Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BENIN PAROKSISMAL POZISYONEL VERTIGO – BPPV

BPPV hastaligi nedir? Belirtileri nelerdir?

Benin paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) basdönmesi klinigine basvuran hastalarin yaklasik %20’sini etkileyen bir iç kulak hastaligidir. Basdönmesi hastayi özellikle arkaya yattiginda veya yatakta yana döndügünde çok rahatsiz eder. Bazen gün içerisinde öne egildigi veya yüksek bir rafa uzandigi zaman da siddetli basdönmesi olabilir. Düz yürürken genellikle bir dengesizlik hissedilir ama siddetli bir dönme hissi yoktur. Yattiktan hemen birkaç saniye sonra baslamasi ve basin pozisyonu degistirilmedigi zaman en fazla otuz saniye içerisinde kaybolmasi BPPV için tipiktir. Hastalik temelde iç kulagimizda yerlesmis olan otolit denilen kalsiyum karbonat kristallerinden olusan parçaciklarin bulunduklari yerden bir sebeple koparak dengemizi saglamakta önemli unsurlar olan üç yarim daire kanalindan (YDK) birinin içerisine kaçmalaridir.

Hastaligin tanisi nasil konulur?

Hastalarin tanisi Dix Hallpike testi denilen hastanin basini 45 derece bir yana çevirdikten sonra arkaya yatirip, bas yaklasik 30 derece asagiya sarkitildiginda ortaya çikan nistagmus (istemsiz göz hareketi) gözlenmesi ile konur. Bazi hastalarda nistagmus olusmayabilir, fakat hasta basdönmesi veya mide bulantisi hissedebilir. Bu durum aslinda uyarici testler olan Dix-Hallpike ve Roll testlerinin müsbet olmasi demektir ve tani koydurucudur. BPPV’de ortaya çikan nistagmusunun bazi tipik özellikleri vardi:

1. Hasta yatirildiktan bir süre sonra ortaya çikar (latensi yani gecikme)

2. Süre olarak genellikle kisadir (en fazla 30 saniye)

3. Yönü altta olan kulaga dogru (geotrofik yani yere dogru), yatay hareketli ve burgusaldir

4. Hasta kaldirildiginda gözlerde ters tarafa dogru atimlar gözlenir

5. Uyarici test tekrarlandiginda siddeti azalmistir (fatik gösterir yani yorulur). Nistagmus göz ile görülebildigi gibi Frenzel gözlükleriyle (20 diyopter lens) izlenebilir veya elektronistagmografi (ENG) elektrotlari ile kaydedilebilir.

Hastaligin tedavisi nasil yapilir?

Kanal içerisine kaçan parçaciklarla (kanalolitiazis) karakterize BPPV’nin tedavisi düzeltici manevradir. Siddetli basdönmesi yaratan, çok rahatsiz olan ve parçaciklarin iç kulagin özel bir bölgesi olan kupulaya yapistigi (kupulolitiazis) BPPV tiplerinde tedavi edici olmayan fakat basdönmesi ve mide bulantisini gideren ilaçlar hastayi rahatlatmak için kullanilabilir. Bu durum disinda BPPV tedavisinde ilaçlarin yeri yoktur. Hastayi rahatlatmak amaciyla merkezi sinir sisteminde denge ve bulanti merkezlerini baskilayan ilaçlar bu amaçla kullanilabilir. BPPV tedavisi için pek çok manevra olmakla birlikte unutulmamalidir ki hangi kanalda parçaciklar varsa manevra o kanal için özel hareketlerle yapilmalidir. En sik arka yarimdaire kanalinda gözlendigi için 1980’li yillarin sonunda Dr. Epley tarafindan tanimlanmis manevranin degistirilmis sekli olan Modifiye Epley manevrasi en sik kullanilan kanalit yerdegistirici manevra (KYDM) olarak uygulanmaktadir.

En sik arka YDK BPPV’si ile karsilasilmasina (%80-90) ragmen teorik olarak her YKD içerisine parçaciklarin kaçarak o kanalda BPPV olusturmasi mümkündür. Ikinci siklikta yatay YDK (%5-10) etkilenir. Yatay kanal BPPV’nin tanisi ise Roll testi denilen ve hastanin düz yatarken basini yastikla 300 kaldirarak bir yana çevrip böylelikle olusan nistagmusun gözlenmesi gerekir. Yatay kanal BPPV’sinde her iki yana bas çevrildiginde de nistagmus gözlenebilir. Etkilenen taraf nistagmusu daha uzun süre devam eden taraftir ve buraya Log Roll manevrasi (kütük yuvarlama) yada diger adiyla Barbekü manevrasi yapilir. KYDM manevrasi yapilan hastalarin manevra sonrasinda en az 48 saat uymalarini önerdigimiz bazi kisitlamalari vardir:

Etkilendigi tesbit edilen kulak üzerine yatmamak

Bas yaklasik 450 yüksek yatmak

Öne egilip yerden birsey almamak

Yukariya rafa uzanmak

Ani bas hareketlerinde kaçinmak

Hasta eger bas hareketlerini kontrol edemiyorsa gevsek bir boyunluk kullanmasi yerinde olur

Hastalarin kontrol degerlendirilmesinde tekrar kanal uyarici test (Dix-Hallpike testi veya Roll testi) yapilir ve sonucunda nistagmus gözlenmez, hasta basdönmesi hissetmezse iyilesmis olarak kabul edilir.

Eger etkilenen kulak tesbit edilememisse, kupululitiazis düsünülüyorsa yada birden fazla kanalin BPPV’si düsünülüyorsa Brandt – Daroff egzersizleri veya Semont manevrasi ile BPPV tedavisi yapilabilir. Bu durumlrda hastanin tedavi öncesinde denge merkezlerini baskilayici ilaç kullanmasi önerilir. Evde de yapilabilecek bu manevralarin amaci otolitlerin serbest kalmasini saglamak, yerlerinden oynatarak kendiliklerinden kaybolacaklari ve hastaya rahatsizlik vermeyecekleri bir bosluga atmak ve dolayisi ile hastayi rahatlatmaktir. Otururak baslanan Brandt – Daroff egzersizleri aslinda bir dizi bas tavana dönük yatma ve tekrar oturmadan ibarettir. Hastanin en az 5 tekrar ile baslamasi ve her geçen gün sayiyi artirmasi önerilir. Bu egzersizler sirasinda uyusukluk, bayilma, konusmada bozukluk gibi beklenmeyen bir bulgu ortaya çikiyorsa hemen hekiminizi aramaniz ve durumu anlatmaniz gereklidir.

Hastaligin cerrahi tedavisi var midir?

Cerrahi tedavi seçenegi çok kisitlidir ve bu konuda ihtisaslasmis özel merkezlerce yapilmalidir. Singuler nörektomi denilen bir iç kulak sinirinin kesilmesi ameliyati ve arka YDK tikanmasi medotlari cerrahi seçenekler olarak tercih edilebilir. Her iki metod yüksek oranda isitme kaybi riskini içerir. Hangi metodun kullanilacagi hastanin durumu, tercihi, ve cerrahin tecrübesi ile degisiklik gösterir.

VKV Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
Dr. Erkhan Genç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası