Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAVUZ SUYU VAJINAL MANTAR ENFEKSIYONUNA YOL AÇIYOR

Özellikle yaz aylarinda hava sicakliginin yükselmesiyle birlikte, genital bölgenin nemli kalmasina bagli olarak vajinal mantar enfeksiyonlarinda artis görülmektedir.

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir, kadinlarda özellikle yaz aylarinda havuz suyuna ve hava sicakliginin yükselmesine bagli olarak ortaya çikan “Vajinal mantar enfeksiyonlari” hakkinda bilgi verdi.

Pekçok kadin, hayati boyuna en az bir kez vajinal enfeksiyon ile karsilasiyor

Kadinlarda oldukça sik rastlanilan vajinal akinti, kasinti ve yanma gibi sikayetler, genellikle genital bölgede meydana gelen bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarindan kaynaklanmaktadir. Bu tür enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmalarin bir kismi cinsel yolla kisiden kisiye bulasirken; bir kismi da vajinanin normal florasinda meydana gelen degisikliklere bagli olarak enfeksiyon meydana getirir. Birçok kadin, hayati boyunca en az bir kere bu sorunla karsilasmakta ve tedavi edilmedigi takdirde vajinal enfeksiyonlar kisiye çok rahatsizlik verecek sekilde tekrarlayan bir hal alabilmektedir.

Yaz aylarinda genital bölgenin nemli kalmasi mantar enfeksiyonu riskini artiriyor

Özellikle yaz aylarinda hava sicakliginin yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasina bagli olarak vajinal mantar enfeksiyonlarinda artis görülmektedir. Çogu kez vajinada normal olarak bulunan mantarlarin, vajen florasinda meydana gelen degisiklikler sonucu aktif hale gelmesi ile kiside enfeksiyon gelisebilir. Antibiyotik kullanimi, gebelik, seker hastaligi ve bagisiklik sisteminin baskilanmasina neden olan bir takim hastaliklarda, vajinal mantar görülme riski artmaktadir. Özellikle yaz aylarinda ise genital bölgenin nemli kalmasina sebep olan sentetik çamasirlar, dar pantolonlar da mantar enfeksiyonu riskini artirmaktadir. Bunlarin disinda yine yaz aylarinda ve özellikle havuz sonrasi bu sikayetlerin arttigi görülmektedir. Burada sebep sanilanin aksine havuzdan mantar bulasmasi degil; havuz suyundaki klorün vagen florasindaki yararli bakterileri öldürmesi sonucu var olan mantar sporlarinin aktif hale gelmesidir.

En sik görülen belirtileri kasinti ve yanma

Vajinal mantar enfeksiyonunun en sik görülen belirtisi, kasinti ve vajinada yanma hissidir. Bu durumda dis genital organlarda kizariklik ve ödem meydana gelir. Mantar hastaliklarinda olusan kasinti genellikle çok siddetlidir ve çogu kez hastayi doktora getiren en önemli nedendir. Bazen kasimaya bagli olarak o bölgenin derisinde siyriklar ve küçük kanamalar dahi olusabilir. Genellikle hastalarda beyaz renkli, kokusuz, süt kesigi kivaminda dedigimiz akinti da görülebilir. Bu belirtilere ek olarak siddetli mantar enfeksiyonlarinda idrar yaparken yanma, idrarin degdigi bölgelerde sizlama ve cinsel iliski esnasinda agri olusabilir.

Islak mayo ile durmayin, havuz sonrasi mutlaka dus alin

Kadinlarda oldukça sik olarak rastlanan bu tür enfeksiyonlar; vajinal fitiller, kremler ve gerektigi durumda agizdan alinan ilaçlarla tedavi edilebilmekte, semptomlar ise 1-2 gün içinde gerileyebilmektedir. Hastaya oldukça sikintili günler yasatabilen bu enfeksiyondan korunmak için basit birkaç önlem oldukça yararli olabilir. Öncellikle genital bölgenin islak ve nemli kalmasini önlemek için sentetik çamasirlar ve dar kiyafetler giymekten kaçinilmali, pamuklu ve rahat iç çamasirlar tercih edilmelidir. Ayrica genital bölgenin temizligi için normal sabun, parfümlü kozmetik ürünleri gibi tahrise yola açabilecek temizlik ürünlerini degil; bu bölge için özel üretilmis sabunlar kullanilmalidir. Bunlarin disinda yaz aylarinda havuz sonrasi genital bölgenin kuru kalmasi için hanimlara islak mayo veya bikini ile kalmamalarini, klorlu sudan arinmak için havuz sonrasi dus almalari gerekmektedir. Kadinlar, kendilerinde herhangi bir zamanda gelisen akinti, kasinti yanma gibi sikayetleri ciddiye almalidir. Herhangi bir sorunda bir kadin hastaliklari ve dogum uzmanina basvurmalidirlar
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası