Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“SERINLEYEYIM” DERKEN CANINIZDAN OLMAYIN

Memorial Hastanesi Beyin Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Kadir Tahta, “Havuz kazalari” hakkinda bilgi verdi.

Yaz aylarinda kis mevsiminin getirdigi yorgunlugu azaltmak, serinlemek ve egzersizi terlemeden yapabilmek için havuzlar, ilk akla gelen mekanlardir. Havuz, kisi için bazen can sikici olaylarin meydana geldigi ortamlara da dönüsebilir. Havuz basinda olusan kazalarda, havuza ait faktörler oldugu gibi kisiye ait faktörler de rol oynamaktadir.

Havuza ait faktörler:

-Derinlik,

-Içindeki suyun hijyenine ait faktörler,

-Havuzdaki ilave aparatlar, atlama yerleri, kayma yerleri,

-Havuzdaki suyun tahliyesini saglayan bölümlere ait olanlar olarak siralanabilir.

Kisiye ait faktörler:

-Epilepsisi olanlar,

-Serebrovasküler olay geçirmis kisiler,

-Kalp hastaligi, hipertansiyonu olanlar,

-Çocuklar ve gençlerde olusan boyun travmalari

-Suda bogulmalar seklindendir.

Havuzun tahliye borusunun, kisinin bagirsaklari, kollari ve bacaklari ile kafasini parçaladigi vakalarin yasandigi olaylar görülmüstür. Rusya’da havuzun çatisinin çökmesi ile yasanan akil almaz kaza hala zihinlerdedir. 1-4 yas arasinda havuza düsme ile bogulmalar, 14-22 yas arasinda atlamaya bagli kazalar en sik görülen durumlar olarak görülmektedir. Denizde kullanilan araçlara ait kazalara da dikkat etmek gerekir. Bu nedenle güvenlik önlemlerinin alinmasi sarttir. Boyunluk kazadan sonra degil kazadan önce takilmalidir. Dalis sporu yaparken vurgunun ne oldugu ve alinmasi gereken önlemler çok iyi bilinmelidir. Gelismis ülkelerde on bes yasin altindaki ölümlerde, havuz kazalari ikinci sirayi almaktadir. 14-22 yas arasinda bogulmalar da sik görülmektedir. Bogulmalarda geç kalinmasi nedeniyle insanlarda anoksik beyin sendromu ortaya çikabilmektedir.

Derinligi bilinmeyen suya kafa üstü atlanmamali!

Suyun sig olan kismina yüksekten kafa üstü atlamalarda, su içinde geçirilen kafa travmasi, kisinin su yutmasina ve bogulmasina neden olabilir. Boyun omurlarinin narin olmasi çok kolaylikla travmada hasara yol açabilmektedir. Ayrica sirt ve bel omurlari da etkilenebilmektedir. Omuriligin önünde bulunan bag, kazalarda öncelikle kamçilama seklinde baskiya neden olmakta ve bunun sonucunda omurilik kanlanmasi bozulmakta ya da ezilmesi görülebilmektedir. Kamçilama seklindeki travmalarda gelisen felçler çogunlukla sekelsiz 24 saat sonra düzelebilmekte fakat omurilik içinde kanama ve ezilme gibi durumlarda geri dönüs olamayabilir. 14-22 yas arasi gençlerin kafa üstü atlamalari sonunda en siklikla boyun omurlarinda kirilmalar buna bagli omurilik ezilmeleri ortaya çikmaktadir. Boyun kiriklari gelisince her iki kol ve el, her iki bacak felçli hale gelmekte, idrar tutamama, bagirsaklarin kontrolü yapilamamaktadir. Modern cerrahi yöntemleri vida plak sistemleri ve kemik asilari ile kirilan omurganin mükemmel tamiri yapilmakta fakat omurilikteki hasarin tamiri hiçbir ilaçla, hatta kök hücre asilari ile bile yapilamamaktadir. Bu nedenle olaylar olmadan önlem alarak bu tür kazalarin asgariye indirilmesi gerekmektedir.

Gideceginiz havuzu seçerken dikkat edin

Güvenli ortamlar yaratmak için havuz güvenlik standartlari yüksek seviyede tutulmali ve uygulanmalidir. Bilinen olaylar olmasina ragmen aileler, okullarda ögretmenler konunun üzerinde durmalidir. Ilgiller de gerekli kontrolleri yapmalidir.

Epilepsi hastalari ve yaslilar dikkat!

Epilepsi hastalari ilaçlarini düzenli kullanmali, havuzda tek basina olmamali. Inme nedeniyle kan sulandirici ilaçlar kullanan yaslilar da havuzda dikkatli olmalidir. Bu kisilerin havuz kenarinda yürürken ve havuzda yüzerken çok dikkatli olmasi gerekir. Çünkü geçirilebilecek kafa travmasi sonrasi çok kolaylikla beyin kanamasi gelisebilir ve tedavisinde de sikintilar olusabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası