Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SPOR YAPAYIM DERKEN SAKAT KALMAYIN!

Son günlerde halka açik alanlarda artan spor aletleri egzersiz yapmak isteyenler için büyük firsat. Bu spor alanlari sayesinde artik isteyen herkes ücretsiz olarak egzersiz yapabiliyor. Ancak uzmanlar bu aletleri kullanirken dikkatli olmalari konusunda halki uyariyor.

Spor, hayatin her döneminde gerekli. Ancak uzman kontrolü olmadan, dikkatsizce yapilacak spor sakatliklara yol açabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof. Dr. Semih Aki, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlatti.

Hangi yasta hangi spor yapilmali?

Spor her yasta yapilmasi gereken aktivite. Burada en onemli nokta kisinin yasina, cinsiyetine, saglik durumuna ve spordan beklentilerine uygun bir sportif aktivite veya egzersiz programini seçebilmesidir. Çocukluk çaginda; çocuklarin basketbol, voleybol gibi daha çok takim sporlarina yönlendirilmesi, beraber çalisma aliskanligini ve paylasma aliskanligini gelistirmesi açisindan son derece önemlidir. Gençlik çaginda ise performansin gelismesine destek olabilmesi için yüzme, tenis gibi yarismayi gerektiren sporlar tercih edilmelidir. Ileri yaslarda sakatliklara neden olmamasi için çarpismali sporlardan mümkün oldugu kaçinmak yerinde olur.

Spor, mutlaka uzman kontrolünde mi yapilmali?

Spor ve egzersiz programi mutlaka bu konuyla ilgili doktorun önerdigi yogunluk süre ve siklikta yapilmalidir. Spor iki tarafi keskin bir biçak olup, uygun yapilmadigi takdirde vücuda zarar vermesi kaçinilmazdir.

Son dönemde park alanlarinda sikça gördügümüz spor aletleri insanlarin daha çok spor yapmasi için önemli bir firsat. Bu aletlerin kullairken nelere dikkat etmek gerekir?

Daha önce de bahsettigimiz gibi uygun yogunluk süre ve siklikta yapilmayan sportif aktivite ve egzersiz programlari cerrahi girisimlere neden olabilecek kolaylikla sakatliklara neden olmaktadir. Egzersiz oncesi uygun isinma, sonrasi soguma dönemlerine mutlaka riayet edilmelidir. Bu spor aletlerinin bu öneriler dogrultusunda kullanilmasi gerekmektedir. Bu aletlerin vücutta hangi bölgeleri ve hangi kas gruplarini çalistirdigini bilmek ve ona göre kullanmak gerekmekmektedir. Kas gruplarina yönelik egzersiz programlari ile solunum ve dolasim sistemine yönelik egzersiz programlari ve sportif faaliyetler birbirinden oldukça farkli yöntem ve aktiviteleri gerektirmektedir.

Bu aletlerde ne siklikla spor yapmak dogru olur?

Kullanim sikliginin kesin bir programi olamamasina ragmen haftada 3-4 gün veya gün asiri 30-40 dakikalik egzersiz ve spor aktivitesi ideal olarak kabul edilmektedir.

Hangi durumlarda doktora basvurmak gerekir?

Çalisan vücut yapilarinda ve bölgelerinde agri olmasi dogaldir. Ancak bu agrilarin 24 saat veya daha fazla surmesi agriya eslik eden ekimoz, sislik, uyusma ve lokal hassasiyetin olmasi doktora basvurmayi gerektiren belirtiler arasindadir.

Yaz mevsiminde hangi sporlarin yapmasini önerirsiniz?

Yaz mevsiminde yapilabilecek en güzel spor, yüzme veya su ile ilgili aktivitelerdir. Yazin, yapilacak spor saatlerinin havanin isisina göre ayarlanmasina dikkat edilmelidir.

Bilgi ve randevu için: 44 44 276 www.anadolusaglik.org
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası