmem gerekmez.

DOGRU: Meme kanseri ancak sikayetler baslamadan yakalandiginda çok kolaylikla tedavi edilebilmektedir. Memedeki bir kitle, ele gelecek hale gelmeden iki yil önce mamografi ile saptanabilir. Dolayisiyla hiç sikayet olmadan kontrole gitmek hayat kurtaricidir.

YANLIS: Ailemde meme kanseri yok, bende de olmaz.

DOGRU: Ailede meme kanseri olmasi, mevcut riski artirir ama meme kanserlerinin yüzde 85’i bireysel faktörlerle ortaya çikar. Hiçbir ek riski olmayan normal bir kadin, zaten yüzde 12 meme kanseri olma riski tasimaktadir.

YANLIS: Ben dogum yaptim ve emzirdim, bende meme kanseri olmaz.

DOGRU: Dogum yapmis ve emzirmis olmak meme kanserini engellemez. Ancak dogum yapmamis ve emzirmemis kadinlarda mevcut risk bir miktar yükselir.

YANLIS: Menopozdan önce meme kanseri olmaz.

DOGRU: Meme kanseri her yasta görülebilir. Ancak 45-55 yaslar arasi en sik görüldügü dönemdir.

YANLIS: Erkekte meme kanseri olmaz.

DOGRU: Erkekte de meme kanseri görülebilir ama kadinlara göre daha düsük orandadir.

YANLIS: Ben meme kanserinden çok korkuyorum. Her iki mememi de aldirip protez koydurarak bu riskten kurtulmak istiyorum.

DOGRU: Bu tip bir ameliyat ancak estetik amaçla yapilabilir. Çünkü cerrahi olarak meme basini ve derisini geride birakarak meme dokusunun tamaminin alinmasi mümkün degildir. Bu yöntemle meme kanseri riski azaltilabilir ama tamamen ortadan kalkmaz.

YANLIS: Mememde çok sayida kist var. Her seferinde bu kistleri aldirip kanser riskinden kurtuluyorum.

DOGRU: Meme kistleri çogu kadinda görülürler ve genellikle kanser riski tasimazlar. Bu nedenle her görüldüklerinde alinmalari gerekmez, takip edilmeleri yeterlidir. Ancak çok büyüyüp agri yaptiklarinda veya yapilarinda degisiklik olup kusku uyandirdiklarinda tani amaciyla bosaltilmalari gerekebilir.

YANLIS: Dogum kontrol haplari meme kanseri yapar.

DOGRU: Uygun dozda ve uygun sürede doktor kontrolünde kullanilan dogum kontrol haplari meme kanseri riskini artirmaz.

YANLIS: Mememde bir kitle var ve agrimiyor, kanser oldum!

DOGRU: Kitlenin agrimasi ile kanser olmasi arasinda hiç bir baglanti yoktur. Ayrica memede ele gelen her doku kitle demek degildir, her kitle kanser demek degildir. Her 10 meme kitlesinden ancak 1-2 tanesi kanser tanisi almaktadir.

YANLIS: Mememden akinti oldu, kanser oldum!

DOGRU: Her kadinda memeden sikmakla bir miktar akinti olabilir, bu kanser belirtisi degildir. Ancak kendiliginden olan, tek tarafli ve kanli akintilar tehlike habercisidir ve incelenmesi gerekir.

YANLIS: Çok mamografi çektirmek kanser yapar.

DOGRU: Mamografide verilen isin dozu çok düsüktür. Bir kadin 50 yil boyunca her sene mamografi çektirirse, meme dokusu ancak bir kez akciger röntgeni çektirmis kadar isin alir. Dolayisiyla doktorunuzun önerdigi araliklarla mamografi çektirmenin bir sakincasi yoktur.

YANLIS: Genç yasta mamografi çektirmek sakincalidir.

DOGRU: Genç yasta mamografi çektirmenin sakincasi yoktur. Ancak 30 yasin altindaki kadinlarda meme dokusunun özelliginden dolayi mamografi ile yeterli görüntü alinamadigindan, genç yaslarda genellikle mamografi yerine ultrason tercih edilir. Radyoloji uzmani gerek gördügünde her yasta mamografi çekilebilir.

YANLIS: Çok sik meme ultrasonu yaptirmak sakincalidir.

DOGRU: Ultrason, anne karnindaki bebege bile yapilabilen zararsiz bir tetkik yöntemidir ve hangi siklikta gerekiyorsa o siklikla yapilabilir.

YANLIS: Biyopsi yaptirmak kitlenin kanserlesmesine yol açar.

DOGRU: Biyopsi islemi, bir kitlenin adinin konmasi için en güvenli yoldur ve kitlenin niteligini degistirmez. Zaten günümüzde biyopsiler igneyle yapilmaktadir ve kan vermek kadar kolay ve zahmetsiz bir islemdir.

YANLIS: Kanserli bir kitlenin ameliyatla alinmasi kanserin vücuda yayilmasina yol açar.

DOGRU: Kanser vücuda yayilacaksa, kanserli kitleden ayrilan hücreler yoluyla yayilir. Bu kitlenin alinmasi yayilmayi engeller. Ancak kitlenin alinmasinda geç kalinmis ise, ameliyattan önce vücuda yayilmis hücreler, kitlenin kendisi alinsa bile bir süre sonra yeni kitleler olusturabilir. Bu durumun ameliyatla ilgisi yoktur.

YANLIS: Bende meme kanseri tespit edildi, mememi kaybedecegim!

DOGRU: Günümüzdeki tani ve tedavi yöntemleri sayesinde, çok geç kalinmamissa meme kanseri ameliyatlarinda memenin alinmasina gerek yoktur. Yalnizca kanserli dokunun alinmasiyla memeye dokunmadan tedavi tamamlanmaktadir. Gecikmis olgularda ise, memenin tamamen alinmasi gerekse bile, ayni seansta hastanin kendi dokularindan veya hazir protezler kullanilarak ayni seansta hastanin alinan memesi yerine konabilmektedir.

YANLIS: Meme kanseri ameliyatlarinda koltuk alti lenf bezleri tamamen alinir ve bu da kolun sismesine, sakatlanmasina yol açar. Kolumu artik eskisi gibi kullanamayacagim!

DOGRU: Günümüzde eger tedavide çok gecikilmemisse koltuk alti lenf bezlerinin tamaminin alinmasina gerek yoktur. Çesitli isaretleme yöntemleri ile ameliyat sirasinda lenf bezlerinin bir tanesi isaretlenip alinarak incelenir ve eger sorun yoksa diger lenf bezlerine hiç dokunulmaz. Diger lenf bezlerinin alinmasi gerekse bile bu durum mutlaka kolun sismesi anlamina gelmez.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası