Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GELISMEKTE OLAN ÜLKE ÇOCUKLARININ HASTALIGI: RASITIZM

Rasitizm Hastaligi nedir?

Rasitizm, büyüyen kemigin yetersiz mineralizasyonu nedeniyle gelisen kemik hastaligidir. Kemik büyümesinin tamamlanmasindan sonra gelisen mineralizasyon kusuruna ise osteomalazi denilir. Kemik mineralizasyonunu saglayan baslica mineraller, kalsiyum (Ca) ve fosfordur (P). Bu minerallerin vücut sivilarinda ve dokularda yeterli miktarlarda bulunmasini D vitamini saglar.

D vitamini baslica iki kaynaktan saglanir:

Diyet kökenli ergosterol (vit.D2)

Deride ultraviyole (UV) isinlari ile D vitaminine dönen provitamin D3 (7 dehidrokolesterol)

D vitamini önce karaciger daha sonra böbrekte isleme tabi tutulup, aktif hale geldikten sonra etki gösterir.

Hastaligin olusum sebepleri nelerdir?

Rasitizm, daha ziyade gelismekte olan ülkelerin hastaligidir. Özellikle sütle beslenen, esmer tenli süt çocuklarinda ve hizli büyüme dönemlerinde D vitamini eksikligi gelisir. Prematüre bebeklerde eksik depo ile dogduklari ve hizli büyüdükleri için erken dönemde D vitamini eksikligi görülür. Dogumsal rasitizm ise günesten yeterince yararlanamayan ve yetersiz beslenen annelerin bebeklerinde görülür. Yetersiz alim disinda, D vitamininin aktiflesmesini bozan karaciger ve böbrek hastaliklarinda, bagirsak emiliminin bozuk oldugu hastaliklarda, veya bazi antikonvülzan ilaçlarin kullanilmasi durumlarinda da rasitizm gelisebilir.

Hastaligin klinik bulgulari nelerdir?

Rasitizm, en sik 3 ay-2 yas arasinda görülür. Süt çocuklugu döneminde kafa kemiklerinde yumusama, bingildakta genislik, kaburgalarda kikirdak birlesme yerinde tespih tanesi seklinde olusumlar, gögüs kafesinde çöküklük, el-ayak bileklerinde genisleme olur. Dis çikmasinda gecikme, geç oturma ve yürüme söz konusudur.

Kaslarda hipotoni olmasi nedeniyle karin sis ve yanlara dogru yaygindir (kurbaga karni). Terleme ve solunum yolu enfeksiyonlarina yatkinlik vardir. Bas, gövdeye göre büyük olup; yatma yönüne göre düzlesme gösterir. Yürümeye basladiginda çocukta parantez bacak gelisir. Agir olgularda kanda kalsiyum (Ca) düsüklügüne bagli kasilmalar meydana gelir.

Hastaligin tanisi nasil konur?

Klinik bulgular, D vitamini alim öyküsü yani sira kanda kemik metabolizmasi ile ilgili parametreler, kan D vitamini düzeyi, uzun kemiklerin epifizlerinin degerlendirilecegi grafiler ile konulur.

Hastaligin tedavisi nasil yapilir?

Tedavi için D vitamini takviyesi yapilir. D vitamini günlük veya tek depo doz seklinde verilebilir. Beraberinde kalsiyum (Ca) destegi de eklenmelidir. Vitamin dozu, doktor tarafindan belirlenmelidir. Yüksek veya gereksiz D vitamini kullanimi, özellikle böbrek üzerinde zararli etkiye neden olur.

Hastaliktan korunmak için neler yapilabilir?

D vitamini dogal olarak çok az yiyecekte bulunur. Yeni dogan bebekte D vitamini düzeyi, anneninkinin %80’i kadardir. Annenin depolari bos ise bebek eksik düzeyle dogar. Bu nedenle hamilelikte anneye D vitamini destegi önerilmektedir. Anne sütüne D vitamini geçisi çok az olup; anne sütü alan bebeklere D vitamini takviyesi gereklidir.

Inek sütü, tahilli gidalar, sebzeler, meyveler hatta yumurta bile çok az D vitamini içerir. Bu nedenle yeterli D vitamini içeren mama alan bebekler haricinde, tüm süt çocuklari D vitamini destegi almalidir. Bunun yani sira günes isiginin dik gelmedigi saatlerde kol, bacak ve yüzün günde yaklasik 30 dakika güneslendirilmesi, günlük D vitamini gereksinimini saglar (cam UV isinlarini geçirmez). Süt çocuklugu döneminde günde 400 ünite, yeterli ve dengeli beslenmeyen çocuklara da 6 yasina kadar D vitamini verilmelidir. Prematüre bebeklerin D vitamini dozlari, doktor tarafindan belirlenmelidir. D vitamini metabolizmasinin bozuldugu hastaliklarda da D vitamini rasitizm gelismesinin önlenmesi için gereklidir. Hizli büyüme dönemlerinde de doktor kontrolünde D vitamini takviyesi önerilmektedir.

VKV AMERIKAN HASTANESI
Çocuk Sagligi, Hastaliklari ve Çocuk Endokrinolojisi Uzmani Dr. Nihal Memioglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası