Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEK ve ÇOCUKLARDA GÖZ TANSIYONU(GLOKOM)

“Glokom, göz içindeki sivi basincinin görmeyi saglayan göz sinirine zarar verebilecek düzeyde yüksek olmasiyla ortaya çikan yaygin bir göz hastaligidir. Tedavi edilmezse total görme kaybina yol açabilir. Eriskinde, özellikle de 40 yas üzerinde en sik görülen geri dönüsü olmayan görme kaybi nedenlerinden biri olmasi nedeniyle önemli bir saglik problemi olan glokom, eriskinlere nazaran çok daha az oranda görülmekle birlikte çocukluk döneminde de ortaya çikabilen bir hastaliktir.”

KONJENITAL GLOKOM

“Konjenital Glokom, 10 bin dogumda 5 bebekte ortaya çikabilmektedir. Olgularin % 75’inde her iki gözde birlikte görülmekte, erkeklerde kizlardan daha sik olarak yaklasik % 65 oraninda belirlenmektedir.”

Bebeklik ve çocukluk çaginda en önemli olan glokom tipi, dogumda var olan ve göz içi sivisini disari bosaltan kanallarin yapisal bozuklugu nedeniyle ortaya çikan konjenital glokomdur. Konjenital glokom, genellikle dogumdan kisa süre sonra, büyük olasilikla da en geç ilk bir yil içerisinde tanisi konulabilen bir glokom tipi olmakla birlikte, daha ileri yaslara kadar tanisi konulmamis ve önemli görme kaybi ortaya çikmis olan olgular da görülebilmektedir. Çesitli ülkelerde degisen oranlarda ortaya çiktigi rapor edilmekle birlikte yaklasik 10 bin dogumda 5 bebekte ortaya çikabilmektedir. Olgularin % 75’inde her iki gözde birlikte görülmekte, erkeklerde kizlardan daha sik olarak yaklasik % 65 oraninda belirlenmektedir. Konjenital glokomun çok sik görülmeyen bir hastalik olmasina karsin çocugun görmesi üzerinde yapabilecegi kalici hasar bu hastaligin belirtilerinin bebeklik döneminde önemle göz önünde tutulmasini ve gözden kaçirilmamasini gerektirmektedir. Hastaligin önemli belirtileri arasinda bebeklik döneminde normalden belirgin olarak büyük olan göz yapisi, asiri göz sulanmasi, asiri isik hassasiyeti, gözün saydam kornea tabakasinda bulaniklasma veya beyazlasma sayilabilir. Erken tani ve tedavi bebegin gelecekteki görme orani üzerinde çok etkili olacagindan ebeveynler bebeklerinde bu belirtilerin herhangi birini fark ettiklerinde hiç vakit geçirmeden uzman bir göz hekimine basvurmalidirlar.

Konjenital glokomun klinikte tanisi, hastaligin yukarida tarif edilen belirtilerinin biri ya da birden fazlasi bulunan olgularda yapilacak detayli bir göz muayenesi ve göz içi basincinin normal degerlerden (10-21 mmHg) yüksek ölçülmesi ile konulur.

Hastaligin tedavisinde amaç, tani sonrasi en kisa zamanda göz sinirinin yüksek basinçtan hasar görmesini ve görme kaybi olusmasini önleyebilmek amaciyla göz içi basincinin normal düzeylere düsürülmesi ve bu düzeylerde tutulmasinin saglanabilmesidir. Konjenital glokomda bu amaçla seçilen esas tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Hastalikta göz içi sivisini disari bosaltan kanallarin yapisal olarak bozuk olmasi nedeniyle gözde yüksek basinç olustugundan, cerrahi tedavide amaç göz içi sivisinin göz disina bosalabilecegi bir kanal olusturmaktir. Cerrahi tedavi basarili oldugu ve olusturulan kanal göz içi sivisinin yeterli derecede disari bosalmasini sagladigi takdirde, hastaligin göz sinirine ve görmeye hasar vermesini önlemek mümkün olacaktir. Gerekli olan durumlarda cerrahi tedavinin tekrarlanabilmesi ve göz içi basincini istenilen düzeyde tutabilmek için cerrahi tedaviye ek olarak göz içi basinci düsürücü göz damlalarinin kullanilmasi da basvurulacak yöntemler arasinda sayilabilir. Konjenital glokomda erken dönemde tani konulan ve tedavinin basarili oldugu olgularda görme açisindan iyi sonuçlar elde edilebilmesi mümkün olmaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
Göz Hastaliklari Klinigi Sefi
Doç.Dr. Osman Oram
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası