Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Üst düzey yöneticiler de hasta olabilir

Üst düzey yöneticiler bütün hastaliklara yakalanabilecekleri gibi, bazi hastaliklara karsi mevkilerinden dolayi gelen bir takim özel riskleri de vardir.

En önemli sorunlari hareketsiz yasantilaridir. Uzun süren is günleri, toplantilar, birçok isin telefon ve internetle halledilmesi ve sik seyahatler, düzenli bir egzersiz programi uygulamayi, hatta normal günlük hareketleri bile zorlastirmaktadir. Arastirmalar defalarca göstermistir ki günlük egzersizin azalmasi ile diyabet, yüksek kolesterol ve bunlarin yol açtigi damar hastaliklari gibi rahatsizliklara yakalanma sikligi artmaktadir. Bunun ilk belirtileri olarak karaciger yaglanmasi, insülin drenci, kolesterol, trigliserid yükseklikleri görülebilir. Bu yüzden yapilacak kontrollerin özellikle kalp-damar hastaliklari açisindan da detayli olmasi önemlidir.

Bir baska problem beslenme aliskanliklarinin pek de saglikli olmamasidir. Genellikle üst düzey yöneticiler, özellikle yemekli toplantilar, günlük kosturma sirasinda ögün atlamalari, seçimlerde ve tercihlerde daha basit, daha çabuk ulasabilecekleri ama genelde sagliksiz olan yiyecekleri benimsemeleri, çok geç aksam yemegi yiyip, hemen ondan sonra yatmalari gibi sorunlar ile karsi karsiyadirlar. Bu sorunlar, hareketsiz yasanti ile beraber bir araya gelince de obezite, yukarida bahsedilen seker hastaligi ve kalp-damar hastaliklarina davetiye çikarmaktadir. Kilo ile beraber tansiyon sorunlari da ortaya çikmakta ve daha agir seyretmektedir. Beslenme konusunda edinilen aliskanliklar bir günde degistirilemez. Bu konuda hastanin dogru bilgilere ulasmasi, dogru uyarilar ile karsilasmasi ve yavas yavas seçimlerini dogru yapmaya alismasi önemli olacaktir. O yüzden programlarda süreklilik ve bir diyetisen konsültasyonunun katkisi da çok yardimci olacaktir.

Üst düzey yöneticilerinin bir üçüncü problemi de yüksek düzeyde strestir. Stres direkt organizma üzerine olumsuz etki yarattigi gibi egzersiz ve beslenme konusunda da insanin iradesini zayif kilmakta ve o konularda da basarisiz olmasini, sagliksiz davranislara girmesini tetiklemektedir. Stresin direkt etkileri ile damar sertliklerinin daha çok olacagini düsünmeliyiz. Stresin çesitli kanser türleri ile de ilgisi oldugu gösterilmistir. Ancak stres çok kolay ölçülebilen bir durum olmadigi için tabi bunun etkilerinin direkt olarak degerlendirmesi de çok kolay degildir.

Fakat burada benim dikkat çekmek istedigim stresin bir baska etkisidir ki o da yogun stres altindaki insanlarin kendilerini unutmalaridir. Ufak tefek gibi görünen, fakat önemli olabilecek olan sikâyetlerini önemsemez, göz ardi ederler ve gereken saglik girisimlerini devamli ertelerler. Bu da aniden büyük bir problem ile karsi karsiya kalmalarina sebep olabilir. Bu açidan da düzenli olarak kontroller birçok sirket tarafindan özellikle mecbur tutulmaktadir. Genellikle üst düzey yöneticileri daha çok ilgilendiriyor gibi görünen yukaridaki problemler disinda tabii ki her insanin aile hikâyelerine, kendi sikâyetlerine, saglik özgeçmislerine ve yapilan testlere göre çesitli taramalardan geçirilmeleri ve bazi hastaliklarin, özellikle kanserlerin erken tanisi için degerlendirilmeleri önemli olacaktir. Yine ayni zamanda genellikle bu grup hastalar için daha yüksek oldugunu düsündügümüz kardiyovasküler hastalik riski açisindan da erken tani ve önleyici koruyucu tedavi bu check-up’larin temelinde yer almalidir.

VKV Amerikan Hastanesi Check Up Bölümü
Iç Hastaliklari Uzmani / Dr. Hayri Aydin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası