Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUN DÜSÜNME ve SOSYAL BECERISI NASIL GELISTIRILEBILIR?

Düsünme becerilerinin ilk adimlarinin atildigi okul öncesi dönemdeki, anne-çocuk iliskisi ile aile tutumlari büyük önem tasimaktadir. Ihtiyaçlari dogru bir sekilde anlasilmaya baslanan bebek, bu dönemde davranis ve çözüm arasindaki baglantiyi da kurmaya baslar.

Çocuklarinin davranislarini okumakta zorlanan ya da farkli mesajlari veren ebeveynler, çocuklarinin problem çözme becerilerinin gelistirmesine engel olduklarini fark edemeyebilir. Oyun kurma becerisi ile hayal dünyasi genisleyen çocuk, kendi düsünme yapisini da insa etmeye baslar; kendine has fikirler gelistirerek, yaraticiligini kesfeder. Bütün bu oyunlar içerisinde, çocugun kavram gelisimi de hizla ilerler.

Çocuklarin sevdigi aktivitelere ilgi göstermeleri, onlara dikkati sürdürme becerisi ile farkli durumlarda yeni çözüm yöntemleri olusturma deneyimi kazandirir. Bütün bunlar, çocugun; problem çözme, analiz-sentez ve muhakeme becerisinin gelismesine yardimci olur. Çocuk ile kurulan iletisim yöntemlerinin; destekleyici, düsündürücü ve çözüm olusturacak yönde olmasi, çocugun gelisimine yardimci olur.

Okul yillarindaki egitimde ise ögrenci ve ögretmen arasindaki etkilesimin azligi, ögretimin kalitesini olumsuz yönde etkiler. Egitim sürecinde; ögrenmenin gerçek amacinin, ‘düsünmeyi ögrenmek’ oldugu çocuklara aktarilmalidir. Çocuklar ‘ögretimi’ ‘baskalarinin verecegi bir is’ olarak görmeye basladiklari andan itibaren, sadece ögrenme konusunda degil, bireysel sorumluluklari almakta da isteksizlesir. Ödev sorumlulugunun yerine getirilmesinde isteksizlik yasayan çocugun, ögrenmeye karsi da performansi giderek düser.

Düsünme sistemi; ögrenme, ögrenme süreçleri ve davranislar ile sekillenir. Davranislar, ‘ögrenilmis tepkiler’ olmalari nedeni ile ‘sonuç' gibi gözüktügü için çocuklarin, hangi düsünme süreçlerini kullandiklari büyük önem tasimaktadir.

Çocugunuzun sosyal becerilerinin gelismesinde önemli noktalar ve öneriler;

Sosyal gelisim, çocugun diger gelisim basamaklari kadar degerlidir. Bireyin yasaminda giderek önem kazanacak “uyum saglama” becerisi çocukluk çaginda ve sosyal gelisim süreci içerisinde kazanilir. Çocugun sosyal davranislari yogun etkilesim içinde oldugu ailesi ve arkadaslarinin gösterdigi geri bildirimlerle anlasilir.

Akranlari ile kurduklari iliski içerisinde rekabet etmeyi, kaygi yaratan durumlarla basetmeyi ögrenirler. Sosyal becerilerinin gelsebilmesi için bu tür iliskilere ihtiyaçlari vardir. Kendilerinden daha büyük ya da küçük kisileri tercih eden çocuklarin sosyal iliski kurma ve sürdürme ile ilgili sikintilari oldugunu düsünebiliriz. Yasindan daha büyük kisilerle iliski kurmak, ihtiyaçlarinin anlasilmasi ve iliskinin kolaylasmasini saglar. Kendi yasindan küçüklerle iliski kurmayi tercih eden çocuklarin ise oyunlari kontrol etme egiliminin yogun oldugu gözlenmektedir.

Ilk bebeklik döneminde annesinin yardimi ile dis dünyayi tanir. Ihtiyaçlarinin anlasildigini ve karsilandigini fark eden bebekannesi ile güven bagini da olusturmaya baslar.

Bu bag onun bilissel gelisimini oldugu kadarduygusal ve sosyal gelisimini de etkiler.

Bebegimiz ile göz temasi kurma, konusmak, dokunmakzamaninda ve dogru rahatlatabilmek duygusal ve sosyal ilski kurabilme becerilerinin gelismesine yardimci olacaktir.

Sosyal iliski kurabilme becerileri aile içinde bireyleri örnek alarak olusturulur. Ilk çocukluk döneminin en güçlü ögrenme sekli olan taklit etme sosyallesmede daha da önem kazanir. Çocugun isbirligi yapmasi onunla kuracaginiz olumlu ve yakin iliski ile gerçeklesebilir.

Iletisimi baslatma ve sürdürme ile ilgili cesaretlendirmek.

Tesekkür etmek, özür dilemek, lütfen demek gibi uygun davranis örneklerini ögretmek ve örnek olmak, baskalarinin haklarina saygi göstermek.

Olumlu sosyal davranislari övmek ve pekistirmek için destek olmak.

Paylasmak, baskalarinin ihtiyaçlarina ilgi göstermek ve isbirligi yapabilmek.

Olumsuz durumlarda kizginlikla basa çikabilmek, baskalarinin haklarini bilmesi ve korumayi ögrenmesi.

Ögretilmek istenen sosyal becerinin kazandirilmasinda çocugun model alacagi durum ve kisinin, sevilen bir figür olmasina dikkat edilmeli.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası