Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TER BEZLERINI BOTOKS’LA BLOKE EDIN!

Özel hayattan kariyere, arkadasliktan duygusal iliskiye kadar birçok soruna neden olabilen terlemeye karsi en ideal çözümün botoks oldugunu belirten Dermatoloji Uzmani Dr. Makbule Dündar, ekliyor: Hiperhidroz yani asiri terlemenin en ideal tedavi seçenegi olan botoks, ter bezlerinde sinir iletisini bloke ederek sorunu çözüyor

Oturdugu yerde sirilsiklam terleyenler, her türlü önlemi almasina ragmen ter kokusuna engel olamayanlar; gerek is, gerek özel hayatinda birçok sikinti yasayabiliyor. Deodorantlara, sik sik alinan duslara ve hatta yaptirilan cerrahi islemlere ragmen bir türlü bas edilemeyen terlemeye karsi en ideal çözümün botoks oldugunu belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Makbule Dündar; asiri terleme ile ilgili bilgiler verdi:

Asiri terleme nedir?

Fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilen hiperhidroz yani asiri terleme, nüfusun yüzde 1’ini etkiliyor. Asiri terleme, vücudun her yerinde bulunan etkin ter bezlerinin asiri çalismasina bagli olarak ortaya çikiyor. Bu bezler yogun sekilde avuç içlerinde, ayak tabaninda ve koltuk altinda gruplar halinde bulunuyor. Hiperhidrozlu hastalar ter yüzünden dakikalarla ifade edilecek kadar kisa süreler içinde sirilsiklam olurlar. Hastalar bu islaklikla basa çikabilmek için koltuk altlarina sivi emici kumaslar ve petler kullanir ya da sik sik kiyafet degistirirler.

KARIYERE BILE DARBE VURUR

Terleme hayati nasil etkiler?

Asiri terleme hiperhidrozun, ‘fokal hiperhidroz’ denilen bir terleme biçimi de vardir. Fokal hiperhidroz; vücudun belirli bölümlerinin daha fazla etkilenmis oldugu durumlar için kullanilir. Buna ‘bölgesel terleme’ de diyebiliriz. Fokal hiperhidroz, hem özel yasamda hem de profesyonel is yasaminda ciddi sosyal problemlere yol açar. Asiri terleme; dostluklarin ve duygusal iliskilerin zedelenmesine, özgüven kaybina, kariyerin darbe almasina ve hatta depresyona bile neden olabilir. Yogun ter, deride yer yer yapisal degisikliklere ve mantar enfeksiyonlarina yol açabilir. Sonuç olarak hiperhidroz belirtileri, ciddi duygusal ve sosyal problemlere yol açabilir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Deodorantlar (topikal antiperspirant metal tuzlari): Etkili olabilir ancak sik sik uygulama gerektirir ve deri imitasyonuna neden olabilir.

Sistemik antikolinerjik ilaçlar: Bazi hastalarda ise yarayabilir. Ancak agiz kurulugu, kabizlik ve görme bulanikligi gibi yan etkilerinden dolayi kullanimi sinirlidir.

Iyontoforez: Etkisi geçicidir ve haftada iki kere veya daha fazla tekrarlanmalidir. Deride duyarliliga neden olabilir. Koltuk alti için kullanimi pratik degildir.

Cerrahi: Koltuk alti asiri terlemesi için bir tedavi seçenegidir. Ancak deride gözle görülür iz birakir. Torasik sempatektomi genel anestezi gerektirir ve hastalarin yüzde 84’ünde farkli bölgede asiri terleme ortaya çikar.

Botoks: Ter bezlerinde sinir iletisini etkin biçimde bloke ederek etkisini gösterir. Hastalar yüzde 95’i, uygulamadan sonraki birinci haftada tedaviye yanit verir. Ortalama tedavi süresi yedi aydir. Hastalar, tekrarlayan uygulamalardan sonra iyilesme süresinin uzadigini ifade ediyor.

YENIDEN SOSYALLESIN

Botoks’un terleme tedavileri arasindaki yeri nedir?

‘Hiperhidroz’un botoks ile tedavi edilmesi; kisinin duygusal durumunda, günlük yasamin birçok alaninda ve sosyal aktivitelerde yer alma becerisinde, isyerindeki üretkenligin artmasinda ve hasta memnuniyetinde belirgin katkilar saglar.

Terlemeye karsi botoks nasil uygulaniyor?

Botoks; uygulama bölgesine (koltuk alti, avuç içi veya ayak tabani) oldukça ince ignelerle deri içerisine enjekte edilir. Uygulama kolay ve zahmetsizdir. Yan etkisi hayli hafiftir. Sadece yüzde 0.7 vakada uygulama bölgesindeki kaslarda hafif güçsüzlük bildirilmistir. Bu güçsüzlük de geçicidir ve tedavi gerektirmez.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası