Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BU YAZ YEP YENI BIR IMAJINIZ OLSUN… BEMBEYAZ DISLERRR

Hiç süphe yok ki yazin yanik tenimize en çok yakisacak sey bembeyaz dislerdir. Sahilde yürürken eski bir arkadasimizla karsilasabiliriz ya da hoslandigimiz biriyle göz göze gelebiliriz. O anda yapilacak sey içten bir gülümsemeyle karsilik vermektir. Tabi dislerinizden çekinmiyorsaniz… Bizler çogu zaman gülmekten kaçiniriz ama bunun sebebi mutsuzlugumuz degil dislerimizdir. Dislerimiz sadece agiz sagligimiz için degil ayni zamanda fiziksel görüntümüz için de son derece önemlidir. Bembeyaz etkileyici dislere sahip olmak herkesin hayalidir ancak dislerdeki lekeler ve sarimsi renk özgürce gülmemizi engelleyerek öz güvenimizi kaybetmemize neden olur. Oysa artik bu durumdan kurtulmak ve özgürce gülümseyip sohbet etmek hiç de zor degil. Yepyeni bir imaja sahip olmak için kullanilan yöntemleri Plusdent Dis Klinigi'nden Dis Hekimi Mehmet Kazandi' dan ögrendik.

Dis Hekimi Mehmet Kazandi dislerdeki renklesmelerin birden çok sebebi oldugunu belirtti. Bunlar; yaslilik, disleri boyayan kahve, çay, kola, sigara, pipo vb. maddelerin sik tüketimi, travmalar, renklesmis eski dolgulardir. Yiyecek ve içeceklerdeki boyar maddeleri direk olarak dis yüzeyine tutunabilir. Hamilelik, ortodonti, dis eti çekilmesi gibi nedenlerle olusan dis renklesmeleri dis beyazlatma islemi ile giderilebilir. Ayrica çocukluk ya da hamilelikte annenin kullandigi antibiyotik (tetrasiklin) veya asiri florid tüketimi de dislerde renklesmelere yol açabilir. Dislerimizin renk degistirmesini engellemek için tükettigimiz maddelere dikkat etmeliyiz. Ayrica hem agiz sagligimiz hem de dislerimizin sagligi ve renk degistirmemeleri için sigaradan ve kafein içeren içeceklerden olabildigince uzak durmamiz gerektiginin üzerinde duran Dis Hekimi Mehmet Kazandi bize çesitli beyazlatma tekniklerinden bahsetti; Evde Dis Beyazlatma (Home Bleaching) ve Klinikte Dis Beyazlatma (Office Bleaching).

Evde Dis Beyazlatma: Genelde ofis tipi dis beyazlatma isleminde kullanilan solüsyonlarin daha düsük derisimli olanlarinin evde kullanilmasi ile yapilan beyazlatma islemidir. Hastanin agzindan alinan kayitlara göre özel olarak hazirlanmis dis kiliflarinin içine bu jellerin konularak disler üzerine uygulanmasi ve agiz ortaminda jelin konsantrasyonuna göre 2 - 3 saat kadar tutularak uygulanir. Bu islemle elde edilen beyazlik ofis tipine nazaran daha uzun sürede elde edilir. Tercih olarak uygulama zamani, kiliflarla konusma güçlestigi ve yemek yerken problem yasanacagi için aksam saatleridir. Ev tipi beyazlatma islemi dis rengi çok koyu olan ya da dirençli vakalarda ofis beyazlatma islemi ile beraber kombine uygulanabilir. Bu islemi uygulamadan önce beyazlatma sonuçlarini etkileyecek çürük veya diger dis diseti problemleri için beyazlatma islemi öncesi dis doktorunuzu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Klinikte Dis Beyazlatma: Mutlaka dis hekimi kontrolü altinda klinik kosullarinda yapilmasi gereken bir islemdir. Ilk önce dis hekiminin gerekliyse disleri plaktan arindirmak için yapacagi dis tasi temizligi ve parlatma ile disler hazir hale getirilir. Beyazlatma jelinin dise uygulandiktan sonra bu jelin halojen/led isik kaynaklari ya da lazerle aktive edilmesi sonucu disin içindeki renkli sivinin disten uzaklastirilmasiyla elde edilir. Lazer veya diger isik kaynaklari disi beyazlatmaz, sadece beyazlatma jelinin aktive olmasini saglayarak gerekli kimyasal reaksiyonu baslatir (lazer disin içine islemez.).Bu islemde kullanilan etkin madde hidrojen peroksit ya da türevi olan karbamit peroksittir. Ofis tipi dis beyazlatma isleminde 1 seans ya da 2 seansta istenilen beyazlik genelde saglanir.

Elde edilen beyazligin 1 senelik periyotlarla kontrolü yapildigi takdirde 1,5-2 sene kadar korunabilecegini belirten Dis Hekimi Mehmet Kazandi bu sürecin sigara, kahve ve renklendirici gidalari çok kullananlarda kisalabilecegini ancak 6 ayda bir yapilacak kontrollerle ve beyazlatma isleminin bir seans tekrarlanmasiyla beyazligin daha uzun korunmasi saglanabilecegini de ekliyor. Ancak bazi durumlarda tedavi daha uzun süreli yapilmali ya da ev tipi beyazlatmayla desteklenmesi gerektigini söyleyen Plusdent' ten Dis Hekimi Mehmet Kazandi kalici ve geri dönmeyen bir beyazlatma istenmesi durumunda ise 'lamina' adi verilen, ince bir porselen uygulanabilecegini belirtiyor. Bu tip bir tedavide disin sadece ön yüzeyinin asindirildigini ve ölçü alinarak hastaya uygun dis rengi, sekli ve formuna göre istenilen renkte laminalar hazirlanip yapistirildigini açikliyor.

Kisacasi her iki yöntemde etkin olmasina ragmen tercih, renklesmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandirilmak istendigine ve hekimin görüsüne baglidir. Dislerin beyazlasmalari öncelikle baslangiç renkleri ile de ilgilidir. Sari tonu disler kolaylikla 3-4 ton beyazlayabilirken, yesil-gri tonundaki dislerin beyazlamasi daha zor olmaktadir. Kisacasi beyazlama miktari kisiden kisiye degismekle birlikte hekiminiz ilk seansta dislerinizin ne kadar beyazlayabilecegi hakkinda yaklasik bir bilgi verebilecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası