Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinava Az Kaldi Hastaneler Doldu

Bursa Tabip Odasi (BTO) Baskani Murat Ünal yaptigi açiklamada Türkiye genelinde oldugu gibi Bursa'da da ÖSS'ye hazirlanan lise son sinif ögrencileri, sinavda lise 3. sinifin 2. dönemine ait konulardan soru çikmamasi nedeniyle okula devam etmiyorlar. ''Devamsizlik hakkini'' sonuna kadar kullanan ögrenciler, kalan süre içinde saglik kuruluslarindan rapor aliyorlar. Birçok doktor, ögrencilik döneminde kendilerinin de uyguladigi bu yönteme sicak bakarken, hasta olmayan bir ögrenciye rapor vermeyi uygun bulmayanlar ise ögrenci ve velilerle karsi karsiya kaliyorlar. Doktorlarin bu sikintisinin son günlerde yayginlasmasi üzerine, BTO Baskani Murat Ünal, yazili açiklama yaparak, etik kurallara bagli kalarak hasta olmayan ögrencilere rapor vermeyen hekimlere sahip çikti.

Lise son sinif ögrencilerinin üniversite sinavina daha iyi hazirlanabilmek için saglik kuruluslarindan rapor alarak okula gitmeme yolunu seçtiklerini kaydeden Ünal, bu tür uygulamalarin hekimlik meslegiyle bagdasmadigi uyarisinda bulundu. Hekimlerin rapor verme yetkisinin, ancak gerektigi durumda hastaligin tedavisinin bir parçasi olarak uygulanabilecegine isaret eden Ünal, bu yetkinin, bu kural disinda kullaniminin, kabul edilemez bir uygulama ve suç unsuru oldugunu kaydetti.

Ünal, uygulamanin gerekçesi ne olursa olsun, hekimlik mesleginin onuruna, tibbi raporun güvenirliligine zarar verdigine dikkati çekerek, ''Egitim sistemimizin aksaklik, eksiklik ya da koordinasyonsuzlugunun çözümünde biz hekimler taraf olamayiz. Lise son siniflarin sinava hazirlanma ortamlari, egitim kurumlarinca olusturulmalidir'' dedi.

''Uygunsuz rapor'' isteklerinin, dogru ile yanlisi ayirt etme çagindaki gençlere kötü örnek oldugunu da ifade eden Ünal, egitim kurumlarinin ve ailelerin gerekli titizligi göstermelerini ve kendilerine yardimci olmalarini istedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası