Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNLÜK UYKU IHTIYACIMIZI GENETIK SIFREMIZ BELIRLIYOR

Uyku en temel ihtiyaçlarimizdan birisidir. Insanlar uzun süre uykusuz birakildiklarinda ki - bu tür deneyler genellikle 3 ila 4 gün sürebiliyor - istem disi olarak kisa süreli olarak uyuyakaliyorlar. Uyku yoksunlugu deneylerinde, 3 günün sonunda gerginlik, sinirlilik, zaman algisinda çarpiklik, hayal görme, kekeleme, konusulanlari anlayamama gibi belirtiler ortaya çikiyor. Bunlari giderek ellerde titreme, vücutta yanma, agrilar ve görme bozukluklari, süphecilik, hatta paranoyak düsünmeler, ayakta rüya görmeler izliyor. Her insan için gerekli olan uyku süresi ve zamanlamasi genetik faktörlerin etkisi ile kisiden kisiye degisiyor. Günlük uyku ihtiyacimizi büyük ölçüde genetik sifremiz belirliyor.

VKV Amerikan Hastanesi Uyku Bozukluklari Klinigi Sefi Dr. Sabri Derman, her insanin kendisi için normal bir uyku süresi oldugunu söylüyor ve ekliyor "günümüzde sadece birkaçi yaygin olarak bilinmesine ragmen sayilari gittikçe artan ve uluslararasi uyku bozukluklari siniflandirmasinda listelenmis toplam 88 hastalik var. Hekimler arasinda bile uykunun önemi yeni yeni anlasiliyor. Insanlar uyku ile sikintilari olsa bile bunun zararlarinin farkinda degiller. Erkekler daha çok esleri tarafindan getiriliyor. Oysa ki pek çok insanin yorgunlugunun, halsizliginin ve mutsuzlugunun temelinde saglikli uyumamasi rol oynuyor."

Kadinlar daha uykusuz

Ilk ve orta ögrenimde çocuklarin uyku sikayetlerine yaklasik %10, 20 yasin üstündekilerde yüzde 19'u oraninda rastlaniyor. Insanlar yaslandikca uykusuzluktan yakinma orani artiyor. Kadinlar daha uykusuz. Orta yaslarda strese bagli olan, daha sonra menopoz ile birlikte uyku sorunu orani yüzde 40'lara ulasiyor. Ayni yas grubu erkeklerde oran yari yariya, yüzde 20. Uykusuzluk çekenlerin yüzde 35'i de uzun süreli ve ciddi boyutlarda olmak üzere uykusuzluk ile iç içe yasiyor. Uykusuzlugun ciddiye alinmadigi Türkiye'de de oranlarin Bati ülkelerindekine yakin olduguna isaret eden arastirmalar var. Bir tahmine göre Türkiye'de 5 milyon kisi ciddi boyutlarda uykusuzluk çekiyor. Çanakkale çevresinde yapilan 5 bin kisilik bir anket, taramaya katilanlarin yüzde 28'inin uykusuzluk sikayetleri oldugunu, yüzde 10'unun da 3 haftadan uzun süre ve haftada 3 gece ya da daha fazla siklikla uykusuzluk çektigini gösteriyor. Türkiye’de uzun süreli uykusuzluk çekenlerin yüzde 10'u uyku ilaçlari ve benzeri antidepresanlardan medet umuyor.

ALKOL YERINE UYKU TESTI YAPILSIN

“Bazi uyku bozukluklari son derece ölümcül ve sosyal hayati ileri derecede felce ugratacak etkiler yaratabilir. Örnegin uyku apnesi sendromu olan hastalarin, trafik kazalarina yol açma riski, uyku apnesi olmayan kisilere kiyasla yedi misli fazladir. Diger hastaliklarda oldugu gibi uyku hastaliklarinda da erken teshis tedavi açisindan son derece önemlidir.”

Dr. Sabri Derman: "Sehirlerarasi yollardaki trafik kazalarinin yüzde 32'sinin nedeni uykusuzluk, yorgunluk, dalginlik, dikkatsizlik. Alkolün sebep oldugu kazalar ise sadece yaklasik yüzde 3. Yollarda alkol kontrolü yapilacagina uyku kontrolü yapsalar daha iyi olacak. ABD'den de bir rakam vereyim: Söförlerin %30’u hayatlari boyunca en az 1 sefer direksiyon basinda uyuduklarini bildirmisler.

Yaklasik 150 milyon ehliyetli sürücü var orada! Uykusuzluk yüzünden her sene ortalama 100.000 kaza, 1500 can kaybi meydana geliyor. Yorgunluga bagli tahmini can, dolayisiyla mal ve is kaybi 300 milyar dolar! Bu yüzden ABD'de özellikle uçak sirketleri, nakliye firmalari ve ordu uyku sagligina özel önem veriyor."

Dr. Sabri Derman uykusu ile ilgili herhangi bir sorunu olan veya sorun olabileceginden süphelenenlerin en kisa zamanda bir uyku bozukluklari uzmanina basvurmalarini öneriyor. Dr. Derman uyku bozukluklarinin teshis ve tedavisinin; uyku bozukluklari uzmani, psikolog, psikiyatrist, kulak-burun-bogaz uzmani, akciger hastaliklari uzmani ve solunum terapisti, kardiyolog, endokrinolog, diyetisyen, nörolog, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmani ile pediatrist’ten olusan, uyku bozukluklari konusunda bilgili ve deneyimli disiplinlerarasi bir ekip tarafindan yürütüldügünü belirtiyor.

“Psikiyatrik sorunlari olan hastalarin yüzde 80'inde uyku bozuklugu var.”

Dr. Derman, uyku bozuklugu ve ruh sagligimiz arasindaki iliskiyi ise söyle anlatiyor: "32 yillik uyku hekimiyim. Uzun süreli uyku bozuklugu olan bir tek mutlu insan görmedim. Bu insanlarda çogu zaman gizli depresyon, endise, tatminsizlik, çabuk parlama sonra hemen pisman olma, hayattan zevk almama, unutkanlik, konsantrasyon bozuklugu, vesvese, sevgi azligi hali vardir ki, bunlar uzun süreli uyku bozuklugunun yan etkileridir. Uykusuzluk yargi kabiliyetimizi – özellikle karmasik problemlerin çözülmesini -, dogru mantik yürütmeyi etkiler, bellegi zayiflatir, ruh halimizi degistirir, kisacasi hiç tahmin edilmeyecek alanlar tesir ederek tüm sagligimizi etkiler ve kendimizi iyi hissetmemizi önler. Uyku bozukluklari sadece sikinti verici ve sinir bozucu olmayabilirler. Yüksek kan basinci, kalp rahatsizliklari, fiziksel performans yetersizlikleri gibi ciddi sonuçlari olabilir. Kronik uykusuzluk çekenlerde baska sikintilar da ortaya çikar, mide bagirsak sikayetleri, kronik bas ve kas agrilari, cinsel fonksiyon bozukluklari ve astim gibi. Ancak tüm bu sorunlar tedavi edilebilir. Vardiyali çalisma da birçok uyku problemini ve buna bagli komplikasyonlari beraberinde getiriyor. Kronik psikiyatrik sorunlari olan hastalarin yaklasik yüzde 80'inde bir derecede uyku bozuklugu var."

Uyku bozuklugunun çesitleri

Uyku bozuklugu deyince ne anlamak lazim? Genellikle bir kaç haftadan uzun süren uyku sorunlarinin nedeninin arastirilmasi gerekir. Kimi insan 4 saat uykudan sonra sabah dingin bir sekilde kalkarken kimisi ise 12 saat uyumadan kendisini iyi hissetmiyor. Bu nedenle en önemli konu, her kisinin gerekli uyku süre ve zamanlamasinin belirlenmesi.

Uyku hastaliklari pratik olaraki üç temel grupta toplanabilir:

*Uyumakta zorluk çekenler (insomnia)

*Çok uyuyanlar (hipersomnia)

*Uykuda çesitli fizyolojik, davranissal bozukluk yasayanlar (parasomnia)

Uyku Bozukluklari

Dissomnia

Dissomnialar uykunun baslatilmasi veya sürdürülmesindeki sorunlarla (insomnia) ve çok fazla ya da yanlis yer ve zamanda uyumayla (hipersomnia) iliskili birincil uyku bozukluklaridir. Bu tip hastalar çogu kez fazla uykuya ihtiyaç duyar, uyanirken zorlanir ve gün içinde uyuklarlar.

Parasomnia

Uyku sirasinda meydana gelen istenmeyen fiziksel olaylar olarak tarif edilebilir. Örnegin uyanikken gayet normal olan konusma, hareket etme, yeme, içme gibi davranislarin uyku esnasinda ortaya çikmasi gibi.

Uyku Apnesi

Uyku esnasinda nefesin birçok sefer durmasi olarak tarif edilebilir. Genellikle horlayan, orta yasli ve kilolu kimselerde çok sik rastlanan bir hastaliktir. Bu duruma oksijen kaybi, gün içinde asiri uykululuk ve yorgunluk, dikkat ve konsantrasyon güçlügü, sinirlilik, yüksek tansiyon eslik eder.

Narkolepsi

Narkolepsi hastaligi, ani ve kontrol edilemeyen uyku ataklaridir. Narkolepsi hastalari herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde, örnegin otomobil sürerken, yemek yerken veya yolda yürürken istemsiz bir sekilde uykuya dalarlar. Genellikle kas kuvvetinde azalma, dizlerin baginin çözülür gibi olmasi ve rüyamsi görüntüler uyku atagindan hemen önce ortaya çikar.

UYKUNUZU DEGERLENDIRIN:

Ne kadar uyursaniz uyuyun sabah yorgun ve halsiz mi uyaniyorsunuz?

Gün içerisinde uyanik kalmakta güçlük çekiyor musunuz?

Bazen siddetli sekilde horladiginizi ve uyurken nefes almakta güçlük çektiginizi söyleyen oldu mu?

Yataga gittiginizde uykuya dalmakta güçlük çeker misiniz veya sabah çok erken bir saatte uyanip tekrar uyumakta zorlanir misiniz?

Sebepsiz bir isteksizlik, keyifsizlik hissi duyuyor musunuz?

Gün içinde, özellikle hareketsiz oldugunuz zamanlarda karsi konmasi zor bir uyku hissi bastirir mi?

Gece oldugunda bacaklarinizda özellikle hareketsiz durduklari zaman artan nahos hisler, gerilme, çekilme, karincalanma, kasilma gibi durumlar olur mu?

Uyunuzda konusur, bagirir, çiglik atar, bilinçsizce hareket eder misiniz?

Daha iyi ve verimli bir uyku uyumak için yapmaniz gereken seyleri ögrenmek ister misiniz?

Eger bu sorulardan herhangi birini ‘evet’ seklinde yanitladiysaniz uyku sagliginizi degerlendirmek açisindan bu konuda deneyimli bir hekime basvurmanizi öneririz.

VKV Amerikan Hastanesi
Uyku Bozukluklari Klinigi Sefi
Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası