Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Üst düzey yöneticiler de hasta olabilir

Üst düzey yöneticiler bütün hastaliklara yakalanabilecekleri gibi, bazi hastaliklara karsi mevkilerinden dolayi gelen bir takim özel riskleri de vardir.

En önemli sorunlari hareketsiz yasantilaridir. Uzun süren is günleri, toplantilar, birçok isin telefon ve internetle halledilmesi ve sik seyahatler, düzenli bir egzersiz programi uygulamayi, hatta normal günlük hareketleri bile zorlastirmaktadir. Arastirmalar defalarca göstermistir ki günlük egzersizin azalmasi ile diyabet, yüksek kolesterol ve bunlarin yol açtigi damar hastaliklari gibi rahatsizliklara yakalanma sikligi artmaktadir. Bunun ilk belirtileri olarak karaciger yaglanmasi, insülin drenci, kolesterol, trigliserid yükseklikleri görülebilir. Bu yüzden yapilacak kontrollerin özellikle kalp-damar hastaliklari açisindan da detayli olmasi önemlidir.

Bir baska problem beslenme aliskanliklarinin pek de saglikli olmamasidir. Genellikle üst düzey yöneticiler, özellikle yemekli toplantilar, günlük kosturma sirasinda ögün atlamalari, seçimlerde ve tercihlerde daha basit, daha çabuk ulasabilecekleri ama genelde sagliksiz olan yiyecekleri benimsemeleri, çok geç aksam yemegi yiyip, hemen ondan sonra yatmalari gibi sorunlar ile karsi karsiyadirlar. Bu sorunlar, hareketsiz yasanti ile beraber bir araya gelince de obezite, yukarida bahsedilen seker hastaligi ve kalp-damar hastaliklarina davetiye çikarmaktadir. Kilo ile beraber tansiyon sorunlari da ortaya çikmakta ve daha agir seyretmektedir. Beslenme konusunda edinilen aliskanliklar bir günde degistirilemez. Bu konuda hastanin dogru bilgilere ulasmasi, dogru uyarilar ile karsilasmasi ve yavas yavas seçimlerini dogru yapmaya alismasi önemli olacaktir. O yüzden programlarda süreklilik ve bir diyetisen konsültasyonunun katkisi da çok yardimci olacaktir.

Üst düzey yöneticilerinin bir üçüncü problemi de yüksek düzeyde strestir. Stres direkt organizma üzerine olumsuz etki yarattigi gibi egzersiz ve beslenme konusunda da insanin iradesini zayif kilmakta ve o konularda da basarisiz olmasini, sagliksiz davranislara girmesini tetiklemektedir. Stresin direkt etkileri ile damar sertliklerinin daha çok olacagini düsünmeliyiz. Stresin çesitli kanser türleri ile de ilgisi oldugu gösterilmistir. Ancak stres çok kolay ölçülebilen bir durum olmadigi için tabi bunun etkilerinin direkt olarak degerlendirmesi de çok kolay degildir.

Fakat burada benim dikkat çekmek istedigim stresin bir baska etkisidir ki o da yogun stres altindaki insanlarin kendilerini unutmalaridir. Ufak tefek gibi görünen, fakat önemli olabilecek olan sikâyetlerini önemsemez, göz ardi ederler ve gereken saglik girisimlerini devamli ertelerler. Bu da aniden büyük bir problem ile karsi karsiya kalmalarina sebep olabilir. Bu açidan da düzenli olarak kontroller birçok sirket tarafindan özellikle mecbur tutulmaktadir. Genellikle üst düzey yöneticileri daha çok ilgilendiriyor gibi görünen yukaridaki problemler disinda tabii ki her insanin aile hikâyelerine, kendi sikâyetlerine, saglik özgeçmislerine ve yapilan testlere göre çesitli taramalardan geçirilmeleri ve bazi hastaliklarin, özellikle kanserlerin erken tanisi için degerlendirilmeleri önemli olacaktir. Yine ayni zamanda genellikle bu grup hastalar için daha yüksek oldugunu düsündügümüz kardiyovasküler hastalik riski açisindan da erken tani ve önleyici koruyucu tedavi bu check-up’larin temelinde yer almalidir.

VKV Amerikan Hastanesi Check Up Bölümü
Iç Hastaliklari Uzmani / Dr. Hayri Aydin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası