Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SES PROTEZI

“Tümör nedeni ile girtlagi alinan hastalarin solunumlarini saglamak için soluk borusunun ön bölümüne bir delik açilir. Ancak bu yöntemle hastanin konusmayi ögrenmesi çok zor oldugu gibi, çikan ses de oldukça mekaniktir. Iste bu gibi durumlarda ses protezi önemli bir alternatif olarak karsimiza çikar.”

Girtlak kanserinin en önemli tedavi sekli cerrahidir. Ses teli tümörlerinde cerrahi yaninda, isin tedavisi alternatifidir. Ancak son yillarda lazer kullaniminin yayginlasmasi özellikle ses teli tümörleri için önemli bir alternatif olusturmustur. Ileri evre tümörlerde isin tedavisi cerrahiye ek olarak uygulanmaktadir.

Girtlagin önemli islevlerinden biri insanlar arasinda iletisimi saglayan konusma sesini meydana getirmesidir. Son yillarda konusmayi korumak amaci ile kismi girtlak çikarilmasi teknikleri uygulanmasina ragmen ileri evrelerdeki tümörlerde girtlagin tamamen alinmasi hala yaygin olarak karsimiza çikmaktadir. Girtlagin alinmasi hastalara yüksek oranda yasam süresi saglamakla birlikte hastalarin büyük çogulugu konusamamakta ve bu durumun yarattigi depresyonla yasamini sürdürmektedirler. Sosyal hayatlari açisindan ciddi sikintilar dogurmakta ve toplumdan dislanarak yalnizliga terkedilmektedirler. Ayrica girtlagi alinan hastalar solunumlarini trakeostomi adi verilen soluk borusunun boyun ön kismina açilmasiyla temin etmektedirler. Bu durumda hastalarda belirgin sikinti yaratmaktadir

Burada temel amaç hastalarin rahat konusabilir hale gelmelerini temin etmektir. Bundan dolayi çesitli arayislar mevcuttur. Çesitli cerrahi teknikler, cihazla konusma ve yemek borusu konusmasi yöntemleri çogu zaman tatminkar sonuçlar vermemistir. Cerrahi teknikler sinirli kullanilmaktadir. Cihazla konusma, erken konusabilme gibi bir avantaji olmasina ragmen el kullanma ve monoton mekanik bir ses olusturmasi nedeni ile hastalari ve etrafindakileri rahatsiz etmektedir. Yemek borusu konusmasini ögrenmek güç oldugu gibi, bu yolla konusma siddetinin ve basarisinin düsük oldugunu bilmekteyiz. Daha uzun süre konusma için hastanin çok fazla sayida yutkunmasi gerekmektedir. Çünkü yemek borusunun kapasitesi oldukça düsüktür. Bunu çözmek amaci ile hava kapasitesi yüksek olan akciyerlere kullanilmasi hem konusma sürecini hem de siddetinin artmasina neden olacaktir. Bundan dolayi ses protezleri gündeme gelmistir.

Ses protezi kimlere uygulanir ?

Ileri evre tümör nedeni ile girtlagi tamamen alinan hastalara ameliyat esnasinda veya daha sonra ikincil olarak takilir.

Ses protezi nasil çalisir ?

Ses protezi küçük bir boru seklinde olup içinde tek tarafli hava geçisine müsaade eden kapak sistemi mevcuttur. Soluk borusunun arka üst kismi ile yemek borusunun ön duvari arasina bir delik açilarak yerlestirilir.

Burada amaç akcigerdeki havayi protez yardimiyla yemek borusu ile yutagin birlesim yerine tasimaktir. Havanin sürekli akisini temin etmek uzun süre konusabilme ile sonuçlanmaktadir. Protezin yapisi yemek borusundan akintilarin soluk borusuna kaçisini engellemektedir. Konulan protez boyun orta bölümünde bulunan delikten görülebilmektedir. Bu sistemin çalisir hale gelmesi için akcigerdeki havanin, boyundaki deligin parmakla kapatilmasi suretiyle protezin havayi yemek borusuna iletmesi gerekmektedir.

Ses protezi nasil takilir ?

Ses protezi girtlagin alindigi seansta veya daha sonra genel anestezi altinda takilabilir. Ilk 4-5 gün içinde protezin takilacagi yerin sisliginin inmesine kadar geçen süre içinde o bölgeye sonda yerlestirilebilir. Sondanin çekilmesini takiben ölçü alinarak uygun boyuttaki protez yerlestirilir. Bu sekilde hastadan egzersizler yapmasi istenir. Egzersizler ile rahatlikla konusmak mümkün olacaktir.

Protez takilan her hasta konusabilir mi ?

Konusmayi ögrenmede hastalarin kendine güvenen kisiler olmasi, motivasyonlarinin ve ilgilerinin fazla olmasi önemlidir. Kendi tecrübelerimize göre egitim düzeyinin de önemli oldugunu düsünmekteyiz. Yaslilik, isitme azligi, ve güçlüksüz ögrenmeyi zor hale getirebilmektedir. Yemek borusu ve yutak bölümünün etrafini saran kas dokusunun asiri derecede kasilmasina bagli olarak havanin geçisi engellenebilmekte ve konusma gerçeklesmemektedir.Girtlagin alinmasi esnasinda bu kaslar zayiflatilmalidir. Ikincil olarak protez takilan hastalara ensuflasyon denilen testi yapmak kosulu ile spazm olup olmadigi tesbit edilmekte ve ayni seansta kaslarin kasilma gücü zayiflatiralarak böyle bir durumun ortaya çikisi engellenmektedir.

Ses protezi takilan hastalarda ses kalitesi

Dogal sese yakin konusma seklini olusturmaktadir. Hasta sosyal iliskilerini rahatlikla devam ettirebilmektedir. Stoma dedigimiz boyun ön kismindaki delige valvli sistemin yerlestirilmesi durumunda parmak kullanmak gerekmediginden hastalar daha fazla rahat etmektedirler.

Protez çesitleri

Günümüzde uygulanan konusma protezleri çesit olarak oldukça fazladir. Genelde Provox ve Blom- Singer dedigimiz ses protezleri kullanilmaktadir. Provox konusma protezinin özelligi takildiktan sonra uzun süre kalabilmesidir. Degistirilecegi zaman hekim yardimi ihtiyaç götermektedir. Blom–Singer protezinin ise kullanim açisindan sik aralarla cikarilip temizlenmesi ve bakiminin yapilmasi gerekmektedir.

Ses protezi uygulmasi kolay olan bir teniktir. Üretilen protezin daha uzun ömürlü ve mantar enfeksiyonlarina daha dayanikli olmasina calisilmaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
Doç. Dr. Tan Ergin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası