Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SPOR YAPAYIM DERKEN SAKAT KALMAYIN!

Son günlerde halka açik alanlarda artan spor aletleri egzersiz yapmak isteyenler için büyük firsat. Bu spor alanlari sayesinde artik isteyen herkes ücretsiz olarak egzersiz yapabiliyor. Ancak uzmanlar bu aletleri kullanirken dikkatli olmalari konusunda halki uyariyor.

Spor, hayatin her döneminde gerekli. Ancak uzman kontrolü olmadan, dikkatsizce yapilacak spor sakatliklara yol açabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof. Dr. Semih Aki, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlatti.

Hangi yasta hangi spor yapilmali?

Spor her yasta yapilmasi gereken aktivite. Burada en onemli nokta kisinin yasina, cinsiyetine, saglik durumuna ve spordan beklentilerine uygun bir sportif aktivite veya egzersiz programini seçebilmesidir. Çocukluk çaginda; çocuklarin basketbol, voleybol gibi daha çok takim sporlarina yönlendirilmesi, beraber çalisma aliskanligini ve paylasma aliskanligini gelistirmesi açisindan son derece önemlidir. Gençlik çaginda ise performansin gelismesine destek olabilmesi için yüzme, tenis gibi yarismayi gerektiren sporlar tercih edilmelidir. Ileri yaslarda sakatliklara neden olmamasi için çarpismali sporlardan mümkün oldugu kaçinmak yerinde olur.

Spor, mutlaka uzman kontrolünde mi yapilmali?

Spor ve egzersiz programi mutlaka bu konuyla ilgili doktorun önerdigi yogunluk süre ve siklikta yapilmalidir. Spor iki tarafi keskin bir biçak olup, uygun yapilmadigi takdirde vücuda zarar vermesi kaçinilmazdir.

Son dönemde park alanlarinda sikça gördügümüz spor aletleri insanlarin daha çok spor yapmasi için önemli bir firsat. Bu aletlerin kullairken nelere dikkat etmek gerekir?

Daha önce de bahsettigimiz gibi uygun yogunluk süre ve siklikta yapilmayan sportif aktivite ve egzersiz programlari cerrahi girisimlere neden olabilecek kolaylikla sakatliklara neden olmaktadir. Egzersiz oncesi uygun isinma, sonrasi soguma dönemlerine mutlaka riayet edilmelidir. Bu spor aletlerinin bu öneriler dogrultusunda kullanilmasi gerekmektedir. Bu aletlerin vücutta hangi bölgeleri ve hangi kas gruplarini çalistirdigini bilmek ve ona göre kullanmak gerekmekmektedir. Kas gruplarina yönelik egzersiz programlari ile solunum ve dolasim sistemine yönelik egzersiz programlari ve sportif faaliyetler birbirinden oldukça farkli yöntem ve aktiviteleri gerektirmektedir.

Bu aletlerde ne siklikla spor yapmak dogru olur?

Kullanim sikliginin kesin bir programi olamamasina ragmen haftada 3-4 gün veya gün asiri 30-40 dakikalik egzersiz ve spor aktivitesi ideal olarak kabul edilmektedir.

Hangi durumlarda doktora basvurmak gerekir?

Çalisan vücut yapilarinda ve bölgelerinde agri olmasi dogaldir. Ancak bu agrilarin 24 saat veya daha fazla surmesi agriya eslik eden ekimoz, sislik, uyusma ve lokal hassasiyetin olmasi doktora basvurmayi gerektiren belirtiler arasindadir.

Yaz mevsiminde hangi sporlarin yapmasini önerirsiniz?

Yaz mevsiminde yapilabilecek en güzel spor, yüzme veya su ile ilgili aktivitelerdir. Yazin, yapilacak spor saatlerinin havanin isisina göre ayarlanmasina dikkat edilmelidir.

Bilgi ve randevu için: 44 44 276 www.anadolusaglik.org
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası