Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


1 YASINA KADAR BEBEGINIZI BU GIDALARDAN UZAK TUTUN

Atasehir Memorial Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, “Bebeklere 1 yasina kadar yedirilmemesi gereken gidalar ve bebeklerin saglikli beslenmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Bebeklerde ve çocuklarda beslenmenin temel amaci, uygun büyüme ve gelismenin saglanmasi ve besin eksikligi durumunun engellenmesidir. Büyümenin ve beyin gelisiminin en hizli oldugu 0-2 yas arasi dönem, beslenmenin en önemli oldugu zamanlardir.

0-2 yas arasinda dengeli bir beslenme ile birçok akut ve kronik hastaliklar önlenebilir ya da hafif geçirilir.

Dünya Saglik Örgütü’nün verilerine göre, bebeklerin 1 yasina kadar yememesi gereken bazi gidalar söyle siralanmaktadir:

* Bal, birçok çiçek tozundan olustugu için yüksek dozlu bir alerjendir. Içindeki alerjik maddeler yetiskinler için önemli degilken, bebeklerde tehlikeli sonuçlar dogurabilir.

* Yumurtanin beyaz kismi, protein yapisi nedeniyle yüksek alerjik özellige sahiptir. Alerjisi olmayan bebeklere 9 ayliktan sonra çok az miktarlarda baslanarak denenebilir.

* Inek sütü de alerji riski tasir. 1 yasina kadar direkt içirilmemelidir ama evde yogurt mayalarken rahatlikla kullanilabilir. Yogurt haline geldikten sonra inek sütünün protein yapisi degistigi için zararli etkileri ortadan kalkar. Yogurt çok faydali bir protein kaynagidir, 6. aydan sonra bebeklere her gün yedirilmelidir.

Inek sütü ayrica bebeklerde demir eksikligine ve kabizliga neden olabilir. 1 yasindan sonra inek sütü verilebilir, bu dönemde günlük en fazla 500ml (2 su bardagi) tüketilebilir.

Karaciger haricinde tüm sakatatlar, özellikle beyin virüs tasima ihtimali nedeniyle bebeklere hiçbir zaman verilmemelidir.

Kafein içeren kahve, kakao, çikolata gibi besinler. Kafein bebegi sinirli yapabildigi gibi kalsiyum ve diger besleyici maddelerin emilimini de engeller.

Çay hiç besleyici degeri olmadigi gibi çocuklarda kansizlik yapabilir. Çocuk beslenmesinde hiç yeri yoktur, 1 yasindan sonrada verilmemelidir.

Tütsülenmis baliklar (somon veya alabalik) tazeliklerini korumak için genellikle nitratlarla islem görmeleri nedeniyle zararlidir.

Tatlandirici içeren (sakarin, aspartam vs.) her türlü hazir gida, dogal olmayan meyve sulari, hazir puding 1 yasina kadar kullanilmamalidir.

Salam, sosis ve sucuk gibi islemden geçirilmis etler, konserveler de 1 yasindan önce verilmemelidir. Bu tip gidalarin içeriginde kimyasal maddeler bulunmasinin yani sira yag ve kolesterol yönünden zengin olmalari zararli olabilir, bazen de granül hale getirilmis kemik içerirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası