Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEK ve ÇOCUKLARDA GÖZ TANSIYONU(GLOKOM)

“Glokom, göz içindeki sivi basincinin görmeyi saglayan göz sinirine zarar verebilecek düzeyde yüksek olmasiyla ortaya çikan yaygin bir göz hastaligidir. Tedavi edilmezse total görme kaybina yol açabilir. Eriskinde, özellikle de 40 yas üzerinde en sik görülen geri dönüsü olmayan görme kaybi nedenlerinden biri olmasi nedeniyle önemli bir saglik problemi olan glokom, eriskinlere nazaran çok daha az oranda görülmekle birlikte çocukluk döneminde de ortaya çikabilen bir hastaliktir.”

KONJENITAL GLOKOM

“Konjenital Glokom, 10 bin dogumda 5 bebekte ortaya çikabilmektedir. Olgularin % 75’inde her iki gözde birlikte görülmekte, erkeklerde kizlardan daha sik olarak yaklasik % 65 oraninda belirlenmektedir.”

Bebeklik ve çocukluk çaginda en önemli olan glokom tipi, dogumda var olan ve göz içi sivisini disari bosaltan kanallarin yapisal bozuklugu nedeniyle ortaya çikan konjenital glokomdur. Konjenital glokom, genellikle dogumdan kisa süre sonra, büyük olasilikla da en geç ilk bir yil içerisinde tanisi konulabilen bir glokom tipi olmakla birlikte, daha ileri yaslara kadar tanisi konulmamis ve önemli görme kaybi ortaya çikmis olan olgular da görülebilmektedir. Çesitli ülkelerde degisen oranlarda ortaya çiktigi rapor edilmekle birlikte yaklasik 10 bin dogumda 5 bebekte ortaya çikabilmektedir. Olgularin % 75’inde her iki gözde birlikte görülmekte, erkeklerde kizlardan daha sik olarak yaklasik % 65 oraninda belirlenmektedir. Konjenital glokomun çok sik görülmeyen bir hastalik olmasina karsin çocugun görmesi üzerinde yapabilecegi kalici hasar bu hastaligin belirtilerinin bebeklik döneminde önemle göz önünde tutulmasini ve gözden kaçirilmamasini gerektirmektedir. Hastaligin önemli belirtileri arasinda bebeklik döneminde normalden belirgin olarak büyük olan göz yapisi, asiri göz sulanmasi, asiri isik hassasiyeti, gözün saydam kornea tabakasinda bulaniklasma veya beyazlasma sayilabilir. Erken tani ve tedavi bebegin gelecekteki görme orani üzerinde çok etkili olacagindan ebeveynler bebeklerinde bu belirtilerin herhangi birini fark ettiklerinde hiç vakit geçirmeden uzman bir göz hekimine basvurmalidirlar.

Konjenital glokomun klinikte tanisi, hastaligin yukarida tarif edilen belirtilerinin biri ya da birden fazlasi bulunan olgularda yapilacak detayli bir göz muayenesi ve göz içi basincinin normal degerlerden (10-21 mmHg) yüksek ölçülmesi ile konulur.

Hastaligin tedavisinde amaç, tani sonrasi en kisa zamanda göz sinirinin yüksek basinçtan hasar görmesini ve görme kaybi olusmasini önleyebilmek amaciyla göz içi basincinin normal düzeylere düsürülmesi ve bu düzeylerde tutulmasinin saglanabilmesidir. Konjenital glokomda bu amaçla seçilen esas tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Hastalikta göz içi sivisini disari bosaltan kanallarin yapisal olarak bozuk olmasi nedeniyle gözde yüksek basinç olustugundan, cerrahi tedavide amaç göz içi sivisinin göz disina bosalabilecegi bir kanal olusturmaktir. Cerrahi tedavi basarili oldugu ve olusturulan kanal göz içi sivisinin yeterli derecede disari bosalmasini sagladigi takdirde, hastaligin göz sinirine ve görmeye hasar vermesini önlemek mümkün olacaktir. Gerekli olan durumlarda cerrahi tedavinin tekrarlanabilmesi ve göz içi basincini istenilen düzeyde tutabilmek için cerrahi tedaviye ek olarak göz içi basinci düsürücü göz damlalarinin kullanilmasi da basvurulacak yöntemler arasinda sayilabilir. Konjenital glokomda erken dönemde tani konulan ve tedavinin basarili oldugu olgularda görme açisindan iyi sonuçlar elde edilebilmesi mümkün olmaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
Göz Hastaliklari Klinigi Sefi
Doç.Dr. Osman Oram
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası