Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZ TEMBELLIGINE DIKKAT!

Çocuklarimizin gelecegini yakindan etkileyen göz tembelligi ile ilgili merak edilen her seyi Dünyagöz Hastaneleri çocuk göz sagligi doktorlarindan Doç.Dr. Sühan Tomaç’a sorduk.

*Göz tembelligi nedir?

Göz tembelligi tipta ambiyopi olarak adlandirilir. Her iki gözde veya gözlerden birinde görme keskinliginde %20 ve daha fazla azalma olmasidir. Dogustan olan göz kusurlari, tam tedavi edilmemisse göz tembelligi ortaya çikmaktadir. Örnek olarak, iki gözün farkli numaralarda olmasi durumunda beynimiz tarafindan, daha iyi gören numarasi düsük olan gözümüz sagladigi görüntü daha net oldugu için tercih ediliyor. Kötü, bulanik görüntü bir tarafa itiliyor. Ve böylece o göz daha az kullaniliyor ve gözde tembellik ortaya çikiyor. Biz o göze tembel göz diyoruz.

*Nedenleri nelerdir?

Dogustan olmasi büyük bir olasiliktir. Fakat travmaya yani kazalara bagli olarak da sonradan gelisebilir. Gözlerin normal kullanilmasini ve gelisimini engelleyecek durumlarda ortaya çikmaktadir. Genetik kökenli de olabilmekte, ailesinde göz tembelligi, sasilik görülen çocuklarin erken yasta göz muayenesinden geçirilmesinde fayda vardir.

Göz tembelliginin en sik görülen nedeni sasiliktir. Kayan gözden gelen görüntü çift görmenin önlenmesi amaciyla yok sayilir ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Bu da kayan gözün görmesinde azalmaya neden olur.

Refraktif farkliliklar yani bir gözün digerine göre daha miyopik, hipermetropik ya da astigmatik olmasi da göz tembelligine neden olabilmektedir. Ayrica katarakt ve göze düsen görüntünün net olarak odaklanmasina engel olacak her türlü durum gözde tembellik olusturabilir.

Göz kapagi düsüklügünden kaynakli olarak, göz yaralanmalari sonucunda gözün uzun süre kapali kalmasi durumunda da gözde görme azligi, yani göz tembelligi gelisebilmektedir. Yine dogumsal katarakt veya ag tabakadaki bazi hastaliklar da göz tembelligine neden olabilmektedir.

*Çocuklarda ortaya çikma orani nedir?

Göz tembelligi, genellikle dogustan veya eken çocukluk döneminde gelisir. Buna bagli olarak da en çok çocuklarda görülür. Görülme sikligi ortalama %2-3’tir. Erken yasta tedavi gerektirmektedir. Belli bir yasin üzerinde tembelligi tedavi etmek maalesef mümkün degildir.

*Göz tembelligi tanisi nasil konulur?

Küçük bir çocuk gözlerinde olusan tembelligi fark edemez. Bir gözü fonksiyonlarini tam olarak devam ettirdigi için normal yasantisina devam eder. Eger gözde sasilik gibi gözle görülür bir durum da meydana getirmiyorsa aile de farkinda olamaz. Normalde, üç boyutlu, yani derinlikli bir görmeye sahibiz. Göz tembelligi olan çocugun derinlik hissinde bir azalma meydana gelir ve ince detaylarda, islerde zorlanir. Bu durumu bazen dikkatli bir ebeveyn fark etse de genellikle gözden kaçar. Göz tembelligi tanisi için göz doktorunun muayenesi sarttir.

*Nasil tedavi edilir?

Göz tembelliginin tedavisinde dünyada kullanilan en yaygin tedavi olarak kapatma tedavisi uygulanir. Kapatma tedavisi oldukça pratik ve etkili bir tedavi biçimidir. Çocugumuzun tembel olan gözü açikta kalir ve görmesi iyi olan göz kapatilir. Bu tedavi çocugun yasina, görme keskinligindeki azalmaya ve tedavinin baslama yasina göre degisir. Kapama tedavisi sirasinda, belli bir süre de olsa çocugun resim çizme, boyama, kesme gibi yakin çalisma yapmasi istenir. Göz merkezlerinde ise göz tembelliginin tedavisi için uygulanan bazi yöntemler vardir.

*Ne kadar sürede tedavi edilir?

Tedaviye iki göz arasindaki görme farkliligi azalincaya kadar devam edilir, daha sonra idame tedavi olan kisa süreli tedaviye yaklasik 8 yasa kadar devam edilir . Göz tembelliginin tedavisi uzun süre devam eden ve sabir gerektiren bir tedavidir.

*Tedavi için uygun yas araligi nedir?

6 yasa kadar tespit edilip tedavi baslandiginda genellikle görme keskinliginde tama yakin sonuçlar elde etmek mümkündür, ancak daha geç tani konup tedavi edildiginde tedaviye yanit daha yavas ve görme keskinligindeki artis daha az olmaktadir. Her ne kadar düzeltilmesi zor ve basarisi az olsa da, günümüzde geç tespit edilen hastalara da 10-15 yaslarina kadar ayni tedavi daha yogun olarak uygulanmaktadir.

*Tedavi süreci geç basladiginda ya da tedavi edilmediginde göz tembelligi ne tür sonuçlar dogurur?

Tedavi edilmedigi takdirde göz tembelligi kalici olur. Görme keskinliginde kendiliginden düzelme olmayacagi gibi kötülesme de olmaz.

*Göz tembelligine karsi çocuklari korumak mümkün mü?

Göz tembelligi yaratan nedenlerden korumak mümkün olmasa da bu nedenlerin tedavi edilip giderilerek göz tembelliginin olusmamasi veya olusmussa giderilmesi mümkündür. Göz tembelliginin bazen gözden kaçmasi imkansiz gibidir, göz bebeginde beyazlasmayla kendini gösteren katarakt, gözlerde kayma gibi bir belirti olmadan da mevcuttur ve diger göz iyi gördügü için de aile farkina varmayarak kolaylikla atlanabilir. Bu nedenle çocuklarini 1 yasinda ve en geç 3-4 yasa kadar göz doktoruna göstermeleri gerekir.

*Göz tembelligine karsi evde anne ve babalarin uygulamasi gereken seyler nelerdir?

Anne ve baba, eger ailede göz tembelligi veya sasilik gibi bir göz problemi varsa çocuklarinda görülme riski daha fazla olabileceginden çocuklarini geciktirmeden göz muayenesinden geçirmeleri gerekir. Eger göz tembelligi teshis edilip tedavi verilmisse, bu tedaviyi aynen uygulamalari, çocuklarinin gelecekteki görme düzeyleri açisindan oldukça belirleyici olacagini unutmamalari ve çocugu da tedaviye tesvik edecek sekilde davranis yöntemleri gelistirmeleri uygun olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası