Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SUALTI SPORLARI VE DALIS YAPANLAR DIKKAT: DALARKEN KULAGINIZDAN OLMAYIN!

“Yaz aylarinda yapilan sporlarin basinda sualti ve dalis sporlari gelir. Dalgiçlik su sporlari arasinda en keyiflisidir ancak günlük hayatta nefes alma problemi yasayanlar, burunda kemik egriligi, burun içi etlerde sisme, kronik sinüzit, kronik akintili kulak hastaligi olan kisiler kesinlikle bu sporu yapmamalidir.”

Dalis yaparken kulagimiz bu durumdan nasil etkilenir? Dalis sirasinda kulagimizin içine neler olur?

Gerek dalma islemi sirasinda burun gerisinde(nazofarenks bölgesi) bulunan östaki borularimiz basinç altinda kalirlar. Bu tüpler içleri kikirdak disi yumusak damaktaki kaslara yapisik, orta kulak ile geniz boslugunu birbirine baglayan kanallardir. Östaki borulari herhangi bir nedenden iyi çalismiyorsa hastanin kulaginda BAROTRAVMA denilen ani basinç farkina bagli çesitli hasarlar olusabilir. Barotravma sirasindaki degisiklikler eger östaki borusu herhangi bir nedenden dolayi çalismiyorsa kulak zari, orta kulak, isitme kemiçikleri, ve hatta iç kulak etkilenebilir.

Dalis yapmak iç kulakta ne gibi hasarlara sebep olur?

Yükselme sirasinda ortaya çikan basinç östaki borusunun geniz tarafindaki deliginde ödeme ve sislige neden olur. Bu sislik bir valv mekanizmasi gibi çalisarak deligin bulundugu bölgede daha büyük bir darlik olusturur. Bu artmis darlik orta kulaga daha az hava girmesinde neden olur. Orta kulakta azalan hava basinci kulak zarinda çökmeye, eger orta kulak ile dis ortam arasindaki fark çok fazlaysa kulak zarinda yirtilmalara ve orta kulak mukozasinda enflamasyon (sismeye) neden olur. Bu negatif basinç düzeltilmezse orat kulak mukozasinda suya benzer seroz bir sivi üretilir ve kulakta birikmeye baslar. Bazen bu sivi içine orta kulak mukozasindan küçük kanamalar olabilir.

Bu rahatsizligin belirtileri ve kulaga verdigi zararlar nelerdir?

Kulak zarindaki gerilme siddetli bir kulak agrisi seklinde kendisini hissettirir. Hastalar kulak agrisi beraberinde, isitme kaybi, çinlama hissedebilirler. Bazen hastalik mastoid kavite dedigimiz orta kulaga açilan kulak arkasinda yerlesmis sert ve bal petegi görünümlü kemikten olusan yapiya yerlesebilir. Bu durum daha ilerde zaman zaman orta kulak enfeksiyonlari ile seyreder ve çogunlukla da isitme kaybinin oldugu devamli bir hale dönebilir. Özellikle dalis yaparken veya uçak yolculuklarinda östaki borumuzun çok iyi çalisiyor olmasi bu tip bir rahatsizligin olusmamasi için çok önemlidir.

Kulakta olusan zararlar bu kadarla da bitmeyebilir. Orta kulagi iç kulaktan ayiran ve sesin iletilebilmesi için önemli olan çok küçük iki pencere vardir. Bu pencereler üzerinde ince bir zarla kapli olup bu zarin basinç farklariyla gerilme veya çekilmelerinde de bazi sorunlar olusabilir. Basinç degisiklikleri bu küçük zarlarin yirtilmasina ya da basinç altinda kalmasi sonucu iç kulaktaki salyangoz dedigimiz yapinin içerisinde isitme sinirleri ile çok yakin iliskili daha ince zarlarin yirtilarak tam sagirliga neden olabilir. Eger bu durum denizde belli bir derinlikte bulunan dalgiçta olusursa o kisi hizla su yüzüne çikmak isteyeceginden vurgun yiyebilir.

Dalma ile ilgili olusan dis kulak rahatsizliklari nelerdir?

Uzun süre soguk suda dalgiçlik yapan kisilerde dis kulak yolunun kemik bölümünde yillar içinde çok yavas gelisen kemik büyümeleri (egzostos) olabilir. Bunlar siklikla kulak kirinin zor temizlenmesi gibi sikayetlere neden olabilecekleri gibi ileri vakalarda isitme kaybi yapabilirler. Isitme kaybi kir temizlenince geçer. Dalma eyleminde bir diger basinç altinda kalan organimiz sinüs bosluklari ve sinüs yollaridir. Ayni kulakta oldugu gibi sinüs bosluklarini burun bosluguna birlestiren ince kanallar ve delikler vardir. Ayni mekanizma ile bu bölgede olusan ödem ve sislik sinüslerin havalanmasinin bozulmasina ve sinüs mukozalarinin ürettigi sivi ile sinüs bosluklarinin dolmasina neden olur. Bu biriken sivilarin baslangiçta iltihabi bir karakteri olmamasina ragmen tedavi edilmeyen kisilerde bu sivilar enfekte olup akut sinüzit olusturabilirler.

Dalma sirasinda olusan dis kulak rahatsizliklarinin belirtileri ve yapilmasi gerekenler nelerdir?

Hasta siddetli bas agrilari, ates, siddetli yüz agrisi, geniz akintisi çekebilir. Bazen sinüs bosluklarinda o kadar siddetli olur ki dipte sinüs mukozasinin bir bölümü yirtilabilir ve burundan kanama seklinde snorkelin içine girebilir.

Bu durumda çok fazla endise etmeden bir KBB uzmanina gidilmesi gerekir.

Derin deniz dalgiçligi ve sualti sporlari yapan kisilerin sakinmasi gereken durumlar nelerdir? Kimler bu sporlari yapmamalidir?

Derin deniz dalgiçligi ya da sualti sporlari yapacak olan kisilerin kulak – burun – bogaz açisindan sorunlu olmamalari gerekir. Örnegin burundan günlük hayatta nefes alma problemi yasayan kisilerde burunda kemik egriligi, burun içi etlerde sisme, kronik sinüzit, burun içindeki poliplerin varligi, kronik akintili kulak hastaligi, fazla açik östaki borusu, kulak zarinda delik olup olmadigi bir uzman hekim tarafindan kontrol edilmelidir.

Sakinilmasi gereken durumlarin basinda akintili bir üst solunum yolu hastaligi geçiriyorken denize dalinmasidir. Bu durumda analjezik ve dekonjenstanlar ile üst solunum yolundaki ödem ve sislik giderilmelidir.

Dalma sirasinda bahsedilen bu problemlerin yasanmamasi için neler yapilmasini tavsiye edersiniz?

Dalma sirasinda ciklet çignememek ve periyodik olarak yutkunmak yararlidir. Belli derinliklerde Valsalva manevrasi (burunu ve agzi tikayarak, agzi içinde hapsedilen havayi östaki borusuna yani genize yollamaya çalismak) yapilmalidir. Üst solunum yolu hastaliklarinda tedavi etkene yöneliktir. Üst solunum yollarinda tikaniklik yapan anatomik bozukluklarin düzeltilmesi gerekir. Osteom ve egzositozun ileri durumlarda cerrahi olarak düzeltilmesi mümkündür. Eger ani bir orta kulakta sivi toplanmasi olusmussa lokal anesteziyle kulak zarinin çizilmesi (miringotomi) çok rahatlatici olabilir. Eger bas dönmesi yapan bir iç kulak fistülü düsünülüyorsa, kulak ameliyati (perilenf fistülü onarimi ameliyatlari) yapilabilir. Kiside Östaki borusu islev bozukluguna yatkinligi varsa kulak zarina geçici olarak tüp takilabilir. Ama bu durumda hastanin denize dalmamasi gerekir.

VKV Amerikan Hastanesi
KBB Hastaliklari Uzmani
Dr. Erkhan Genç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası