Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZ HORLUYOR MU?

“Çocugunuzda horlama problemi varsa, bu sorunu birkaç haftadan uzun süredir devam ediyor veya yakin ailede horlama, uykuda nefes kesilmesi gibi belirtileri olan bireyler varsa bir uyku testinden geçmesi gerekli olabilir.”

Uyku hemen bütün canlilarin olmazsa olmaz fizyolojik ihtiyaçlarindan birisidir. Özellikle en gelismis ve karmasik beyin yapisina sahip insanlar için uykusuz yasam sürdürebilmek mümkün degildir. Insan yavrusu dogdugunda beyni tamamen gelismis ve olgunlasmis degildir. Beyin agirligi yasamin ilk aylarinda iki katina çikar, ilk yillarinda yeniden iki misli büyür. Bu büyüme süreci içinde yasamimizi ömür boyu etkileyecek sinirsel baglantilar olusturulur ve pekistirilir. Bu süreç içinde beynin uykuya ihtiyaci her zamankinden daha çoktur. Yeni dogan, günde 19-22 saat uyuyabilir. Daha da önemlisi, bu uykunun %80’e varan orani, REM Uykusu adini verdigimiz, rüyalarin en sik görüldügü ve bellegimizin pekistigi uyku evresi içinde geçer. Saglikli büyüme ve zihinsel gelisme için saglikli uyku vazgeçilmez bir kosuldur. Bundan baska, büyüme hormonu özellikle derin uyku evresinde salgilanir ve bebegin/çocugun düzgün gelismesinde en önemli rolü oynar. Bu nedenlerle çocuklardaki uyku kalitesini ve süresini bozan problemler, önemli gelisim ve davranis sorunlarina yol açabilirler. Bu problemlerin bir kismi isi, gürültü, yatagin rahatsizligi gibi dis etkenlerden, bazilari sindirim sorunlari, dis çikartma, agrilar ve acilardan kaynaklanabilir. Çocuklar bilinçlendikçe korkular, endiseler ve huzursuzluklar kötü rüyalar, kabuslar da uykularini zaman zaman olumsuz etkiliyebilir.

Anne-babalarin dikkat etmesi gereken bir problem de bebeklerin ve çocuklarin uykudaki solunumlarinin düzgün olup olmadigidir. Zaman zaman hiriltili nefes almak veya 1-2 saniye nefes tutmak olagan sayilabilir. Ama horlama, 3-4 saniyeyi asan nefes kesilmeleri, nefes tutarak çirpinarak uyanma, özellikle dudaklarda hafif de olsa morarmalar, uyku apnesi veya üst solunum yollari direnci adlari verilen rahatsizliklarin belirtileridir ve çocugun mutlaka bir çocuk doktoruna ve gerekirse kulak-burun-bogaz hekimine gösterilmesi gerekir.

Bu sorun bir kaç haftadan çok sürerse ve yakin ailede horlama, uykuda nefes kesilmesi gibi belirtileri olan bireyler varsa çocugun bir uyku testinden geçmesi gerekli olabilir. Bütün gece, solunum, oksijenlenme, kalp atimi ve uyku EEG’sinin izlendigi ve polisomnografi adi verilen test sonuçlarina göre, sorunun cinsine ve derecesine uygun tedavi belirlenir.

Uykuda horlama veya nefes almada zorlukla ve düzensizlikle ortaya çikan solunum bozukluklarinda beyin, nefes kesilmelerini sonlandirmak için birkaç saniye için bile olsa uyanmak ve hava yollarini açmak zorundadir. Bu kisacik uyanmalar ise uyku devamliligini bozar, kalitesini düsürür. Sonuç ise davranis bozukluklari, ögrenme güçlükleri, dalginlik, huysuzluk, asiri yaramazlik gibi problemlerden gece altini islatmaya varan çok sayida soruna yol açabilir. Atalarimiz, “Uyusun da büyüsün!” diye ninni söylerken büyüme hormonunun derin uykuda salgilandigini acaba biliyorlar miydi?

VKV AMERIKAN HASTANESI
Uyku Klinigi Sefi Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası