Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FUTBOLCUNUN KALBI BIR PENALTI ATISI SIRASINDA DURABILIR

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Esen, “Yesil sahalarda ölüm getiren kalp krizinin nedenleri ve genç sporcu ölümleri” hakkinda bilgi verdi.

Dünyada ve Türkiye’de profesyonel sporcular kalp krizi geçirerek sahalarda hayatini kaybediyor. Tüm saglik kontrollerinden geçirilen genç sporcular arasindaki ani ölümleri tespit edebilmek için erken teshis konusunda bir girisim yapilamiyor.

Rekabet gerektiren sporlarda oyunun kaderini belirleyecek sporcu topun basina geçtigi anda kalbi tekleyebiliyor. Türkiye’de ise durum daha vahim. Çünkü yesil sahalarda kalp krizi geçiren futbolculara aninda müdahale edilemiyor.

SAHALARDA GENÇ SPORCU ÖLÜMLERININ NEDENLERI NELERDIR?

Sporculardaki ani ölümlerin nedeni % 70-80 kalp krizi kaynaklidir. Burada isin içine stres faktörünün girdigi düsünülmektedir. Kalp duvarinda olusan kolesterol içerigi yogun plaklar, strese bagli olarak yirtilir. Yogun stres altindaki rekabet sporlari yapan sporcularda adrenalin seviyesi yükselir ve bunun içine bazi ilaç kullanimlari da eklendiginde bu plaklar yirtilir. Bu plak yirtiklari pihtilasarak aniden damarlarin tikanmasina neden olabilir. Bu da kalp krizinden ölümleri beraberinde getirir.

REKABET GEREKTIREN SPORLARDA RISK ÇOK FAZLA

Futbol, basketbol gibi rekabet gerektiren sporlar genç sporcular için çok daha fazla risk tasimaktadir. Özellikle final karsilasmalari gibi çok önemli maçlarda, oyunun skorunun penalti atislari ile belirlendigi düsünüldügünde, futbolcularin üzerine binen sorumluluk çok fazladir. Futbolcunun o anda takiminin kaderini degistirecek bir atisi yapmasi gerekmekte, bir anlamda maçin gidisatini onun ayagindan çikan top belirlemektedir. Iste o anda tarif edilemeyen bir yüksek adrenalin seviyesi ortaya çikmaktadir. Bu durumda sporcunun asiri stres altinda kalp krizi geçirerek sahanin ortasina yigilip kalmasi söz konusu olabilir.

SPORCULARDAKI ANI KALP ÖLÜMÜ RISKI ÖNCEDEN BELIRLENEBILIR MI?

Kalp krizini önceden teshis edebilmenin tek bir yolu yok. Sporcularin sahada kaybedilmemesi için ayrintili tetkiklerin çok titiz bir sekilde yapilmasi gereklidir. Özellikle rekabet gerektiren sporlarla ugrasanlarin yillik olarak, tüm kolesterol profili, genetik risk marker’i olabilecek kan tahlilleri ve bunlarin yaninda ekokardiyografi ve efor testleri incelemeleri yapilmalidir. Riskli gruplar yani birinci derecede yakinlarinda ani ölüm hikayesi bulunanlar, kalp kasinda kalinlasma olusmus sporcular, kas hastaligi olanlar üst tetkiklere yönlendirilmelidir. T Dalga Alternansi yüksek riskli kisilerde uygulanmasi gereken bir tetkiktir. Risk gruplarinda birinci basamak olarak kullanilmalidir.

TÜRKIYE’DE SPORCUYA SAHADA MÜDAHALE EDILEMIYOR

Oyun sirasinda sporcu gögüs agrisi olustugu anda bunu söyleyemeden bir anda kalp ritmi bozuluyor ve sahanin ortasina yigilip kaliyor. Bunun örneklerini ne yazik ki Dünyada ve Türkiye’de görüyoruz. Bunu tespit edebilmek için erken teshis konusunda bir girisim de yapilamamaktadir. Bu durumda olabildigince sporcuya yardim etmek çok önemlidir. Türkiye’de durum dünyadakinden daha vahim. Ani bir damar tikanikligi ve bunun sonucunda olusan gögüs agrisi sirasinda kalp ritmini düzenleyecek otomatik defibrilatör denilen cihaz, Türkiye’deki statlarda standart olarak kullanilmamaktadir. Yurt disinda ise aninda ritim bozuklugunu düzeltebilecek bu cihazlar hayat kurtarabilmektedir. Bu konuda da spor federasyonlarina da önemli görevler düsmektedir.

ANI ÖLÜM RISKI HALI SAHA MAÇLARINDA DA VAR

Hali saha maçlarinda kalp krizine bagli ani ölümlerin ortaya çikmasinin nedeni, oyuncularin profesyonel sporcu olmamalari. Çünkü haftada bir kez hali sahada maç yapan amatör sporcular yeterli kondisyona sahip degil, düzenli olarak spor yapmiyor ve hareketsiz yasiyor. Bu hareketsizlik, haftada bir yapilan maç ile yüksek adrenalin desarjini ve kalp krizinden ölümü getiriyor. Gençlerin hali saha maçlarinda kaybedilmesinin altinda da stres yüzünden damar içindeki plaklarin yirtilmasi ve kalp krizi olusmasi yatiyor.

TOPLU HALDE MAÇ SEYRETMEK DE KALBE ZARARLI

Topluluk psikolojisi ile seyredilen maçlar, özellikle futbol maçlarinda stres faktörü daha da artiyor. Kisi tek basina maç seyrederken yasamadigi stresi topluluk psikolojisi ile kat kat yasayabiliyor. Bu tür kalabalik ile birlikte seyredilen maç ortamlarinda kalp krizi geçirme riski çok daha fazladir.

STRESIN SAHADA BOSALTILMASI KRIZI ÖNLEYEBILIR MI?

Bunu kesin olarak söylemek mümkün degil ancak insan vücudunun rahatlamasi gereken durumlarda sinir bosaltiminin etkisi çok büyüktür. Akut stresler ve yogun bir stres yasandiginda bunu disari vurmak daha dogru olacaktir. O nedende özellikle rekabet gerektiren sporlarda bir sporcunun yasadigi asiri stresi sahada bosatmasi kalbi açisindan olumlu etki yapacaktir. Ancak tabi bunu yaparken kendisine ve çevresindekine zarar vermeme konusunda kendisini kontrol altinda tutmasi çok önemlidir.

KALP KRIZI NEDEN GENÇLERDE ANI ÖLÜMLERE NEDEN OLUYOR?

Kalp krizinde gençler yaslilara göre daha sanssiz. Çünkü yaslandikça damarlar arasinda ‘köprü damarlari’ denilen bir olusumlar gelismekte. Bu, herhangi bir damar tikanmasi durumunda diger damardan kan alarak beslenmeye devam edebiliyor. Bu olusum gençlerde olmadigi için krize hazirliksiz olan kalp aniden durup ölüme sebep verebilmektedir. Kisiyi hayatta birakan bu ortamlar yaslilarda hazir. Gençlerde kalp buna hazir olmadigi için kriz ile birlikte ölüm geliyor. Kalp krizi oldugu zaman 50 yasindaki bir insan hastaneye yetistirilebilirken, genç bir sporcu hastaneye ulastirilamadan hayatini kaybediyor. Çünkü yaslilari hayatta birakan kalbi krize hazirlayan, köprü damarlaridir. Gençler arasinda kalp krizine neden olan bir baska etken ise uyusturucu kullanimi. Kokain, marihuana ya da hap gibi maddeler, kalp krizinin en önemli nedenlerinden biri. Özellikle kokainin direkt kalp krizine neden olan bir etkisi var. Sigara ve alkol gibi kola tüketimi de gençler arasinda çok yaygin. Kola, kalp hizini olumsuz yönde etkileyen bir içecek.

BEDEN EGITIMI DERSLERINE DIKKAT!

OKULLARDA ÖZELLIKLE BEDEN EGITIMI DERSLERINDE ORTAYA ÇIKAN ANI KALP KRIZI ÖLÜMLERININ SEBEPLERI NELERDIR?

12-13’lü yaslarda beden egitimi derslerinde ögrenciler ani kalp ölümü nedeniyle kaybediliyor. Bunlarda alttaki en önemli faktör, aileseldir. Ailede mutlaka erken ve ani ölümlerin arastirilmasi gerekli. Bu tür ölümlerde ailesinde ani ölüm olanlarin orani, % 30’dur. Yapisal kalp hastaliklari bozukluklari, kalp ritim bozukluklari ve kalp kasi hastaliklari ani ölümlerin en önemli nedenlerindendir. Bu tür ölümlerin nedeni kalp krizi degildir ama asiri adrenalin desarji nedeniyle ortaya çikan ritim bozukluklaridir. Bunu önceden öngörmek su anki sartlarda mümkün olmasa da çocuklarin küçük yaslardaki sikayetlerinin dikkate alinmasi çok önemlidir. Nefes daralmasi ve çarpinti gibi sikayetler dile getiren çocuklarin daha erken doktora götürülmesi gerekmektedir.

KALP KRIZI BELIRTISI VEREN SAGLIK SORUNU: MARFAN SENDROMU

Uzun boylu, kol ve el parmaklarinin boyu uzun olan, uzun gövde yapisina sahip ve omurga egriligi, göz kusurlari bulunan gençlerin kardiyak muayeneden geçirilmesi çok önemlidir. Çünkü ‘Marfan Sendromu’ olarak adlandirilan bu durumda kiside, aort ana atardamarinda ortaya çikan genisleme ve yirtilma nedeniyle ani kalp ölümü gerçekleserek ve yasitlarina göre daha erken hayatini kaybedebilmektedir. Marfan Sendromu, önceden öngörülebilir kalitsal bir hastalik oldugu için tedavisi önceden yapilabilir ve gerekli önlemler alinabilir. Bu kisilerin beklenen yasam süresi diger insanlara göre çok daha kisa. Ortalama 45 yas ömre sahip bu kisiler genellikle aniden hayatini kaybediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası