Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUN DÜSÜNME ve SOSYAL BECERISI NASIL GELISTIRILEBILIR?

Düsünme becerilerinin ilk adimlarinin atildigi okul öncesi dönemdeki, anne-çocuk iliskisi ile aile tutumlari büyük önem tasimaktadir. Ihtiyaçlari dogru bir sekilde anlasilmaya baslanan bebek, bu dönemde davranis ve çözüm arasindaki baglantiyi da kurmaya baslar.

Çocuklarinin davranislarini okumakta zorlanan ya da farkli mesajlari veren ebeveynler, çocuklarinin problem çözme becerilerinin gelistirmesine engel olduklarini fark edemeyebilir. Oyun kurma becerisi ile hayal dünyasi genisleyen çocuk, kendi düsünme yapisini da insa etmeye baslar; kendine has fikirler gelistirerek, yaraticiligini kesfeder. Bütün bu oyunlar içerisinde, çocugun kavram gelisimi de hizla ilerler.

Çocuklarin sevdigi aktivitelere ilgi göstermeleri, onlara dikkati sürdürme becerisi ile farkli durumlarda yeni çözüm yöntemleri olusturma deneyimi kazandirir. Bütün bunlar, çocugun; problem çözme, analiz-sentez ve muhakeme becerisinin gelismesine yardimci olur. Çocuk ile kurulan iletisim yöntemlerinin; destekleyici, düsündürücü ve çözüm olusturacak yönde olmasi, çocugun gelisimine yardimci olur.

Okul yillarindaki egitimde ise ögrenci ve ögretmen arasindaki etkilesimin azligi, ögretimin kalitesini olumsuz yönde etkiler. Egitim sürecinde; ögrenmenin gerçek amacinin, ‘düsünmeyi ögrenmek’ oldugu çocuklara aktarilmalidir. Çocuklar ‘ögretimi’ ‘baskalarinin verecegi bir is’ olarak görmeye basladiklari andan itibaren, sadece ögrenme konusunda degil, bireysel sorumluluklari almakta da isteksizlesir. Ödev sorumlulugunun yerine getirilmesinde isteksizlik yasayan çocugun, ögrenmeye karsi da performansi giderek düser.

Düsünme sistemi; ögrenme, ögrenme süreçleri ve davranislar ile sekillenir. Davranislar, ‘ögrenilmis tepkiler’ olmalari nedeni ile ‘sonuç' gibi gözüktügü için çocuklarin, hangi düsünme süreçlerini kullandiklari büyük önem tasimaktadir.

Çocugunuzun sosyal becerilerinin gelismesinde önemli noktalar ve öneriler;

Sosyal gelisim, çocugun diger gelisim basamaklari kadar degerlidir. Bireyin yasaminda giderek önem kazanacak “uyum saglama” becerisi çocukluk çaginda ve sosyal gelisim süreci içerisinde kazanilir. Çocugun sosyal davranislari yogun etkilesim içinde oldugu ailesi ve arkadaslarinin gösterdigi geri bildirimlerle anlasilir.

Akranlari ile kurduklari iliski içerisinde rekabet etmeyi, kaygi yaratan durumlarla basetmeyi ögrenirler. Sosyal becerilerinin gelsebilmesi için bu tür iliskilere ihtiyaçlari vardir. Kendilerinden daha büyük ya da küçük kisileri tercih eden çocuklarin sosyal iliski kurma ve sürdürme ile ilgili sikintilari oldugunu düsünebiliriz. Yasindan daha büyük kisilerle iliski kurmak, ihtiyaçlarinin anlasilmasi ve iliskinin kolaylasmasini saglar. Kendi yasindan küçüklerle iliski kurmayi tercih eden çocuklarin ise oyunlari kontrol etme egiliminin yogun oldugu gözlenmektedir.

Ilk bebeklik döneminde annesinin yardimi ile dis dünyayi tanir. Ihtiyaçlarinin anlasildigini ve karsilandigini fark eden bebekannesi ile güven bagini da olusturmaya baslar.

Bu bag onun bilissel gelisimini oldugu kadarduygusal ve sosyal gelisimini de etkiler.

Bebegimiz ile göz temasi kurma, konusmak, dokunmakzamaninda ve dogru rahatlatabilmek duygusal ve sosyal ilski kurabilme becerilerinin gelismesine yardimci olacaktir.

Sosyal iliski kurabilme becerileri aile içinde bireyleri örnek alarak olusturulur. Ilk çocukluk döneminin en güçlü ögrenme sekli olan taklit etme sosyallesmede daha da önem kazanir. Çocugun isbirligi yapmasi onunla kuracaginiz olumlu ve yakin iliski ile gerçeklesebilir.

Iletisimi baslatma ve sürdürme ile ilgili cesaretlendirmek.

Tesekkür etmek, özür dilemek, lütfen demek gibi uygun davranis örneklerini ögretmek ve örnek olmak, baskalarinin haklarina saygi göstermek.

Olumlu sosyal davranislari övmek ve pekistirmek için destek olmak.

Paylasmak, baskalarinin ihtiyaçlarina ilgi göstermek ve isbirligi yapabilmek.

Olumsuz durumlarda kizginlikla basa çikabilmek, baskalarinin haklarini bilmesi ve korumayi ögrenmesi.

Ögretilmek istenen sosyal becerinin kazandirilmasinda çocugun model alacagi durum ve kisinin, sevilen bir figür olmasina dikkat edilmeli.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası