Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TER BEZLERINI BOTOKS’LA BLOKE EDIN!

Özel hayattan kariyere, arkadasliktan duygusal iliskiye kadar birçok soruna neden olabilen terlemeye karsi en ideal çözümün botoks oldugunu belirten Dermatoloji Uzmani Dr. Makbule Dündar, ekliyor: Hiperhidroz yani asiri terlemenin en ideal tedavi seçenegi olan botoks, ter bezlerinde sinir iletisini bloke ederek sorunu çözüyor

Oturdugu yerde sirilsiklam terleyenler, her türlü önlemi almasina ragmen ter kokusuna engel olamayanlar; gerek is, gerek özel hayatinda birçok sikinti yasayabiliyor. Deodorantlara, sik sik alinan duslara ve hatta yaptirilan cerrahi islemlere ragmen bir türlü bas edilemeyen terlemeye karsi en ideal çözümün botoks oldugunu belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Makbule Dündar; asiri terleme ile ilgili bilgiler verdi:

Asiri terleme nedir?

Fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilen hiperhidroz yani asiri terleme, nüfusun yüzde 1’ini etkiliyor. Asiri terleme, vücudun her yerinde bulunan etkin ter bezlerinin asiri çalismasina bagli olarak ortaya çikiyor. Bu bezler yogun sekilde avuç içlerinde, ayak tabaninda ve koltuk altinda gruplar halinde bulunuyor. Hiperhidrozlu hastalar ter yüzünden dakikalarla ifade edilecek kadar kisa süreler içinde sirilsiklam olurlar. Hastalar bu islaklikla basa çikabilmek için koltuk altlarina sivi emici kumaslar ve petler kullanir ya da sik sik kiyafet degistirirler.

KARIYERE BILE DARBE VURUR

Terleme hayati nasil etkiler?

Asiri terleme hiperhidrozun, ‘fokal hiperhidroz’ denilen bir terleme biçimi de vardir. Fokal hiperhidroz; vücudun belirli bölümlerinin daha fazla etkilenmis oldugu durumlar için kullanilir. Buna ‘bölgesel terleme’ de diyebiliriz. Fokal hiperhidroz, hem özel yasamda hem de profesyonel is yasaminda ciddi sosyal problemlere yol açar. Asiri terleme; dostluklarin ve duygusal iliskilerin zedelenmesine, özgüven kaybina, kariyerin darbe almasina ve hatta depresyona bile neden olabilir. Yogun ter, deride yer yer yapisal degisikliklere ve mantar enfeksiyonlarina yol açabilir. Sonuç olarak hiperhidroz belirtileri, ciddi duygusal ve sosyal problemlere yol açabilir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Deodorantlar (topikal antiperspirant metal tuzlari): Etkili olabilir ancak sik sik uygulama gerektirir ve deri imitasyonuna neden olabilir.

Sistemik antikolinerjik ilaçlar: Bazi hastalarda ise yarayabilir. Ancak agiz kurulugu, kabizlik ve görme bulanikligi gibi yan etkilerinden dolayi kullanimi sinirlidir.

Iyontoforez: Etkisi geçicidir ve haftada iki kere veya daha fazla tekrarlanmalidir. Deride duyarliliga neden olabilir. Koltuk alti için kullanimi pratik degildir.

Cerrahi: Koltuk alti asiri terlemesi için bir tedavi seçenegidir. Ancak deride gözle görülür iz birakir. Torasik sempatektomi genel anestezi gerektirir ve hastalarin yüzde 84’ünde farkli bölgede asiri terleme ortaya çikar.

Botoks: Ter bezlerinde sinir iletisini etkin biçimde bloke ederek etkisini gösterir. Hastalar yüzde 95’i, uygulamadan sonraki birinci haftada tedaviye yanit verir. Ortalama tedavi süresi yedi aydir. Hastalar, tekrarlayan uygulamalardan sonra iyilesme süresinin uzadigini ifade ediyor.

YENIDEN SOSYALLESIN

Botoks’un terleme tedavileri arasindaki yeri nedir?

‘Hiperhidroz’un botoks ile tedavi edilmesi; kisinin duygusal durumunda, günlük yasamin birçok alaninda ve sosyal aktivitelerde yer alma becerisinde, isyerindeki üretkenligin artmasinda ve hasta memnuniyetinde belirgin katkilar saglar.

Terlemeye karsi botoks nasil uygulaniyor?

Botoks; uygulama bölgesine (koltuk alti, avuç içi veya ayak tabani) oldukça ince ignelerle deri içerisine enjekte edilir. Uygulama kolay ve zahmetsizdir. Yan etkisi hayli hafiftir. Sadece yüzde 0.7 vakada uygulama bölgesindeki kaslarda hafif güçsüzlük bildirilmistir. Bu güçsüzlük de geçicidir ve tedavi gerektirmez.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası