Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinava Az Kaldi Hastaneler Doldu

Bursa Tabip Odasi (BTO) Baskani Murat Ünal yaptigi açiklamada Türkiye genelinde oldugu gibi Bursa'da da ÖSS'ye hazirlanan lise son sinif ögrencileri, sinavda lise 3. sinifin 2. dönemine ait konulardan soru çikmamasi nedeniyle okula devam etmiyorlar. ''Devamsizlik hakkini'' sonuna kadar kullanan ögrenciler, kalan süre içinde saglik kuruluslarindan rapor aliyorlar. Birçok doktor, ögrencilik döneminde kendilerinin de uyguladigi bu yönteme sicak bakarken, hasta olmayan bir ögrenciye rapor vermeyi uygun bulmayanlar ise ögrenci ve velilerle karsi karsiya kaliyorlar. Doktorlarin bu sikintisinin son günlerde yayginlasmasi üzerine, BTO Baskani Murat Ünal, yazili açiklama yaparak, etik kurallara bagli kalarak hasta olmayan ögrencilere rapor vermeyen hekimlere sahip çikti.

Lise son sinif ögrencilerinin üniversite sinavina daha iyi hazirlanabilmek için saglik kuruluslarindan rapor alarak okula gitmeme yolunu seçtiklerini kaydeden Ünal, bu tür uygulamalarin hekimlik meslegiyle bagdasmadigi uyarisinda bulundu. Hekimlerin rapor verme yetkisinin, ancak gerektigi durumda hastaligin tedavisinin bir parçasi olarak uygulanabilecegine isaret eden Ünal, bu yetkinin, bu kural disinda kullaniminin, kabul edilemez bir uygulama ve suç unsuru oldugunu kaydetti.

Ünal, uygulamanin gerekçesi ne olursa olsun, hekimlik mesleginin onuruna, tibbi raporun güvenirliligine zarar verdigine dikkati çekerek, ''Egitim sistemimizin aksaklik, eksiklik ya da koordinasyonsuzlugunun çözümünde biz hekimler taraf olamayiz. Lise son siniflarin sinava hazirlanma ortamlari, egitim kurumlarinca olusturulmalidir'' dedi.

''Uygunsuz rapor'' isteklerinin, dogru ile yanlisi ayirt etme çagindaki gençlere kötü örnek oldugunu da ifade eden Ünal, egitim kurumlarinin ve ailelerin gerekli titizligi göstermelerini ve kendilerine yardimci olmalarini istedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası