Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOGUL GEBELIK ve IKIZLER

Çogul gebelik sürecinde beklenen olasi sorunlar nelerdir?

Çogul gebelikler, tekil gebeliklere oranla hem anne hem de bebek için daha yüksek risk tasir.

Çogul gebeliklerde artan riskler:

Gebelik sirasinda preeklampsi

Gebelik diyabeti

Kansizlik

Plasenta yerlesiminin getirecegi sorunlar

Sezaryene gereksinim

Dogum sonrasi kanama ve buna bagli olarak rahmin alinmasi

Bebeklerde anomali

Bebeklerin sikismasina bagli olarak el ve ayaklarda durus bozukluklari

Diskordan büyüme (bebeklerden bir veya daha fazlasinin daha az gelismesi)

Bu sayilan riskler içinde en önemlisi, erken dogum riskidir. Erken dogum sonucunda, bebeklerin yenidogan bakim ünitelerinde kalmalari gerekebilir. Iyi bir yenidogan bakim ünitesinde bebeklerin yasam sansi yüksek olmakla birlikte; 28 haftanin altinda gerçeklesen dogumlarda yasama sansi azalir. Ayrica erken dogan bebeklerde bazi komplikasyonlarin görülme sikligi çok daha fazladir. Bu komplikasyonlar bazi kalici problemler ile sakatliklara da yol açabilir.

Çogul gebelik sürecinde anne adayinin takibi nasil olmalidir?

Çogul gebeligi olan anne adaylari, gebelik sirasinda çok yakin takibe alinmalidir. Gebeligin son dönemlerine kadar iki haftada bir anne adaylari takip edilmeli; gebeligin son döneminde ise her hafta gerekli kontroller yapilmalidir. Bazi özel durumlarda gebelik takibi, daha sik periyotlarda bile yapilabilir.

Üçüz ve daha fazla sayida çogul gebeliklerde, gebeligin önemli bir kisminin hastanede yatarak geçirilmesi gerekebilir. Gebelik sirasinda görülme olasiligi artan yüksek tansiyon, diyabet, kansizlik gibi komplikasyonlar erken dönemde taninmali ve tedavi edilmelidir. Gerektigi takdirde anne adayi, beslenme konusunda bir diyetisyenden yardim almalidir.

Ikizlere isim seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Ikizlere isim seçerken ayni hecelerden ve seslerden olusan isimler koymaktan kaçinilmali,

farkli bas harflerle baslayan isimler konulmali, hepsine kendi isimleriyle hitap edilmelidir.

Ebeveynler ayni harflerle baslayan isimler koymaktan kaçinmalidirlar çünkü okulda veya saglik kayitlarinda karisikliga neden olabilir. Ayni zamanda ebeveynler çocuklari için farkli zamanlarda sosyal güvenlik numarasi talep ederlerse ilerde yasanabilecek problemleri önlemis olurlar.

Ikizleri giydirirken nelere dikkat etmeliyiz? Genelde ikizler es giydirilir bu dogru bir yaklasim midir?

Çogullari benzer ya da ayni giydirmenin nedenleri dünyaya onlarin “özel” oldugunu göstermek ya da aralarinda rekabet olusmasini önlemek duygusu olabilecegi gibi sadece bu sekilde kiyafet alisverisi yapmak daha hizli ve bu sekilde giydirmek daha kolay oldugu için de olabilir.

Ayri giydirmenin çogullarinizin ayristirilmasini kolaylastirmak, bireysellesmelerine katkida bulunmak ve kiyafet paylasimi nedeniyle her bir bebeginizin daha fazla sayida kiyafetten yararlanabilmesi gibi avantajlari vardir.

Pek çok çogul büyüdügünde kardesi ile ayni giydirildigi günleri üzülerek hatirlar. Bebekleriniz küçükken eger ayni giydirme egilimindeyseniz benzer ama farkli renkli ya da ayni modelde giydirmeyi seçebilir, büyüdükçe karari onlara birakabilirsiniz.

Ikizleri olan ebeveynlerin ikiz olmayan diger çocuklarina yaklasimlari nasil olmalidir?

Çogullar her zaman dikkat çeker. Çogullara özel ilgi gösterildiginde ya da iltifat edildiginde diger çocugunuzun kendini dislanmis hissetmemesi için onu da sürece dahil etmelisiniz : “Bu güzel kivircik saçlari abilerinden aldilar”

Sarki söylemek, kitap okumak gibi birlikte oynayabilecekleri oyunlar bulmalisiniz

Çocugunuzun kendisine özel zaman ve yer ayirabilmesini saglamalisiniz

Abi-abla olmak bazen motive edici olsa da, bu durumun çocugunuzu mutsuz ettigini hissederseniz bu rolü minimum vurgulamali ve kullanmalisiniz.

Çocugunuzun dogum gününün ya da diger özel günlerinin çogullarin gelisiyle gölgelenmesine izin vermemeli, gerekirse hazirliklari önceden tamamlamalisiniz

Gerekirse bebekler dogmadan önce büyük çocugunuzu okul öncesi bir programa veya krese yazdirabilirsiniz. Çocuklar bu dönemde istikrarli bir bakiciya, rutin eylemlere ve güvende olmaya ihtiyaç duyarlar.

Ikiz olan çocuklarin kendi aralarinda gelistirdikleri bir iletisim biçimi olan “Ikiz dili” hakkinda neler söyleyebilirsiniz?

Ikizlerin dil gelisimindeki en çarpici olgulardan biri ‘’ikiz dili’’nin ortaya çikisidir. Avustralya’da yapilan en son arastirmalar bunun daha az gelismis veya özgün dil bozukluguna yatkin bir dil türü oldugunu savunmaktadirlar. Özellikle de eger ikiz kardesler ayni gelisimsel seviye de iseler bu dili kullanma olasiliklarinin daha fazla oldugu bilinmektedir. Yine Avustralya’da yapilan bir arastirma ikizlerin birbirleriyle kullandiklarin dilin, yetiskinler ile konusurken kullandiklari dilden daha az gelismis oldugunu göstermektedir. Ikizlerin daha basit bir dille birbirleri ile konustuklari, daha az kelime kullandiklari izlenmistir. Ingiltere’de yapilan bir çalisma ise ‘’ikiz dilini’’ kullanan ikizlerin (%50 oraninda), ikiz dili kullanmayanlara(%11) göre daha fazla konusma ve dil bozuklugu yasadigini göstermektedir.

Ikizi olan anne – babalara neler tavsiye edersiniz?

Baslangiçta her iki bebeginize de ayni oranda baglanamadiginiz hissedebilirsiniz. Bundan korkmayin ve bu duygunun birçok çogul gebelikte yasanan birsey oldugunu bilmeniz gerekir. Daha az iliski kudugunuzu düsündügünüz bebeginizle daha fazla göz temasi kurmak, dokunmak ve konusmakla ilgili gayret gösterebilirsiniz. Ikizlerin bakiminda yardimci olan diger bireyler de bazen kendilerini daha yakin hissettikleri bebeklerden birini seçip onun ihtiyaçlariyla daha fazla ilgilenir olabilirler. Bu da anne ve bebek arasindaki baglanmayi etkileyebilir. Günlük bakimlarinda ve bos saatlerinizde bebeklerinize esit zaman ayirmaya çalisin. Bir bebegin bütün sorumlulugunu tek kisinin yüklenmemesine gayret edin.

VKV Amerikan Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Sefi Doç. Dr. Bülent Urman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası