Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVALARDA RAHAT BIR UYKU UYUMANIN IPUÇLARI

“Yaz aylarinda, özellikle sicak ve rutubetli günlerde uyku uyumak neredeyse imkansizdir. Ancak yine de daha rahat bir uyku için alabileceginiz bazi önlemler var. Klima da bunlardan biri. Hatta genel kaninin aksine, dikkatli kullanilan klimalar hastaliklara yol açmiyor ve konfor düzeyini önemli ölçüde artiriyor.”

Yaz uykusu deyince akliniza estivasyon gelmesin. Kis uykusunun tersine, bazi hayvanlarin yazin asiri sicak ve çok kurak geçtigi yerlerde vücut islevlerini en az düzeye indirerek haftalarca, hatta aylarca “uyumalarina” verilen bilimsel isimdir bu. Bazilari salgiladiklari bir koza içinde su kaybini önleyerek, bazilari metabolizmalarini çok düsük seviyelere indirerek doga kosullariyla basa çokmaya çalisirlar. Oysa biz burada yaz sicaklarinda da saglikli, dinlendirici ve hem vücudumuza hem ruhumuza ferahlik verecek uyku startejilerinden söz etmek istiyoruz.

Insan vücut isisi dogal olarak gün içinde küçük de olsa, düzenli bir dalgalanma gösterir. Aksama dogru biraz artar, uykuda azalir, sabaha karsi tekrar artmaya baslar. Üstümüz açik olarak isisi klima ile sabitlenmis bir odada aksam rahatca uyuduktan sonra sabaha karsi üsüyerek uyanmamizin nedeni, aslinda odanin degil içimizin sogumus olmasindan kaynaklanir. Pek çok memeli hayvan gibi biz de vücut isimizi oldukça dar bir aralikta, 0.5-1.5 derecelik bir pay içinde tutmak zorundayiz. Vücut isimiz 40 derecenin üstüne çikmissa çok hastayiz demektir, 35’e inmisse donmak üzereyiz sayilir.

Yaz aylarinda, özellikle sicak ve rutubetli günlerde rahat uyumak için alabilecegimiz bazi önlemler var:

*Herseyden önce mümkün oldugunca havadar yerde uyumamiz gereklidir.

*Sicaga hassas kimselerin yatak odalarinda klima kullanmayi degerlendirmeleri yerinde olur. Genel kaninin aksine, dikkatli kullanilan klimalar hastaliklara yol açmaz ama konfor düzeyini önemli ölçüde artirabilir.

*Özellikle yaslilarin, kalp, tansiyon, ciger hastaliklari olanlarin, kilolu kisilerin vücutlarini tam destekleyen, vücudun agirlik noktalarina özel destek saglayan rahat siltelerde yatmak uyku kaltesini artiracaktir.

*Insanlarin en az giysileri, ayakkabilari kadar kullandiklari yastiklari da dikkatle seçmeleri gerekir: Boyunlarimizin dogal egriligini destekleyen ama çenemizin öne dogru bükülmesine neden olmayan yastiklarda yatmak yerinde olur.

*Çarsaf, yastik kilifi ve pikelerin pamuklu olmasi sarttir. Özellikle yastiklarin dolgu maddelerinin hava akimina izin veren dogal veya bu is için özel üretilmis sentetik maddelerden olmasina dikkat edilmelidir.

*Yaz aylarinda gece yenen yemeklere dikkat etmekte yarar var. Herseyden önce son ögün ile yatma saati arasina en az 3 saat koymak, midenin bosalmasina ve yatinca nefes almak ve kalp üstünde basinç olmasini azaltmak açisindan gereklidir.

*Aksam yemeklerinde yagli, kizartmali, baharatli/acili/eksili yemeklerden özellikle kaçinmak lazim. Her zaman oldugu gibi alkol, kahve basta olmak üzere bütün kafeinli içecekler (kolalar ve enerji içecekleri dahil) uykuya dalmayi güçlestirecek veya kalitesini bozacaktir. Az miktarda alkol insani gevseterek uyumasini kolaylastirabilirse de fazlasi mutlaka uyku kalitesini bozar, sabah “aksamdan kalma” duygusu da yeni güne geç ve güç baslamaya neden olur. Ayrica, daha sik tuvalete kalkmak ihtiyaci ilave bir faktör olarak uykuyu böler.

UYKU TESTI

Asagidaki birkaç kisa ama kritik sorudan herhangi birine ‘’evet’’ yaniti verenlerin bir uyku bozukluklari uzmanindan yardim almasi gerekir:

Geceleri uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte zorluk çekiyor musunuz?

Kac saat uyursaniz uyuyun, sabah uyandiginizda kendinizi hala yorgun hisseder misiniz?

Sosyal açidan uygun ve istediginiz saatlerde uyuyup uyanabiliyor musunuz? Devamli ise veya okula geç kalma probleminiz var mi?

Sik sik kabuslarla veya korkuyla çiglik atarak uyandiginiz olur mu?

Çevrenizdeki insanlar tarafindan horladiginiz veya uykuda nefes almakta güçlük çektiginize iliskin gözlemler var mi?

Gün içinde ani ve engellenemez uyku bastirmasi olur mu? Direksiyon basinda hic uykuya daldiniz mi?

Gece yatmadan önce bacaklarinizda rahatsizlik, huzursuzluk, agri, karincalanma vs gibi nahos hisler olusur mu? Bacaklarinizi istem disi hareket ettirdiginiz olur mu?

VKV Amerikan Hastanesi
Uyku Klinigi
Bölüm Sefi Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası