Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLAR NEDEN KORKAR?

Çocuklarin duygusal gereksinimlerinin karsilaniyor olmasi onlari mutlu eder. Güven duygusunun olusmasi için olumlu deneyimlere, basarili egitim yöntemlerine ihtiyaç vardir. Bebegin yasamla kurdugu bagla ihtiyaç duydugu güven duygusunun olusturmak için anne – babaya düsen görevler vardir. Gelisim dönemleri içerisinde olumlu ve beklenen adimlar ile birlikte zaman zaman yasanan kriz dönemleride bulunmaktadir.

Kazandirmaya çalistigimiz her türlü becerinin egitiminde unutulmamasi gereken en önemli kisim “Çocuklarin yetiskinlerin küçük formu” olmadiklaridir. Konusmanin akici ve anlasilir kazanilmis olmasi onlarin bizim anlatmak istediklerimizin tamamini anlayacaklari anlamina gelmez. Zihinsel ve duygusal olarak hazir olmadiklari bir seviyeden ögrenmelerini beklemek uzun ve mantikli açiklamalar yapmak anlamalarini saglamayacaktir. Tekrar tekrar sormaktan ya da davranislarini tekrar etmekten vazgeçemeyeceklerdir. Kazanilmasini bekledigimiz beceri için çocugun hazir oldugu basamaktan baslayarak ve adim adim ilerlemek kaygilarini azaltacaktir. Kaygisinin görülmüyor olmasi kendisini basarisiz hissettirecektir. Zorlayan ebeveyne duyulan öfke ifade edilemediginde suçluluk duygusu yogunlasir. Öfke ve tutturma krizleri, sebepsiz aglamalar, sinir zorlamalarla karsilasilir.

Çocuklari ile iyi iliski kurmayi anne – babalik rolleri disinda arkadas olmak gibi yorumlayan ailelerde sorunlarin bir çok alanda yasandigi görülür. Çocuklarin güvenebilecekleri onlari egiten ve ögreten, sinirlari çizen yetiskinlere ihtiyaci vardir. Çocugun temel ihtiyaçlarinin karsilanmasinda yasanan sorunlar gelisim dönemlerine göre farklilik tasiyabilir. Örnegin; 2.5 yas dönemi çocuklarin yogun olumsuz duygu ve davranislarinin oldugu bir dönemdir. Odasinda yapilan degisiklikler annenin uykuya geçerken yaninda olmamasi, alisilmisin disindaki sesler, görüntü ve davranislar korkulara neden olabilir.

Psikolojik gelisim basamaklari içerisinde siklikla rastlanilan uykuya geçiste anneye ihtiyaç duyma birçok ailenin yasadigi bir sikintidir.

Çocuklar yürüme ile birlikte dis dünyayi kesfederler. Ilgilerini çeken objelere dokunurken onlarla ilgili deneyimler elde ederler. Bu deneyimlerin bir kismi onu kaygilandirir. Annenin ve kendisinin ayri bireyler oldugunu anlar. Engellenince öfke duyar. Çocugun egitiminde aktif olarak yer alan kisilerin kaygili yapilarinin olmasi çocugun kaygilarini da arttirir. Olumsuz ögrenme deneyimleri, kaygili ebeveyn tutumlari, duygusal ihtiyaçlarinin anlasilamamasi çocugun zorlandigi durumlarda rahatlama yöntemleri aramasina neden olacaktir. Uykuya geçiste yaninda olmanizi isteyen çocugunuz daha uzun sürede basarabilecegi bu beceriyi sizin odada olmanizla sadece daha kisa sürede gerçeklestirecektir. Kaygisini gideriyor olmanizin rahatligini kesfeden çocuk bu deneyimi tekrar tekrar yasamak isteyecektir. Çocugu kaygidan uzaklastiran tutumlari günlük yasantimizda birçok defa tekrarlariz. Koruyucu anne – bagimli çocuk iliskisini yaratmak çocuk için kolay ve güvenli bir yöntemdir. Uykuya geçiste zorlaniyor olmak kabul edilebilir bir sikinti iken bu sikintiyi çözmek için kullanilan yanlis yöntemler bu sürecin uzamasina neden olacaktir. Anne – çocuk iliskisi ve tutumlarin degerlendirildigi görüsmelerle gelisme saglanabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Pedagog Güzide SOYAK
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası