Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUN DÜSÜNME ve SOSYAL BECERISI NASIL GELISTIRILEBILIR?

Düsünme becerilerinin ilk adimlarinin atildigi okul öncesi dönemdeki, anne-çocuk iliskisi ile aile tutumlari büyük önem tasimaktadir. Ihtiyaçlari dogru bir sekilde anlasilmaya baslanan bebek, bu dönemde davranis ve çözüm arasindaki baglantiyi da kurmaya baslar.

Çocuklarinin davranislarini okumakta zorlanan ya da farkli mesajlari veren ebeveynler, çocuklarinin problem çözme becerilerinin gelistirmesine engel olduklarini fark edemeyebilir. Oyun kurma becerisi ile hayal dünyasi genisleyen çocuk, kendi düsünme yapisini da insa etmeye baslar; kendine has fikirler gelistirerek, yaraticiligini kesfeder. Bütün bu oyunlar içerisinde, çocugun kavram gelisimi de hizla ilerler.

Çocuklarin sevdigi aktivitelere ilgi göstermeleri, onlara dikkati sürdürme becerisi ile farkli durumlarda yeni çözüm yöntemleri olusturma deneyimi kazandirir. Bütün bunlar, çocugun; problem çözme, analiz-sentez ve muhakeme becerisinin gelismesine yardimci olur. Çocuk ile kurulan iletisim yöntemlerinin; destekleyici, düsündürücü ve çözüm olusturacak yönde olmasi, çocugun gelisimine yardimci olur.

Okul yillarindaki egitimde ise ögrenci ve ögretmen arasindaki etkilesimin azligi, ögretimin kalitesini olumsuz yönde etkiler. Egitim sürecinde; ögrenmenin gerçek amacinin, ‘düsünmeyi ögrenmek’ oldugu çocuklara aktarilmalidir. Çocuklar ‘ögretimi’ ‘baskalarinin verecegi bir is’ olarak görmeye basladiklari andan itibaren, sadece ögrenme konusunda degil, bireysel sorumluluklari almakta da isteksizlesir. Ödev sorumlulugunun yerine getirilmesinde isteksizlik yasayan çocugun, ögrenmeye karsi da performansi giderek düser.

Düsünme sistemi; ögrenme, ögrenme süreçleri ve davranislar ile sekillenir. Davranislar, ‘ögrenilmis tepkiler’ olmalari nedeni ile ‘sonuç' gibi gözüktügü için çocuklarin, hangi düsünme süreçlerini kullandiklari büyük önem tasimaktadir.

Çocugunuzun sosyal becerilerinin gelismesinde önemli noktalar ve öneriler;

Sosyal gelisim, çocugun diger gelisim basamaklari kadar degerlidir. Bireyin yasaminda giderek önem kazanacak “uyum saglama” becerisi çocukluk çaginda ve sosyal gelisim süreci içerisinde kazanilir. Çocugun sosyal davranislari yogun etkilesim içinde oldugu ailesi ve arkadaslarinin gösterdigi geri bildirimlerle anlasilir.

Akranlari ile kurduklari iliski içerisinde rekabet etmeyi, kaygi yaratan durumlarla basetmeyi ögrenirler. Sosyal becerilerinin gelsebilmesi için bu tür iliskilere ihtiyaçlari vardir. Kendilerinden daha büyük ya da küçük kisileri tercih eden çocuklarin sosyal iliski kurma ve sürdürme ile ilgili sikintilari oldugunu düsünebiliriz. Yasindan daha büyük kisilerle iliski kurmak, ihtiyaçlarinin anlasilmasi ve iliskinin kolaylasmasini saglar. Kendi yasindan küçüklerle iliski kurmayi tercih eden çocuklarin ise oyunlari kontrol etme egiliminin yogun oldugu gözlenmektedir.

Ilk bebeklik döneminde annesinin yardimi ile dis dünyayi tanir. Ihtiyaçlarinin anlasildigini ve karsilandigini fark eden bebekannesi ile güven bagini da olusturmaya baslar.

Bu bag onun bilissel gelisimini oldugu kadarduygusal ve sosyal gelisimini de etkiler.

Bebegimiz ile göz temasi kurma, konusmak, dokunmakzamaninda ve dogru rahatlatabilmek duygusal ve sosyal ilski kurabilme becerilerinin gelismesine yardimci olacaktir.

Sosyal iliski kurabilme becerileri aile içinde bireyleri örnek alarak olusturulur. Ilk çocukluk döneminin en güçlü ögrenme sekli olan taklit etme sosyallesmede daha da önem kazanir. Çocugun isbirligi yapmasi onunla kuracaginiz olumlu ve yakin iliski ile gerçeklesebilir.

Iletisimi baslatma ve sürdürme ile ilgili cesaretlendirmek.

Tesekkür etmek, özür dilemek, lütfen demek gibi uygun davranis örneklerini ögretmek ve örnek olmak, baskalarinin haklarina saygi göstermek.

Olumlu sosyal davranislari övmek ve pekistirmek için destek olmak.

Paylasmak, baskalarinin ihtiyaçlarina ilgi göstermek ve isbirligi yapabilmek.

Olumsuz durumlarda kizginlikla basa çikabilmek, baskalarinin haklarini bilmesi ve korumayi ögrenmesi.

Ögretilmek istenen sosyal becerinin kazandirilmasinda çocugun model alacagi durum ve kisinin, sevilen bir figür olmasina dikkat edilmeli.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası