Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


PÜRÜZSÜZ CILT IÇIN SALATALIK VE YER ELMASI PARLAK SAÇLAR IÇIN HAVUÇ VE MARUL

Markete ya da pazara gittiginizde filenize doldurdugunuz meyve ve sebzelerin sagliginizi nasil etkiledigini biliyor musunuz? Kabagin K vitamini, brokolinin sifa deposu oldugundan haberiniz var mi? Bu sorularin yanitini bilirseniz, evinize vitamin ve sifa dolu bir fileyle dönebilirsiniz. Medical Park Fatih Hastanesi’nden Diyetisyen Sevil Nas Can; çok sik tükettigimiz, marketten ve pazardan aldigimiz meyve ve sebzelerin besin degerleri hakkinda bilgi verdi:

ELMA: C ve E vitamini, folik asit, pektin ve flovonoid içerir. Bagirsak sisteminin korunmasinda faydali ve posadan zengindir. Kolesterol düsürücü etkisi vardir. Kan sekerini kontrol altinda tutar ve vücut direncini artirir. Kas ve eklem agrilarinin azalmasina yardimci olur.

KABAK: K ve C vitamini içerir. Kanin pihtilasmasini düzenler. Kemik gelisimini saglar. Böbrek fonksiyonlarinda faydalidir.

ARMUT: Fosfor, kalsiyum ve potasyumdan zengindir. Kalp kaslarinin düzenli çalismasina fayda saglar. Tansiyon ayarlamasinda etkilidir. Posadan zenginligi nedeniyle bagirsaklari çalistirir.

DUT: Kalsiyum, C ve B vitamini ile bol lif içerir. Idrar söktürücü ve bagirsak çalistiricidir.

KIRAZ: Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Dis çürümesini önlemede faydalidir. Idrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini saglar.

KESKIN GÖZLER IÇIN YENI DÜNYA

ERIK: A ve C vitamini ile kalsiyumdan zengindir. Bagirsak çalistirici ve direnç artiricidir.

YENI DÜNYA (MALTA ERIGI): A vitamini deposudur. Görmeye ve büyümeye faydalidir.

INCIR: Bol posa, kasiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Sindirime yardimcidir. Kemik ve dis sagligina etkilidir.

ÜZÜM: Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalidir. Vücudun savunma mekanizmasini güçlendirir.

HINDIBA: Potasyum, folik asit, C, A ve E vitamini içerir. Demir içerigiyle kansizliga iyi gelir. Yüksek lif içerigiyle bagirsaklari çalistirir. Toksin atici ve idrar sökücüdür. Istah açici özelligi vardir.

ANANAS: Potasyum, fosfor, demir, A ve C vitamini içerir. Toksin aticidir. Bagirsaklarin düzenli çalismasini saglar. Cilt sagliginda etkindir. Zindeligi artirir.

HAVUÇ: A, B, D ve E vitamini kaynagidir. Cilt ve kemik sagliginda, hücre yenilenmesinde faydalidir. Saç dökülmesini azaltir ve saçi canlandirir.

KANSERE KARSI SALGAM VE SOYA

SALATALIK: A, B ve C vitamini ile fosfor ve selenyum deposudur. Güçlü bir antioksidandir. Cildi nemlendirir. Idrar yollari enfeksiyonlarinda faydalidir. Bol miktarda posa içermesinden dolayi barsak çalistiricidir. Sakinlestirici etkisi vardir ve toksin aticidir.

SALGAM: C vitamini, potasyum ve magnezyum içerir. Yüksek tansiyona iyi gelir. Lif içerigiyle bagirsak çalistiricidir. Antioksidan özelligi ile kansere karsi koruyucu etkileri vardir.

SOYA: A vitamini, folik asit, doymamis yag asitleri, demir ve yüksek oranda lif içerir. Kalp sagligini korur. Tansiyona iyi gelir. Bagirsak çalistiricidir. Antioksidan özelligi ile kansere karsi koruyucudur. Kemikleri güçlendirir.

KUSBURNU: A, C, D ve E vitamini yönünden zengindir. Antioksidandir. Idrar yollari enfeksiyonlarinda etkilidir. Bagirsak çalistirir. Enfeksiyonlara karsi vücudu korur. Güçsüzlük ve halsizlige iyi gelir.

BROKOLI: A, C, E, B1 ve B2 vitamini ve bol miktarda posa içerir. Kalp hastaliklarina karsi korucudur. Prostat ve kolon kanseri riskini azaltir. Demir ve folik asitten zengindir. Kansizliga faydalidir.

SOGAN VE SARIMSAKTAN SASMAYIN

MARUL: A, B ve E vitamini içerir. Sinir sisteminde faydalidir. Büyüme ve gelismede, cilt ve saç sagliginda olumlu etkileri vardir.

SOGAN: A, B ve C vitamini ile fosfor ve kükürtten zengindir. Dogal antibiyotiktir. Brons açici, bagirsak çalistiricidir. Dayanikliligi arttirir. Kemik ve dis sagliginda faydalidir.

SARIMSAK: A, B, C ve E vitamini ile sakaroz içerir. Yaslanmayi geciktirir. Kireçlenmede faydalidir. Yüksek tansiyonu ayarlar. Dogal antibiyotiktir. Ödem sökücüdür. Damar gelisiminde faydalidir.

KEREVIZ: A ve E vitamini ile folik asit ve potasyum içerir. Idrar söktürücüdür. Sindirimi kolaylastirir. Sinir sisteminde yatistirici etkisi vardir.

KARPUZLA KUM DÖKÜN

KARPUZ: A ve C vitamini ile fosfor ve potasyum içerir. Böbrekteki kum ve taslarin atilmasinda faydalidir. Toksin aticidir. Sivi ihtiyacinin karsilanmasina da katkisi vardir.

KAVUN: A vitamini, potasyum ve folik asitten zengindir. Damar tikanikliginda, bagirsaklarin çalismasinda etkilidir. Göz saglina fayda saglar.

BRÜKSEL LAHANASI: C ve B vitamini ile kalsiyum ve demirden zengindir. Kalp sagligina ve kansizliga iyi gelir. Kas gelisiminde faydalidir. Bagisiklik sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonu düsürmede fayda saglar.

LAHANA: Folik asit, A, B ve E vitamini yönünden zengindir. Güçlü antioksidandir. Mide rahatsizliklarinda ve hazimsizlik gidermede faydalidir. Toksin aticidir.

PAZI: A ve C vitamini ile folik asitten zengindir. Beden güçlendiricidir. Demirden zengin olmasi sebebiyle kansizliga iyi gelir. Bol posa içerir. Bagirsak rahatsizliklarinda faydalidir.

KARNABAHAR: Potasyumdan zengindir. C vitamini içerir. Kalp hastaliklarinda ve tansiyon düsürmede faydalidir.

EMZIREN ANNEYE YER ELMASI

YER ELMASI: Insülin ve glikoz içerir. Emziren annelerde süt artirici etki yapar. Böbreklerin düzenli çalismasina yardimci olur. Cilde faydalidir.

PIRASA: Demir, kalsiyum ve potasyum içerir. Idrar sökücüdür. Brons açicidir. Sindirimi kolaylastirir.

PATATES: C ve B vitamini ile fosfor ve potasyumdan zengindir. Hazimsizligi giderir. Mide rahatsizliklarinda faydalidir. Kalp üzerinde olumlu etkileri vardir. Nisasta içeriginden dolayi kan sekerinin hizla yükselmesine sebep olabilir.

ENGINAR: Bol posa içerir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, A ve C vitamini içerir. Karaciger ve safra kesesi sagligini korur. Sindirimi kolaylastirir. Böbreklerin çalismasini düzenler. Toksin aticidir.

KOLESTEROL DÜSMANI TAZE FASULYE

TAZE FASULYE: Folik asit, potasyum, A ve C vitamininden zengindir. Kötü kolesterolün düsmesinde yardimcidir. Antioksidan özelligi vardir.

AVOKADO: Potasyum, magnezyum, A ve E vitamini içerir. Lif orani yüksektir. Kabizliga iyi gelir. Kalin bagirsak ve hemoroit için faydalidir. Yüksek tansiyonu düsürücü etkisi vardir.

BAMYA: A, B ve C vitamini içerir. Sindirime yardimcidir.

BÖRÜLCE: Kalsiyum, posa, potasyum ve A vitamini içerir. Kolesterolün ve tansiyonun düsmesinde faydalidir. Kabizliga iyi gelir.

AYVA: A, B ve C vitamini içerir. Mideyi rahatlatir. Ishale karsi korucudur. Cilde faydalidir.

BAKLA: A ve C vitamini içerir. Lif yönünden zengindir. Kabizliga iyi gelir. Kolesterole ve kansere karsi koruyucudur.

ISPANAK: B ve C vitamini ile magnezyum ve çinkodan zengindir. Cilt sagligina, sinir sistemine, sindirime, göz sagligina, büyümeye ve gelismeye faydalidir.

DAMAR SERTLIGINE KARSI MISIR

MISIR: Protein, A, B ve C vitamini yönünden zengindir. Damar sertligine ve kolesterole faydalidir. Idrar söktürücüdür. Böbreklerin düzenli çalismasinda fayda saglar.

MUZ: B6 vitamini ve potasyumdan zengindir. Hücre yenilenmesinde ve bagisiklik sisteminin güçlenmesinde faydalidir. Elektrolit dengesini saglar.

KAYISI: A, B ve C vitamini içerir. Cilt, göz ve bagisiklik sistemine fayda saglar. Kemik gelisimini arttirir. Kansizliga iyi gelir. Kas ve sinir sistemini güçlendirir.

VISNE: A vitamini ve potasyumdan zengindir. Idrar söktürücüdür. Karaciger ve mide üzerinde olumlu etkileri vardir.

SEFTALI: C vitamini, potasyum ve posadan zengindir. Hazmi kolaylastirir. Sinir sistemine faydasi vardir. Vücudun savunma sistemini güçlendirir.

SAGLAM DISLER IÇIN AHUDUDU

AHUDUDU: Folik asit, C, E ve A vitamini içerir. Istah açici ve idrar sökücüdür. Dis sagligina iyi gelir. Ishali önler ve ates düsürücüdür.

DOMATES: Folik asit, magnezyum, potasyum, B ve A vitamini içerir. Hücre yenilenmesinde, bagisikligin artmasinda, kemik ve kas gelisiminde etkilidir.

PATLICAN: B1, B2, C ve A vitamini içerir. Sinir sistemine iyi gelir. Cilt sagligina ve bagisiklik sistemine faydalidir.

TRABZON HURMASI: A ve C vitamini ile potasyumdan zengindir. Ishal koruyucudur. Göz ve cilt sagligina olumlu etkileri vardir.

C VITAMINI DEPOLARI

EN GÜÇLÜ ANTIOKSIDANLAR

PORTAKAL: C vitamini ve flovanoid denilen antioksidan deposudur. Kansizliga iyi gelir. Kalp ve atardamarlari korur. Kolesterol düsürücüdür. Bagisiklik sistemini güçlendirir.

NAR: C vitamini, demir ve potasyum deposudur. Çok güçlü antioksidandir. Kansere karsi koruyucudur.

MANDALINA: C ve A vitamini ile potasyum yönünden zengindir. Hastaliklara karsi vücudun direncini arttirir. Yüksek tansiyonu düsürmeye yardimci olur. Damar sertligine faydasi vardir. Güçlü bir antioksidandir.

GREYFURT: Folik asit, potasyum ve C vitamini kaynagidir. Hücre yenilenmesinde ve büyümesinde etkilidir. Güçlü antioksidandir. Bagisiklik sistemini kuvvetlendirir. Damar sertligine faydasi vardir.

KIVI YILLARA MEYDAN OKUR

KIVI: C vitamini deposudur. Yaslanmayi geciktirir. Güçlü antioksidandir. Alerjiye karsi bagisikligi arttirir.

ÇILEK: A, C ve E vitamini ile folik asitten zengindir. Kas ve eklem agrilarinda faydalidir. Cilde iyi gelir. Idrar sökücüdür.

YESIL BIBER: C vitamini yönünden çok zengindir. Güçlü bir antioksidandir.

LIMON: Yüksek oranda C vitamini içerir. Iskorbüt hastaligina iyi gelir. Güçlü antioksidandir. Idrar sökücüdür. Idrar yollari iltihabinda faydalidir.

MAYDANOZ: Çok yüksek oranda C vitamini içerir. Ayrica folik asit, A ve E vitamini yönünden zengindir. Büyüme, kemik ve dis sagligi gelisiminde etkindir.

MANGO: A ve C vitamini yönünden hayli zengindir. Göz ve cilt sagligina iyi gelir. Antioksidan özelligi ile kansere kari koruyucudur.

PEPINO: C vitamini, fosfor ve potasyum kaynagidir. Eklem romatizmasinda, kemik gelisiminde ve hemofili hastaliginda etkilidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası