Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZ HORLUYOR MU?

“Çocugunuzda horlama problemi varsa, bu sorunu birkaç haftadan uzun süredir devam ediyor veya yakin ailede horlama, uykuda nefes kesilmesi gibi belirtileri olan bireyler varsa bir uyku testinden geçmesi gerekli olabilir.”

Uyku hemen bütün canlilarin olmazsa olmaz fizyolojik ihtiyaçlarindan birisidir. Özellikle en gelismis ve karmasik beyin yapisina sahip insanlar için uykusuz yasam sürdürebilmek mümkün degildir. Insan yavrusu dogdugunda beyni tamamen gelismis ve olgunlasmis degildir. Beyin agirligi yasamin ilk aylarinda iki katina çikar, ilk yillarinda yeniden iki misli büyür. Bu büyüme süreci içinde yasamimizi ömür boyu etkileyecek sinirsel baglantilar olusturulur ve pekistirilir. Bu süreç içinde beynin uykuya ihtiyaci her zamankinden daha çoktur. Yeni dogan, günde 19-22 saat uyuyabilir. Daha da önemlisi, bu uykunun %80’e varan orani, REM Uykusu adini verdigimiz, rüyalarin en sik görüldügü ve bellegimizin pekistigi uyku evresi içinde geçer. Saglikli büyüme ve zihinsel gelisme için saglikli uyku vazgeçilmez bir kosuldur. Bundan baska, büyüme hormonu özellikle derin uyku evresinde salgilanir ve bebegin/çocugun düzgün gelismesinde en önemli rolü oynar. Bu nedenlerle çocuklardaki uyku kalitesini ve süresini bozan problemler, önemli gelisim ve davranis sorunlarina yol açabilirler. Bu problemlerin bir kismi isi, gürültü, yatagin rahatsizligi gibi dis etkenlerden, bazilari sindirim sorunlari, dis çikartma, agrilar ve acilardan kaynaklanabilir. Çocuklar bilinçlendikçe korkular, endiseler ve huzursuzluklar kötü rüyalar, kabuslar da uykularini zaman zaman olumsuz etkiliyebilir.

Anne-babalarin dikkat etmesi gereken bir problem de bebeklerin ve çocuklarin uykudaki solunumlarinin düzgün olup olmadigidir. Zaman zaman hiriltili nefes almak veya 1-2 saniye nefes tutmak olagan sayilabilir. Ama horlama, 3-4 saniyeyi asan nefes kesilmeleri, nefes tutarak çirpinarak uyanma, özellikle dudaklarda hafif de olsa morarmalar, uyku apnesi veya üst solunum yollari direnci adlari verilen rahatsizliklarin belirtileridir ve çocugun mutlaka bir çocuk doktoruna ve gerekirse kulak-burun-bogaz hekimine gösterilmesi gerekir.

Bu sorun bir kaç haftadan çok sürerse ve yakin ailede horlama, uykuda nefes kesilmesi gibi belirtileri olan bireyler varsa çocugun bir uyku testinden geçmesi gerekli olabilir. Bütün gece, solunum, oksijenlenme, kalp atimi ve uyku EEG’sinin izlendigi ve polisomnografi adi verilen test sonuçlarina göre, sorunun cinsine ve derecesine uygun tedavi belirlenir.

Uykuda horlama veya nefes almada zorlukla ve düzensizlikle ortaya çikan solunum bozukluklarinda beyin, nefes kesilmelerini sonlandirmak için birkaç saniye için bile olsa uyanmak ve hava yollarini açmak zorundadir. Bu kisacik uyanmalar ise uyku devamliligini bozar, kalitesini düsürür. Sonuç ise davranis bozukluklari, ögrenme güçlükleri, dalginlik, huysuzluk, asiri yaramazlik gibi problemlerden gece altini islatmaya varan çok sayida soruna yol açabilir. Atalarimiz, “Uyusun da büyüsün!” diye ninni söylerken büyüme hormonunun derin uykuda salgilandigini acaba biliyorlar miydi?

VKV AMERIKAN HASTANESI
Uyku Klinigi Sefi Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası