Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


1 YASINA KADAR BEBEGINIZI BU GIDALARDAN UZAK TUTUN

Atasehir Memorial Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, “Bebeklere 1 yasina kadar yedirilmemesi gereken gidalar ve bebeklerin saglikli beslenmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Bebeklerde ve çocuklarda beslenmenin temel amaci, uygun büyüme ve gelismenin saglanmasi ve besin eksikligi durumunun engellenmesidir. Büyümenin ve beyin gelisiminin en hizli oldugu 0-2 yas arasi dönem, beslenmenin en önemli oldugu zamanlardir.

0-2 yas arasinda dengeli bir beslenme ile birçok akut ve kronik hastaliklar önlenebilir ya da hafif geçirilir.

Dünya Saglik Örgütü’nün verilerine göre, bebeklerin 1 yasina kadar yememesi gereken bazi gidalar söyle siralanmaktadir:

* Bal, birçok çiçek tozundan olustugu için yüksek dozlu bir alerjendir. Içindeki alerjik maddeler yetiskinler için önemli degilken, bebeklerde tehlikeli sonuçlar dogurabilir.

* Yumurtanin beyaz kismi, protein yapisi nedeniyle yüksek alerjik özellige sahiptir. Alerjisi olmayan bebeklere 9 ayliktan sonra çok az miktarlarda baslanarak denenebilir.

* Inek sütü de alerji riski tasir. 1 yasina kadar direkt içirilmemelidir ama evde yogurt mayalarken rahatlikla kullanilabilir. Yogurt haline geldikten sonra inek sütünün protein yapisi degistigi için zararli etkileri ortadan kalkar. Yogurt çok faydali bir protein kaynagidir, 6. aydan sonra bebeklere her gün yedirilmelidir.

Inek sütü ayrica bebeklerde demir eksikligine ve kabizliga neden olabilir. 1 yasindan sonra inek sütü verilebilir, bu dönemde günlük en fazla 500ml (2 su bardagi) tüketilebilir.

Karaciger haricinde tüm sakatatlar, özellikle beyin virüs tasima ihtimali nedeniyle bebeklere hiçbir zaman verilmemelidir.

Kafein içeren kahve, kakao, çikolata gibi besinler. Kafein bebegi sinirli yapabildigi gibi kalsiyum ve diger besleyici maddelerin emilimini de engeller.

Çay hiç besleyici degeri olmadigi gibi çocuklarda kansizlik yapabilir. Çocuk beslenmesinde hiç yeri yoktur, 1 yasindan sonrada verilmemelidir.

Tütsülenmis baliklar (somon veya alabalik) tazeliklerini korumak için genellikle nitratlarla islem görmeleri nedeniyle zararlidir.

Tatlandirici içeren (sakarin, aspartam vs.) her türlü hazir gida, dogal olmayan meyve sulari, hazir puding 1 yasina kadar kullanilmamalidir.

Salam, sosis ve sucuk gibi islemden geçirilmis etler, konserveler de 1 yasindan önce verilmemelidir. Bu tip gidalarin içeriginde kimyasal maddeler bulunmasinin yani sira yag ve kolesterol yönünden zengin olmalari zararli olabilir, bazen de granül hale getirilmis kemik içerirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası